Tekstil baskı teknikeri

+ Yorum Gönder
Diğer Konular ve Meslekler Bölümünden Tekstil baskı teknikeri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  xRockİnGirLx
  Süper Moderator
  Reklam

  Tekstil baskı teknikeri

  Reklam  Tekstil baskı teknikeri

  Forum Alev
  TEKSTİL BASKI TEKNİKERİ

  TANIM

  Tekstil (dokuma) ürünlerinin, boyanması, düzenlenmesi ve aprelenmesi (sertleştirilmesi) alanında tekstil mühendisine yardımcı eleman olarak çalışan kişidir.

  GÖREVLER

  Boyanacak veya desenlenecek kumaşın niteliklerine göre uygulanacak deseni ve renkleri saptar,
  Kumaşın cinsine uygun boya ve apre malzemesini hazırlar,
  Kumaşın boyanması, desenlenmesi ve aprelenmesi ile ilgili işlemi yürütür.


  KULLANILAN ALET VE MALZEMELER


  Çeşitli kumaş, boya, apre malzemeleri.


  MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER


  Tekstil baskı teknikeri olmak isteyenlerin; Kimyaya ilgili ve bu alanda başarılı, Şekil ve uzay ilişkilerini görebilme yeteneğine, Tasarım ve çizim yeteneklerine sahip, Birbirlerine yakın renkleri ayırdedebilen, Boya maddelerine alerjisi olmayan, Bedence sağlam ve dayanıklı kimseler olmaları gerekir.


  ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI


  Tekstil baskı teknikeri fabrika veya atölye gibi kapalı ortamlarda görev yapar. Ortam nemli ve boya kokuludur. Görev sırasında birinci derecede malzeme ile meşgul olan tekstil baskı teknikeri, mühendis, teknisyen ve işçilerle, tekstil desenleri yapan meslek elemanları ile iletişim kurma durumundadır.


  ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI


  Tekstil baskı teknikeri; Özel sektöre ait tekstil fabrika veya atölyelerinde görev alabilir, Kendi işyerini açabilirler. Dünya tekstil sektörü istihdamın ve ihracatın yaklaşık %3035’ini karşılamaktadır. Zaman zaman geçici bir durgunluk yaşansa da bu sektör önümüzdeki yıllarda varlığını gelişerek sürdürecektir. Fabrika ve atölyelerde yeterince tekstil mühendisi bulunmasına karşılık tekniker düzeyinde eleman azdır. Bu nedenle mezunların iş bulmada zorluk çekmeyecekleri söylenebilir.


  MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER


  Meslek eğitimi, üniversitelere bağlı meslek yüksek okullarının “Tekstil Baskı” bölümünde verilmekte iken, bu bölüm adının “Tekstil” olarak değişmesi nedeniyle, “Tekstil Baskı” adıyla artık öğrenci alınmamaktadır. Bu nedenle Meslek Eğitimi bölümünde bulunan bilgiler “Tekstil Baskı” bölümü eğitiminin verildiği zamandaki araştırılan bilgileri kapsamaktadır.


  MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI


  Tekstil Baskı ön lisans programına girebilmek için, Lise veya dengi okul mezunu olmak, Merkezi sistemle yapılan Öğrenci Seçme Sınavında (ÖSS ) yeterli “Eşit Ağırlıklı (EA1)” puanı almak gerekmektedir. Meslek Liselerinin Tekstil Baskı, BoyaApre, Boya BaskıDesen, Kalite Kontrol(tekstil), Tekstil BoyaApre, Tekstil BoyaBaskıDesen, Tekstil Kalite Kontrol, Tekstil Tasrımı bölümlerinden mezun olanlar üniversitelerin Tekstil Baskı ön lisans programını tercih ettiklerinde orta öğretim başarı puanları (OÖBP) 0.65 ile çarpılarak ÖSS puanlarına eklendiğinden, diğer alanlara göre daha yüksek bir ağırlıklı puan elde etmekte ve öncelikle yerleştirilmektedir.


  EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ


  Eğitim süresi 2 yıldır. Eğitim süresince verilen belli başlı dersler şunlardır: Kimya, Genel Tekstil Teknolojisi, Lif Teknolojisi, Teknik Resim, Boyar Madde Kimyası, Dokuma Teknolojisi ve Makineleri, Renk Bilgisi, Boya Teknolojisi, Boya ve Baskı, Kalite Kontrol.


  MESLEKTE İLERLEME


  Tekstil Baskı ön lisans programını başarı ile bitirenler ÖSYM tarafından açılan Dikey Geçiş sınavında (DGS) başarılı oldukları takdirde Tekstil Mühendisliği lisans programına dikey geçiş yapabilirler. Tekstil baskı teknikerleri, başarılı oldukları takdirde, bulundukları işyerinde vardiya amiri, planlama sorumlusu, şef yardımcısı, şef gibi görevlere atanabilirler ve daha ileri düzeyde sorumluluklar alabilirler. Ayrıca kendi işyerlerini açabilirler.
  BENZER MESLEKLER
  Tekstil teknikeri, Tekstil mühendisi.

  BURS, ÜCRET VE KREDİ DURUMU
  Meslek eğitimi süresince kazanç söz konusu değildir. Ancak koşulları uyan öğrenciler, Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun öğrenim ve harç kredisinden yararlanabilirler. Tekstil baskı teknikerleri, genellikle özel sektörde çalıştıklarından ücretleri kendileri ile işveren arasında yaptıkları anlaşmayla belirlenir. Ücret, kişinin bilgisi, yeteneği, çalışma kapasitesi ve sektörün ücret
  düzeyi göz önünde tutularak belirlenir.
  DAHA FAZLA BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER
  İlgili Eğitim Kurumları, Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi, Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri.
 2. 2
  HADİE
  Bayan Üye

  Cevap: Tekstil baskı teknikeri

  Reklam  baskı bir kağıt üzerinde olabilir bunu matbaalar yapar bir tekstil üzerinde olunca farklı bir meslek dalı olmuş olur Tekstil baskı teknikeri adı altında aslında tekstil mühendisinin beraber çalıştığı yada alt kademesinde çalıştığı elemanlardır+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi