Klasik Arkeoloji

+ Yorum Gönder
Diğer Konular ve Meslekler Bölümünden Klasik Arkeoloji ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  gökçe34
  Özel Üye
  Reklam

  Klasik Arkeoloji

  Reklam  Klasik Arkeoloji

  Forum Alev
  Klasik Arkeoloji.jpg

  Klasik Arkeoloji Bölümünde Anadolu’ da ve Anadolu dışında gelişmiş olan eski uygarlıklar hakkında bilgi toplamak amacıyla, toprak altında kalmış kalıntıları çıkarmak için kazı yapılar ve kalıntıların hangi uygarlığa ait olduğu anlaşılmaya çalışılır.

  Klasik Arkeoloji Programının Amacı : Klasik arkeoloji programının amacı, insanın varoluşundan antik çağın sonuna kadar süren bir zaman içinde oluşan kültür ve uygarlıkları incelemek ve bu konuda eğitim yapmaktır.

  Klasik Arkeoloji Programında Okutulan Belli Başlı Dersler : Arkeoloji programında eğitim süresi 4 yıldır. Programda klasik arkeoloji, paleotik yerleşim biçimleri, Mezopotamya ve Önasya arkeolojisi, Arkaik Devir mimarlığı, kazı teknikleri, resim-fresk-mozayik gibi dersler verilir.

  Klasik Arkeoloji için Gereken Nitelikler : Arkeoloji programında okumak isteyen bir kimsenin geçmiş uygarlıkları incelemeye meraklı, bilimsel araştırma yapmaya istekli, analitik düşünme gücü yüksek olması beklenir. Arkeoloji alanında başarılı olmak için hem modern hem de eski dillerden birini öğrenmek gereklidir.

  Klasik Arkeoloji Programının Bulunduğu Üniversite ve Fakülteleri :

  MİMAR SİNAN FEN-EDEBİYAT FAKÜLTESİ
  İSTANBUL EDEBİYAT FAKÜLTESİ
  HACETTEPE EDEBİYAT FAKÜLTESİ
  MERSİN FEN-EDEBİYAT FAKÜLTESİ
  EGE EDEBİYAT FAKÜLTESİ
  DOKUZ EYLÜL FEN-EDEBİYAT FAKÜLTESİ
  ANKARA DİL VE TARİH COĞRAFYA FAKÜLTESİ
  ANADOLU EDEBİYAT FAKÜLTESİ
  AKDENİZ FEN-EDEBİYAT FAKÜLTESİ
  ADNAN MENDERES FEN-EDEBİYAT FAKÜLTESİ
  ÇANAKKALE ONSEKİZ MART FEN VE EDEBİYAT FAKÜLTESİ
  PAMUKKALE FEN-EDEBİYAT FAKÜLTESİ
  SELÇUK FEN-EDEBİYAT FAKÜLTESİ
  TRAKYA FEN-EDEBİYAT FAKÜLTESİ
  MUSTAFA KEMAL FEN-EDEBİYAT FAKÜLTESİ
  ATATÜRK FEN-EDEBİYAT FAKÜLTESİ
  DİCLE FEN-EDEBİYAT FAKÜLTESİ
  SELÇUK FEN-EDEBİYAT FAKÜLTESİ
  MERSİN DEVLET KONSERVATUVARI

  Klasik Arkeoloji Mezunlarının Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler : Arkeoloji programını bitirenler "Arkeolog" ünvanı ile görev yaparlar. Arkeologlar "Teknik Eleman" sınıfından sayılmaktadır. Arkeologlar tarih öncesi ve eski çağ tarih dönemlerinde yaşamış toplumların bıraktıkları her türlü kalıntıyı, kronolojik bir düzen içinde karşılaştırmalı olarak inceleyerek geçmiş dönemleri aydınlatmaya çalışırlar.

  Arkeologların Çalışma Alanları : Arkeoloji mezunlarının en temel çalışma alanı müzelerdir. ayrıca, MTA' da turizm kuruluşlarında da çalışma olanakları vardır.
 2. 2
  HADİE
  Bayan Üye

  Cevap: Klasik Arkeoloji

  Reklam  televizyondan görmüşüzdür elinde fırça olan insanlar yerden heykel ev yada çeşitli araçlar çıkarırlar işte o arkeolojil araştırmadır arkioloji bir kültür araştırmasıdır ve bilim dalıdır+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi