Görsel İletişim Tasarımcısı

+ Yorum Gönder
Diğer Konular ve Meslekler Bölümünden Görsel İletişim Tasarımcısı ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  angel_devil
  Usta Üye
  Reklam

  Görsel İletişim Tasarımcısı

  Reklam  Görsel İletişim Tasarımcısı

  Forum Alev
  GÖRSEL İLETİŞİM TASARIMCISI


  TANIM

  Televizyon ve sinema grafiklerinin, bilgisayar yazılımlarının ekran düzenlemelerini tasarlayan kişidir.

  GÖREVLER

  - Ekranda tanıtımı yapılacak ürünü (bilgisayar oyunu, CD-ROM, Internet, televizyon programı vb.) inceler, - Bu ürünü izleyiciye en etkili şekilde sunacak ilk görüntüleri tasarlar; zihninde canlandırır, - Tasarımlarını çeşitli şekillerde çizer, - Bu çizimleri ilgili kişilerle (müşterilerle, o konuda çalışan diğer elemanlarla) birlikte değerlendirir, - Benimsenen tasarımı geliştirici çalışmalar yapar.

  KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

  - Bilgisayar, - CD-ROM, disket, kaset vb.

  MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

  Görsel iletişim tasarımcısı olmak isteyenlerin; - Sinema, televizyon, bilgisayarla iletişim konularına ve güzel sanatlara ilgili, - Şekil ve uzay ilişkilerini görebilme, - Özgün şekil kompozisyonlarını zihinde canlandırabilme ve bunları çizim halinde ifade edebilme yeteneklerine sahip, - Çevresini gözlemleyen, ayrıntıları algılayabilen, - Başkaları ile iyi iletişim kurabilen ve işbirliği yapabilen kimseler olmaları gerekir.

  ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

  Çalışma ortamı, işin niteliğine göre stüdyo, büro veya dış çekim ortamı olabilir. Görsel iletişim tasarımcıları bir ekibin üyesi olarak çalışırlar. Tasarımlarını tek başlarına üretirler, ancak tasarımlarının uygulamaya konması sırasında işverenlerle ve diğer elemanlarla iletişim halindedirler.

  ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

  Görsel tasarımcılar; bilgisayar yazılım şirketlerinde, reklam ajanslarında, çeşitli televizyon kanallarında, film yapım, animasyon kuruluşlarında görev alabilirler. Görsel tasarımcılık hızla gelişen teknolojilere bağlı yeni bir meslek olduğundan dolayı bu meslek elemanlarına talep giderek artmaktadır. Alanla ilgili çalışmalar daha çok büyük şehirlere odaklanmıştır. Yurtdışına açılım olanakları da vardır. Görsel tasarımcılık yaratıcı kişiler için geleceği olan bir çalışma alanıdır.

  MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

  Meslek eğitimi; üniversitelerin iletişim fakültelerinin, “Görsel İletişim Tasarımı” ve “Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı” programlarında verilmektedir.

  MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

  Mesleğin eğitimine girebilmek için, - Lise veya dengi okul mezunu olmak, - Öğrenci Seçme Sınavı’nda (ÖSS) saptanan özel yetenek baraj puan almak, - Özel yetenek sınavına katılarak başarılı olmak gerekmektedir.

  EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

  Bu programın eğitim süresi 4 yıldır. Eğitim süresince öğrenciler; İletişime Giriş, Görsel Algı, İletişim ve Çalışma Becerileri, Bilgisayarın Temelleri, Temel Desen Teknikleri, Fotoğraf Teknikleri, Görsel Kültür Tarihi, Sibernetik ve Görsel Dünyaya Giriş, Bilgisayar Destekli Resimleme,Çoklu Ortam (multimedya) Dersine Giriş, Video Üretimi, Dünya ve Tasarım, Kolaj Teknikleri, gibi dersler alırlar.

  MESLEKTE İLERLEME

  Lisans eğitiminden sonra alanlarında mastır (yüksek lisans) ve doktora eğitimi alarak akademik kariyer yapabilirler, yüksek öğretim kurumlarında araştırma görevlisi, doçent, profesör gibi unvanlarla öğretim üyesi olarak görev yapabilirler.
 2. 2
  MÜCEN
  Bayan Üye

  Cevap: Görsel İletişim Tasarımcısı

  Reklam  görsel iletişim konusunu görünce görsel ne olabilir diye düşündüğümüzde televizyon ve bilgisyar haricinde şimdide telefonlar var başka iletişim kaynağı yok zaten görsel olarak+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi