Aktüer mesleği

+ Yorum Gönder
Diğer Konular ve Meslekler Bölümünden Aktüer mesleği ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  gökçe34
  Özel Üye
  Reklam

  Aktüer mesleği

  Reklam  Aktüer mesleği

  Forum Alev
  TANIM

  Sigortacılık tekniği ile buna ilişkin yatırım, finansman ve nüfus hareketleri konularında olasılık ve istatistik teorilerini uygulayan, tablolar hazırlayan ve raporlar oluşturarak kesin hesapları onaylayan kişidir.

  GÖREVLER

  Aktüerlerin başlıca görevi sigorta programları hazırlamaktır.
  Sigorta yapılan insan, mal, eşya vb. ortaya çıkan kayıp ve hasar miktarlarını hesaplar, Yangın, kaza ve özellikle ölüm gibi felaketlerin görülme sıklığına bakarak bunların gelecekte ortaya çıkabilme olasılığını hesaplar, Sonuçları tablo ve grafiklerle gösterir, Tablo ve grafiklere dayanarak çalıştığı sigorta şirketinin veya sosyal güvenlik kurumunun yükümlülüklerini tarifelerini belirler, Yedek kaynak ve kar paylarını hesaplar, Sigorta şirketinin finansal raporlarını hazırlar,

  KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

  Bilgisayar, Hesap makinesi, Diğer büro malzemeleri, Poliçeler, hasar ve kıymet raporları, Sigorta tarifeleri ve tabloları, Finansal analiz raporları ve finansal tablolar, Yasal mevzuat ve uygulama dokümanları.

  MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

  Aktüer olmak isteyenlerin; Analitik düşünme gücüne sahip,
  Matematik ve ekonomiyle ilgili ve bu alanlarda başarılı, Ayrıntı ve ilgilenmekten sıkılmayan, Dikkatli ve yeniliklere açık, Sabırlı, İnsanlarla iletişiminde sorun olmayan kimseler olmaları gerekir.

  ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

  Aktüer; büro ortamında ve çeşitli kuruluşların sigortacılık işlemlerini gerçekleştirebilmek için aktif olarak diğer kuruluşlarda çalışan bireylerle ve çalışma arkadaşları ile iletişim halindedir. Birinci derecede sayısal verilerle uğraşır. Çalışma saatleri düzenli olup, hafta sonu çalışması ve fazla mesai yapılması söz konusudur.

  ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

  Sigortacılık ve risk yönetimi ülkemizde hızla gelişmekte ve çeşitlenmektedir. Hayatta oluşabilecek tüm risklere karşı koruyucu ve telafi edici önlemlerin alınmasına yönelik ihtiyaçların belirlenmesi ve çeşitlenmesi, sosyal güvenlik kuruluşlarının sunmuş olduğu hizmetlere talebi arttırmıştır. Buna paralel olarak bu alanda geniş bir istihdam alanı oluşmuştur. Bu piyasada çok önemli sayılabilecek rekabet yaşanmaktadır. Aktüerlik mesleğinde fazla eleman yetişmediği için meslek elemanlarının işsiz kalma riski yoktur. Meslek elemanları, sigorta şirketlerinde, bankacılık sektöründe ve sosyal güvenlik kuruluşlarında rahatlıkla iş bulabilirler. Sektörde bayanlar ve erkekler ayrım yapılmaksızın çalıştırılmaktadır.

  MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

  Meslek Eğitimi; üniversitelerin Bankacılık ve Sigortacılık Yüksekokulu “Aktüerya” bölümünde verilmektedir.

  MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

  Öğrenci Seçme Sınavı’nda (ÖSS) Aktüerya lisans programı için yeterli Sayısal Ağırlıklı (SAY1) puanı almak gerekmektedir.
  Banka ve Sigorta Yönetimi, Bankacılık ve Sigortacılık, Sigortacılık, ön lisans programını başarı ile bitirenler de ÖSYM tarafından açılan Dikey Geçiş Sınavı’nda başarılı oldukları takdirde “Aktüerya” lisans programına dikey geçiş yapabilirler.
  EĞİTİM SÜRESİ VE İÇERİĞİ
  Meslek eğitim süresi 4 yıl olup, öğretim süresince; Hukuk, Matematik, Ekonomi, Muhasebe, Sosyal Politika ve Maliyenin yanı sıra Kaza, Hayat, Sağlık, Nakliyat vb. Sigortalar ile Sigorta Hukuku, Sigorta Mevzuatı, Sigorta İşletmeciliği ve Pazarlaması, Sigorta Muhasebesi gibi meslek derslerini alırlar.

  MESLEKTE İLERLEME

  Meslek elemanları; gösterdikleri performansa bağlı olarak aktüerlikten bulundukları sigorta ya da banka sistemi ile şirketin büyüklüğü oranında finansal danışman, yönetici yardımcılığı ve müdürlüğe yükselebilirler. Ayrıca kendi işlerini de kurabilirler. “Lisans” eğitiminden sonra yüksek lisans, doktora yapabilirler, araştırma görevlisi olabilirler ve akademik kariyer yapabilirler.

  BENZER MESLEKLER:

  İktisatçı – Ekonomist, İstatistikçi.
  BURS, KREDİ VE ÜCTRET DURUMU
  Meslek eğitimi süresince kazanç yoktur. Koşulları uyan öğrenci Kredi ve Yurtlar Kurumu’ndan ve diğer kuruluşların ve üniversitelerin verdiği kredi ve burslardan yararlanabilirler. Meslek mensupları çalıştıkları şirket yada kurumlar ile tecrübe ve pozisyonlarına bağlı olarak değişmek üzere asgari ücretin 47 katı ücret kazanırlar.

 2. 2
  HADİE
  Bayan Üye

  Cevap: Aktüer mesleği

  Reklam  bir takım olasılık ve istatislik verilerini alan ve yotumlayan kişye verilen ad fakat günümüzde özellikle elektronik ortamda bu tip istatistiki veriler otomatik hesaplanıyor+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi