İşletme mühendisliği

+ Yorum Gönder
Diğer Konular ve Meslekler Bölümünden İşletme mühendisliği ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  LoveNess
  Bayan Üye
  Reklam

  İşletme mühendisliği

  Reklam  İşletme mühendisliği

  Forum Alev
  Tanım

  İşletme Mühendisliği, işletme ve mühendislik derslerinin beraber alındığı bir programdır. Mühendislik bakış açısına sahip işletmeciler yetiştirmeyi amaç edinir.

  Basit bir tanımla İşletme ile Endüstri Mühendisliği programının ortasındaki program kabul edilebilir.

  İTÜ İşletme Mühendisliği

  Türkiye'de şu an sadece İTÜ İşletme Fakültesi bünyesinde bulunmaktadır. 1977 yılında İTÜ bünyesinde İşletme Mühendisliği adı altında başlanan program 1982 yılından beri mezun vermektedir.Programında temel mühendislik derslerinin yanında işletme dersleri olan Üretim Yönetimi, Pazarlama, İnsan Kaynakları, Muhasebe, Finans vb. dersleri ile İktisat ve Sayısal Yöntemler gibi dersler bulunmaktadır.

  Teknolojide, her geçen günü bir öncekiyle kıyaslamakta zorlandığımız bir hız, dünya çapında engellenemez bir şekilde genişleyen sınırlar ve böylelikle ortaya çıkan küreselleşme iş yaşamında da etkilerini göstermekte ve ihtiyaçların tanımları yenilenmekte. Tanımlar; işletmelerde küçük resimlerin ayrı ayrı değerlendirilmesinden, büyük resme bakılmasına doğru değişiyor; endüstriler arası iletişimlerde çeşitli şekillerde eğitilmiş elemanlar arasında etkili olacak, hem mühendislerin hem de işletmecilerin dilinden anlayacak kişilere duyulan ihtiyaç da artıyor.

  İşletme Mühendisliği Programı işte bu noktada; üretimden pazarlamaya, insan kaynakları yönetiminden muhasebeye, araştırma geliştirmeden finansmana kadar çeşitli alanlardaki birçok konuyu bilgi teknolojileri ve sayısal yöntemler kullanarak stratejik pozisyonlarda karar verme yeteneğine sahip yöneticiler yetiştirmek amacıyla kurulmuştur. %23'ü temel bilimler, %21'i temel mühendislik, %34 ü matematik tasarımı ve %22'si sosyal bilimler alanındaki derslerle ve bilgi ve deneyimini paylaşmayı amaç edinmiş öğretim kadrosuyla öğrenmeyi öğrenmiş, kendine güvenen, mühendislik sistemlerini işletmelere uyarlayabilen İşletme Mühendisleri yetiştirmeyi hedef edinmiştir.

  1982’de ilk mezunlarını veren İşletme Mühendisliği Bölümü kuruluşunun 26. yılını doldurduğu şu günlerde pazarlama, finans, üretim, halkla ilişkiler, reklâm ve yönetim gibi birçok departmanda önemli pozisyonlarda adını duyurmuştur.
 2. 2
  BAKİYE
  Bayan Üye

  Cevap: İşletme mühendisliği

  Reklam  İşletme mühendisliği günümüz teknolojisine ekonomide ayak uydurmak amacıyla programlar aracılığıyla muhasebe, pazarlama ve piyasaya kadar çeşitli alanlarda araştırmalar yaparak gelişmeyi amaçlamaktadırlar.+ Yorum Gönder
işletme mühendisliği forum
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi