Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisi

+ Yorum Gönder
Diğer Konular ve Meslekler Bölümünden Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  angel_devil
  Usta Üye
  Reklam

  Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisi

  Reklam  Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisi

  Forum Alev
  DENİZ ULAŞTIRMA İŞLETME MÜHENDİSİ


  TANIM

  Ticaret gemilerinin verimli bir biçimde işletilmesi ile limanların yönetimi alanında çalışan kişidir.

  GÖREVLER

  Deniz ulaştırma işletme mühendisi uzakyol vardiya zabiti veya uzakyol vardiya mühendisi olarak da deniz ticaret filosunda çalışır ve şu görevleri yapar; - Gemilerin güvenli bir biçimde çalıştırılmasını ve işletilmesini sağlar, - Yüklerin ilgili limana teslim edilmesini sağlar, - Limanda deniz ticareti ile ilgili (brokerlik, forvarderlik, acentelik, sigorta, gümrükler vb.) işleri yürütür, - Teknik kadrolar ile yönetim kadroları arasında iletişimi sağlar.

  KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

  Harita, Meteoroloji aletleri, Gemi makineleri, Radar, cayro pusula, manyetik pusula, GPS vb. gibi seyir aletleri, Bilgisayar ve diğer büro malzemeleri.

  MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

  Deniz ulaştırma işletme mühendisi olmak isteyenlerin; - Üst düzeyde genel akademik yeteneğe, - Düşüncelerini yazılı ve sözlü olarak ifade edebilme gücüne, - Sayısal düşünebilme yeteneğine, - Mekanik yeteneğe sahip, - Göz ve ellerini eşgüdüm halinde kullanabilen, - Bir işi planlayan ve uygulamaya koyabilen, - Fen bilimlerine, özellikle matematiğe ve mekaniğe ilgili, bu alanlarda başarılı, - Şekiller arasındaki ilişkileri görebilen ve çizebilen, - Dikkatli ve sorumluluk sahibi, - Uzak görüşlü, risk alabilen ve ticaretten hoşlanan kimseler olmaları gerekir.

  ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

  Deniz ulaştırma işletme mühendisi, resmi ve özel deniz taşımacılık şirketlerinde, gemilerde ve limanlarda çalışır. Denizde açık havada çalışabileceği gibi büro ortamında da çalışır. Çalışma ortamı; büro olduğu zaman temiz, gemilerde çalıştığı zaman sıcak, soğuk, nemli, tozlu, gürültülü, sarsıntılı, ıslak, ani ısı değişimi olabilmektedir. Çalışırken birinci derece verilerle (sayılarla) ilgili olmakla birlikte, gemi makineleriyle de ilgilidir. Ancak işi gereği insanlarla da iletişim halindedir. Emrinde çalışan personelle, deniz sigorta şirketi elemanlarıyla, yerli ve yabancı işletmelerin elemanlarıyla iletişim halindedir. Düşme, boğulma, mali kayıp gibi işin tehlikeleri olabilir. İşin gereği denizaşırı ülkelere seyahat söz konusu olabilir.

  ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

  Resmi ve özel deniz ticaret firmalarında, liman ve liman işletme kuruluşlarında, uluslararası sularda çalışan acenta ve şirketlerde, denizcilikle ilgili sigorta ve finans kuruluşlarında, kaptan veya gemi makine mühendisi olarak gemilerde çalışabilirler. Günümüz dünya ticaretinin % 85′inin denizyoluyla gerçekleştirilmesi, üç yanı denizlerle çevrili ve denizciliğin gelişmesine uygun şartlara sahip olan ülkemizin ekonomik kalkınmasında denizcilik sektörünün önemini ortaya çıkarmaktadır. Deniz sektörü, deniz yoluyla yapılan bir taşıma faaliyetinin ötesinde, limancılık, işletmecilik, gemi yapımı, uluslararası anlaşmalar ve pazarlamalar, deniz sigortacılığı ve hukuku, makinecilik vb. bir çok faaliyetleri içermektedir. Uluslararası düzeyde çok yönlü rekabet ve çalışma şartları altında bulunan denizcilik sektöründe gerek kara ve gerekse denizde çalışabilecek üst düzey elemanlara ihtiyaç vardır. Özellikle son yıllarda denizciliğe yapılan teşviklerle, uluslararası katkılarla, uluslararası düzeyde gelişmelere açılan denizcilik sektörümüz, mezunlara geniş çalışma alanı vermektedir.

  MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

  Mesleğin eğitimi; İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesi “Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği” Bölümünde verilmektedir.

  MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

  Bu okula girebilmek için Öğrenci Seçme Sınavı’nda (ÖSS) yeterli “Sayısal (SAY)” puanı almak gerekmektedir.

  EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

  Mesleğin eğitim süresi 4 yıldır. Deniz ulaştırma işletme mühendisliği programı, denizcilik işletmelerinin teknik kadroları ile sosyal bilimler eğitimi görmüş işletmeci kadroları arasındaki ilişkiyi kurabilecek donanımdaki yönetim elemanları yetiştirme amacına yöneliktir. Uluslararası STCW sözleşmesi gereği her ülke aynı konuları okutur. Öğrencilere eğitimleri süresince; Matematik, Fizik, Kimya, Teknik Resim, Statik, Ekonomi, İşletme, Deniz Hukuku, İstatistik, Bilgisayar Programlama, Malzeme Bilgisi, Denizde Güvenlik, Navigasyon, Gemi İnşa ve Stabilite, Gemi Manevrası, Deniz Meteorolojisi ve Oşinografi, Vardiya Esasları, Yöneylem Araştırması vb. dersler verilir.

  MESLEKTE İLERLEME

  - Lisans eğitiminden sonra yüksek lisans, doktora yapabilir, araştırma görevlisi olabilir ve akademik kariyer yapabilirler . - Karada çalışanlar, çalıştıkları işyerlerinde yöneticilik, müdürlük, işletme ya da şirket müdürlüğüne kadar yükselebilirler.
 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisi

  Reklam  Denizcilik sektöründe yer alan bir meslektir.Bu meslekte liman ve gemi işletmeciliği yapılmaktadır.Gemilerin limanlar arasında güvenli bir şekilde seyretmesi yada bu limanların işletmeciliği yapılmaktadır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi