Meslek Nedir, Ne Değildir ?

+ Yorum Gönder
Diğer Konular ve Meslekler Bölümünden Meslek Nedir, Ne Değildir ? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  gökçe34
  Özel Üye
  Reklam

  Meslek Nedir, Ne Değildir ?

  Reklam  Meslek Nedir, Ne Değildir ?

  Forum Alev  Meslek Nedir? Ne Değildir?

  Meslek mezun olduğumuzun bölümün adı mıdır?
  Mezun olur olmaz deneyim kazanmadan meslek sahibi olunur mu?
  Mezun olduğumuz bölüme ilişkin iş bulamadığımız için yaptığımız herhangi bir iş veya görev midir?
  Meslek Kariyer midir?

  Bu soruların cevabı genel olarak hayır.

  Meslek , mutlaka bir okuldan mezun olmak gerekiyorsa, üniversiteden, yüksek okuldan veya meslek lisesinden mezun olduktan sonra, aldığımız diplomayı, edindiğimiz deneyimleri ve mesleki eğitimler, profesyonel hayatımızda kendimizi de mutlu edecek bir şekilde kullanma biçimimizdir.
  İlgili okuldan mezun olduktan sonra hangi mesleği yapacaksak bu mesleği yaptığımızı söyleyebilmek için onunla ilgili pratik bir iş deneyim süreci geçirmemiz gerekir.

  Örneğin;
  Meslek okullarının çıraklık eğitimi süreci öğrencilerin deneyim kazanmaları amacıyla uygulanmaktadır.
  Mühendislik bölümlerindeki staj süreci bu amaçla yapılmaktadır.
  Ancak bu gibi staj deneyimi bir meslek sahibiyim demek için yeterli olmayabilir. İşe girip fiilen bir şef veya usta rehberliğinde çalışmak gerekir. Her meslek için geçirmemiz gereken mesleki deneyim süresi farklı olabilir.
  Örneğin;
  Tıp eğitimi alanlar 6.sınıfta intern doktor olarak çalışırlar ve öğrenimlerine devam ederler. Burada amaç 6. sınıfta okuyan doktor adaylarının uzman gözetiminde pratik yaparak mesleğe kazandırılmalarıdır. Yani doktorluk mesleğine enterne edilmeleridir.

  Bilimsel tanımı:
  Meslek, sürekli olarak yapılması öngörülen, öğrenilmesi için belli bir eğitim ve/veya iş tecrübesi gerektiren,insanın hayatını kazanmak için yaptığı, ona manevi doyum da sağlayan ve genel geçer ahlak kuralları ile çelişmeyen bir faaliyettir.

 2. 2
  HADİE
  Bayan Üye

  Cevap: Meslek Nedir, Ne Değildir ?

  Reklam  meslek denilen şey vasıf kazanıldığında yapılandır yani siz vasıfsız bir iş yapıyorsanız mesleğiniz yoktur bir niteliğiniz varsa meslek sahibisinizdir .toplumda kabul görmüş eğitim alınarak yapılana meslek denir+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi