Gümrük İşletme

+ Yorum Gönder
Diğer Konular ve Meslekler Bölümünden Gümrük İşletme ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  gökçe34
  Özel Üye
  Reklam

  Gümrük İşletme

  Reklam  Gümrük İşletme

  Forum Alev


  Gümrük işletme programının amacı, gümrük mevzuatı konularında çalışacak ara insan gücünü yetiştirmektir. Gümrük işletme meslek elemanı, maliye ve gümrük bakanlığına bağlı gümrüklerde, özel sektöre ait ithalat ve ihracat bürolarında çalışabilirler veya serbest olarak gümrük komisyonculuğu yapabilirler.

  Gümrük İşletme Programının Amacı : Gümrük işletme programının amacı, gümrük mevzuatı konularında çalışacak ara insan gücünü yetiştirmektir.

  Gümrük İşletme Programında Okutulan Belli Başlı Dersler : Gümrük işletme programında birinci yıl ekonomi, hukuk, Türk dış ticareti ve uluslararası pazarlama, uluslararası taşımacılık ve depoculuk, kamu yönetimi, beşeri ilişkiler; ikinci yıl da gümrük kanunu ve kambiyo mevzuatı, idari yargı, gümrük vergileri, istatistik, bilgiişlem, gümrük işletmeciliği gibi dersler okutulur, uygulama yaptırılır. Zorunlu staj süresi en az 40 işgünüdür.

  Gümrük İşletme için Gereken Nitelikler : Gümrük işletme programına girmek isteyen öğrencilerin istatistik, hukuk ve sosyal bilimler alanlarına ilgili ve bu konulara yetenekli olmaları beklenir


  Gümrük İşletme Programının Bulunduğu Üniversite ve Fakülteleri :

  GAZİANTEP KİLİS MESLEK YÜKSEKOKULU
  MUSTAFA KEMAL REYHANLI MESLEK YÜKSEKOKULU
  SELÇUK SİLİFKE TAŞUCU MESLEK YÜKSEKOKULU
  TRAKYA EDİRNE MESLEK YÜKSEKOKULU
  MERSİN MERSİN MESLEK YÜKSEKOKULU

  Gümrük İşletme Mezunlarının Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler : Gümrük işletme programını bitirenlere "Gümrük İşletme Meslek Elemanı" ünvanı verilir. Gümrük işletme meslek elemanları gümrük komisyoncusu, ithalat ve ihracat bürolarında uzman eleman, kamu kuruluşlarında ise memur olarak çalışırlar.

  Gümrük İşletme Elemanlarının Çalışma Alanları : Gümrük işletme meslek elemanları, Maliye ve Gümrük Bakanlığına bağlı gümrüklerde, özel sektöre ait ithalat ve ihracat bürolarında çalışabilirler veya serbest olarak gümrük komisyonculuğu yapabilirler.
 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Gümrük İşletme

  Reklam  Gümrük konularında yetişmiş personelleri barındırmak gümrük işletmelerinde çalışacak iş gücü yetiştiren bir okuldur.Burayı bitirenlerin devlet dairelerinde iş bulma imkanları olmaktadır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi