Halıcılık

+ Yorum Gönder
Diğer Konular ve Meslekler Bölümünden Halıcılık ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  gökçe34
  Özel Üye
  Reklam

  Halıcılık

  Reklam  Halıcılık

  Forum Alev  Halıcılık Programın Amacı : Halıcılık programı, halı desenleri, halı ipi boyamacılığı ve halı eksperliği alanında çalışacak ara insan gücü yetiştirir.

  Halıcılık Programında Okutulan Belli Başlı Dersler : Halıcılık programında temel sanat eğitimi, halıcılık tarihi, halıcılık teknolojisi, malzeme, boyama, desen araştırma, yöresel Türk halıları, sanat tarihi, sosyoloji, psikoloji, işletme ve maliyet hesapları gibi program için gerekli dersler okutulur ve uygulamalar yaptırılır. Öğrenciler staj yapmak zorundadırlar.

  Halıcılık için Gereken Nitelikler : Bu programa girmek isteyen öğrenciler kimya, sanat tarihi, sosyoloji ve resim konularına ilgili, renk algısı güçlü kimseler olmalıdırlar.

  Halıcılık Programının Bulunduğu Üniversite ve Fakülteler :

  FIRAT KEMALİYE HACI ALİ AKIN MESLEK YÜKSEKOKULU
  ERCİYES YOZGAT MESLEK YÜKSEKOKULU
  NİĞDE BOR HALİL-ZÖHRE ATAMAN MESLEK YÜKSEKOKULU
  ONSEKİZ MART AYVACIK MESLEK YÜKSEKOKULU
  SÜLEYMAN DEMİREL ISPARTA MESLEK YÜKSEKOKULU
  SELÇUK KARAMAN MESLEK YÜKSEKOKULU
  MUĞLA MİLAS MESLEK YÜKSEKOKULU

  Halıcılık Programı Mezunlarının Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler : Mezunlara "Halıcılık Teknikeri" ünvanı verilir. Halıcılık Teknikeri, dokunacak halıların ipliğinin, yününün ve deseninin belirlenmesi, dokuma işlemlerinin yürütülmesi ve ürünün pazarlanması ile ilgili işlemleri yürütür; halıcılık konusunda danışmanlık yapar.

  Halıcılık Teknikerlerinin Çalışma Alanları : Halıcılık teknikerleri, özel dokuma fabrikalarında ve özel işletmelerde çalışırlar veya kendi iş erlerini açabilirler. Yetenekli ve iyi yetişmiş halıcılık teknikerleri kolaylıkla iş bulabilirler.
 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Halıcılık

  Reklam  Halı yapımında kullanılan iplikler boyalar ve desenler hakkında her türlü eğitimin verildiği okuldan mezun olanların halı fabrikalarında çalışmaları ve iyi bir gelir elde etmeleri mümkündür.Bu meslekte yaratıcılık ön plana çıkmaktadır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi