Metalurji Mühendisliği

+ Yorum Gönder
Diğer Konular ve Meslekler Bölümünden Metalurji Mühendisliği ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Metalurji Mühendisliği

  Reklam  Metalurji Mühendisliği

  Forum Alev
  METALURJİ MÜHENDİSLİĞİ

  Metalurji ve Malzeme Mühendisliği


  Metalurji ve Malzeme Mühendisliği, metal cevherleri ve diğer hammaddelerden başlayarak malzemelerin üretilmesi ve mühendislik amaçlı kullanımlarını konu alan bir daldır. Havacılık başta olmak üzere, savunma, enerji ve taşıma sektörlerinin giderek artan gereksinimleri üstün performanslı yeni malzemelerin geliştirilmesi zorunluluğunu doğurmuştur. Teknolojinin bu kadar hızlı gelişmesi, çağdaş gereksinimlere uyumlu olarak gözden geçirilmelerini gerektirmiştir.

  Bu mühendislik “metalurji”, “malzeme” ve “seramik” olmak üzere üç ayrı grupta eğitim vermektedir. Bölüm, metal sanayisi, savunma sanayisi, otomotiv sanayisi gibi ülke kalkınmasında önemli olan temel imalat ve üretim sektörlerinin ihtiyaç duyduğu elemanları yetiştirmeyi ve böylece sanayinin alt yapısını güçlendirmeyi hedefleyen bir öğretim ve araştırma programı uygular.

  Mezunlar, yeni malzeme tasarımı, malzeme üretimi ve kontrolü, projelendirme, kalite kontrol, ürün geliştirme, pazarlama ve satış alanlarında çalışırlar. Çalışılan başlıca sanayi kolları şunlardır:

  Demir-çelik sanayisi, demir dışı metal üretim sanayisi, cam ve seramik sanayisi, döküm sanayisi, plastik teknolojisi, makina imalat sanayisi, otomotiv ve otomotiv yan sanayisi, elektrik-elektronik malzeme üretim sanayisi, manyetik malzeme üretim sanayisi, biomedikal malzeme üretim sanayisi, metal şekillendirme ve işleme sanayisi, kalite kontrol ve gözetim şirketleri.

  Bölüm adı : Metalurji Mühendisliği/ Metalurji ve Malzeme Mühendisliği

  Öğretim Süresi : 4 yıl

  Okutulan Dersler : Öğrencilere, Matematik, Genel Fizik, Genel Kimya, Teknik Resim, Malzeme ve Toplum, Faz Diyagramları, Modern Fizik, Statik ve Mukavemet, Malzeme Bilimi, Termodinamik, Malzeme Laboratuvarı, Malzeme ve Enerji Dengesi, Dış Metal Üretimi, Seramik Malzeme Üretimi, Denge Diyagramları, Kimyasal Metalurji, Fiziksel Metalurji, Elektrik-Elektronik Mühendisliği Prensipleri, Elektron Mikroskobu, Döküm Teknolojisi, Ekonomik Metalurji, Özel Çelikler, Plastik Şekil Verme, Kompozit Malzemeler dersleri okutulmaktadır. Aldığı puan türü ve özellikleri : ÖSS Saayısal puanıyla öğrenci almaktadır
 2. 2
  HADİE
  Bayan Üye

  Cevap: Metalurji Mühendisliği

  Reklam  metalden yapılan tüm alet ve cihazların endüstriye uygulanması için eğitim verilen daldır Metalurji Mühendisliği dört yıllık eğitim sonucunda eğitim alanlar metalurji mühendisi olarak mezun olurlar+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi