Tekstil Mühendisliği

+ Yorum Gönder
Diğer Konular ve Meslekler Bölümünden Tekstil Mühendisliği ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Tekstil Mühendisliği

  Reklam  Tekstil Mühendisliği

  Forum Alev
  Tekstil Mühendisliği bölümü, tekstil hammaddelerini değişik tekniklerle işleme ve bu alanda yeni teknikler geliştirme konusunda araştırmalar ve eğitim yapar. Bölümün bu amaçlarına uygun elemanlar yetiştirir. Tekstil Mühendisliği’nde öğrenciler, tekstil teknolojisi ve tekstil kimyası ve terbiyesi alanlarında bilgilendirilirler. Tekstil teknolojisi, iplik, dokuma, örme ve konfeksiyon, kalite kontrol konularında; tekstil kimyası ise, lif, boyar madde, tekstile yardımcı madde kimyası ile baskı, apre kimyasal tekstil, kontrol kimyası konuları ile ilgilenir.

  Bölümde metematik, fizik, kimya gibi temel fen dersleri; statik, malzeme, mukavemet, dinamik, elektrik makinaları, akışkanlar mekaniği, termodinamik, ısı iletimi, otomatik kontrol gibi mühendislik derslerinin yanısıra, dokumacılık esasları, tekstil kimyası, kalite kontrol, dokuma hazırlık, pamuk iplikçiliği, yün iplikçiliği, desencilik gibi meslek dersleri okutulmaktadır. Öğrenciler dersleri kuramsal ve uygulamalı olarak izlemekte, yaz aylarında da staj yapmaktadırlar.

  Eğitim süresi 4 yıldır. Mezunlara lisans diploması ve Tekstil Mühendisi unvanı verilir. Gelişen tekstil sanayii, beraberinde bu alanda iyi yetişmiş insan gücüne olan gereksinimi de arttırmaktadır. Tekstil Mühendisleri iş bulma sorunuyla karşılaşmamakta; hatta oldukça iyi koşullarda çalışma olanaklarına sahip bulunmaktadırlar. Tekstil Mühendisleri bu sektörde özel kuruluşlarda ve kamu kuruluşlarında çalışabilirler.
 2. 2
  HADİE
  Bayan Üye

  Cevap: Tekstil Mühendisliği

  Reklam  4 yıllık eğitim sonucunda tekstil mühendisliği eğitimi alarak mezun olan kişilere tekstil münedisi denir . tekstilin tüm yapısıyla geliştirilmesi ile terbiyesi ve işlenmesi dahil tüm konularıyla ilgilenen mühendilik dalıdır Tekstil Mühendisliği+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi