Türk Dili ve edebiyatı

+ Yorum Gönder
Diğer Konular ve Meslekler Bölümünden Türk Dili ve edebiyatı ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Türk Dili ve edebiyatı

  Reklam  Türk Dili ve edebiyatı

  Forum Alev
  Günümüz toplumunda bireylerin doğru ve etkili iletişim kurabilmesi beraberinde pek çok başarıyı da getirmektedir. Doğru ve etkili iletişimin vazgeçilmez bir boyutu da konuşmada akıcılık, netlik, kelimeleri doğru kullanabilme gibi becerilerdir.

  Dil ve edebiyat programları, o dilin kökenine inerek diğer dillerle olan ilişkilerini, zaman içindeki değişimini izleyen ve sürekli yenilenme gösteren toplum hayatına girmiş olan kavramlara karşılık gelecek kelimeler türeten proğramlardır. Ancak dilin yapısı ve gelişimini irdelerken, o dilde basılı olan edebi eserler ve metinlerde incelenir. Türk Dili ve Edebiyatı’nın geçmişi bilimsel olarak incelenirken, yeni akımlar da tartışılır ve incelenir.

  Bölümde okutulan dersler

  Öğretim süresi 4 yıl olan Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde, Azeri Türkçesi, Eski Anadolu Türkçesi, Yeni Türk Şiveleri Genel Dil Bilimi, Eski Türk Edebiyatı, Türk Halk Edebiyatı, Yeni Türk Edebiyatı, Türkiye Türkçesi, Kompozisyon, Osmanlıca, Türk Halk Bilimi, Tiyatro Bilgisi dersleri okutulmaktadır.

  Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği bölümünde ise sayılan bu derslere ek olarak Eğitim Yönetimi, Eğitim Teknolojisi, Öğrenme Psikolojisi, Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme gibi formasyon dersleri de verilmektedir.

  Bölüm ÖSS Sözel Puanı ile öğrenci alan bir bölümdür. Mezun olunan üniversite ve bölümün referans olarak kabul edildiği, ancak mesleki durum ve kariyer üzerinde tam bir gösterge olmadığı ülkemiz iş dünyasında, Türk Dili ve Edebiyatı mezunları pek çok farklı alanda iş bulma olanağına sahiptirler.

  Araştırmacı bir ruha sahipseniz, Türk dilinin kaynağı, yapısı, gelişimi ve değişimi, edebi eserler ilginizi çekiyorsa, bilime karşı merakınız varsa, zihinsel efor sarfetmeyi tercih ediyorsanız, üniversitelerde dilbilimci olarak görev alabilirsiniz.

  Eğitim fakültesi mezunuysanız yada pedagojik formasyonunuz varsa, sabırlıysanız, başkalarını anlayıp yardım etmekten ve öğrendiklerinizi paylaşmaktan hoşlanıyorsanız, özel eğitim kurumları yada devlet okullarında öğretmenlik yapabilirsiniz. Kurallara sıkı sıkıya bağlı, düzenli, topluluktan fazla hoşlanmayan bir yapınız varsa kütüphanelerde, arşivlerde Kültür Bakanlığı’nda çalışabilirsiniz.

  Eğer güzel ve etkin konuşmanızla göz doldurabilen bir insansanız, son yıllarda sıkça görmeye başladığımız spikerlik ve güzel konuşma kurslarında öğretmenlik yapabilirsiniz. Aktif yaşantıyı seven, yaratıcılığına ve gözlemlerine güvenen, her an aklına yeni parlak bir kişilik ve düşünce yapınız varsa, özel yeteneklerinizde bu özelliklerinizi tamamlıyorsa, gazete ve dergilerde köşe yazarlığı, editörlük gibi işler de yapabilirsiniz
 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Türk Dili ve edebiyatı

  Reklam  Bu bölümün okuma süresi 4 yıldır.Okulda Türk dili ve edebiyatı geçmişten günümüze kadar olan bölümler incelenmektedir Zor bir bölüm olan bölümü bitirince Türk Dil kurumu gibi yerlerde iş bulma imkanları vardır.+ Yorum Gönder
türk dili ve edebiyatı bölümünde okutulan dersler,  edebiyat bölümünde okutulan dersler,  edebiyat öğretmenliğinde okutulan dersler,  türk dili ve edebiyatı okutulan dersler,  türk dili edebiyat bölümünde okutulan dersler
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi