Gemi Makinaları Teknikeri (Gemi Zabiti)

+ Yorum Gönder
Diğer Konular ve Meslekler Bölümünden Gemi Makinaları Teknikeri (Gemi Zabiti) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  LoveNess
  Bayan Üye
  Reklam

  Gemi Makinaları Teknikeri (Gemi Zabiti)

  Reklam  Gemi Makinaları Teknikeri (Gemi Zabiti)

  Forum Alev
  750 KW – 3000 KW arasında makine ile yürütülen yakın kıyısal sefer bölgesinde çalışan gemilerde, gemi makinelerini çalıştıran, sevk ve idaresinden sorumlu kişidir.

  GÖREVLER
  - Gemiye yakıt, yağ, su alınırken nezaret eder.
  - Geminin seyri esnasında makine dairesinde nöbet tutar.
  - Herhangi bir aksaklık tespit ettiğinde başmühendise haber verir.
  - Her 2 saatte bir yaptığı peryodik kontrolleri makine kayıt defterine, basınç, ısı, yağ seviyesi, makine devirlerini ve çalışma saatlerini kayıt eder.
  - Gemi makinelerinin periyodik bakım ve onarımını verilen talimatlar doğrultusunda yapar.
  - Gemide yapılan yangın tatbikatlarına katılır.
  - Makine arızalarının tespitini yapar, başmakiniste bilgi verir.
  - Başmakinistin talimatı doğrultusunda hareket eder.

  KULLANILAN ALET VE MALZEMELER
  - Enjektör Test Cihazları ,
  - Ölçü aletleri ( Kumpas, Kompresör, Mikrometre ),
  - Oksijen ve Kaynak Takımları,
  - Torna Tezgahı,
  - Anahtar Takımları.

  MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER
  - Gemide, kapalı ortamda çalışmaktan hoşlanan,
  - Fiziğe özellikle de mekanik konulara ilgili,
  - Ekip çalışmasına yatkın,
  - Deniz tutması rahatsızlığı olmayan,
  - Bedence güçlü, el-göz koordinasyonuna sahip, işitme sorunu olmayan, sesleri ayırt edebilen,
  - Sorumluluk duygusuna sahip, dikkatli, sabırlı, sakin
  kimseler olmaları gerekir.

  ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
  - Gemi makineleri teknikerleri gemilerin makine dairesi, pompa dairesi, dümen dairesi gibi bölümlerinde görev yaparlar. Çalışma ortamı genellikle gürültülü, yağlı ve kirlidir. Çalışırken kaptan, başmakinist, yağcı ,silici gibi gemi personeli ile iletişim halindedir.

  ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI
  Gemi makineleri teknikerlerinin çalışma alanları denizcilik sektörünün gelişmiş olduğu bölgelerdir. Ülkemizin üç tarafının denizlerle çevrili olması nedeniyle, meslekte yüksek öğrenim görmüş meslek mensuplarına ihtiyaç duyulacağı söylenebilir. Yapılan araştırmalarda meslek elemanlarının Deniz Kuvvetleri Komutanlığına bağlı birlikler ve özel sektör gemilerinde iş bulabildikleri görülmüştür. Yabancı dil sorunu olmayan meslek elemanları yabancı bandıralı gemilerde de iş bulabilmektedir.

  MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER
  Mesleğin eğitimi, aşağıda belirtilen Meslek Yüksek Okullarının Gemi Makineleri Bölümlerinde verilmektedir.
  - Mersin İlağa Eğitim ve Kültür Vakfı, Mersin Deniz ve Ticaret M.Y.O.
  - Galatasaray Üniversitesi, Meslek Yüksek Okulu
  - İstanbul Üniversitesi, Meslek Yüksek Okulu
  - Kocaeli Üniversitesi, Karamürsel M.Y.O.
  - Karadeniz Teknik Üniversitesi Ordu M.Y.O.
  - Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Alaplı M.Y.O.

  MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
  Mesleğin eğitimine girebilmek için;
  - Meslek liselerinin Bilgisayarlı Nümerik Kontrol ( CNC ), Endüstriyel Mekanik, Gemi Makinaları, Hidrolik ve Pnömatik, Hidrolik ve Pnömatik Teknolojisi, İş Makinaları, İş Makinaları Bakım ve Onarım, İş Makinaları Operatörlüğü, Kalıp, Kalıpçılık, Konfeksiyon Makinaları Bakım ve Onarım, Makine, Metal İşleri, Metalurji, Metalurji ( Demir Çelik Metalurjisi) Nümerik Kontrollü Makineler, Tesviye, Endüstriyel Otomasyon Teknolojisi, ( Mekanik) ,Mekatronik bölümlerinden mezun olanlar/ olacaklar Gemi Makineleri önlisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler.

  - Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden yada liselerden mezun olanlar/olacaklar ise sınavsız geçiş sonunda kontenjan kalırsa,açık olan programlara isteklerine ve ÖSS puanına göre yerleştirilebilirler. Bunun için bölüme girmek isteyenlerin ÖSYM tarafından yapılan Öğrenci seçme sınavına (ÖSS) girmeleri ve yeterli sayısal (SAY) puanı almaları gerekir.
  EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ
  Gemi makineleri teknikerliğinin eğitim süresi 2 yıldır. Bu eğitim teorik ve pratik olarak verilmektedir.

  Eğitim Süresince;
  1. yıl 1 .Dönem :
  Denizde Güvenlik, Gemi Makinelerine Giriş, Teknik Resim 1, Mekanik Bilimleri, Denizcilik Kimyası, Fizik 1, Matematik 1 İngilizce 1, Bilgisayar Proğramlama 1, Türk Dili 1, Atatürk İlkeleri ve İnkilap Tarihi 1,
  1. yıl 2 .Dönem :
  Temel İlk Yardım, Denizde Güvenlik II, Dizel Motorları I,Atölye 1, Malzeme Bilgisi , Teknik Resim ll, Matematik ll, Denizcilik İngilizcesi 1, Bilgisayar Proğramlama ll,Türk Dili ll, Atatürk İlkeleleri ll,
  2.Yıl 3. Dönem:
  Bilgisayar Uygulamaları,Termodinamik I, Denizcilik İngilizcesi II, Atölye II, Dizel Motorlar II, Gemi Yardımcı Makineleri, Gem.Mak.Operasyon ve Bakımı, Gemi İnşaatı, Elektroteknik I, Denizde Güvenlik III, Tıbbi İlk Yardım
  2.Yıl 4 .Dönem:
  Termodinamik II, Atölye III, Proje, Denizcilik İngilizcesi III, Elektroteknik II, Gemi Yardımcı Makineleri II, Gem.Mak. Operasyon ve Bakımı II, Otomatik Kontrol, Uluslararası Denizcilik Sözleşmeleri, Denizde Güvenlik IV derslerini görürler.

  Mezunlar “Gemiadamı Olur” sağlık raporu almaları koşuluyla 6 ay açık deniz gemi stajını tamamlayıp, okul staj komisyonuna stajlarını onaylattıktan sonra Gemi Adamları Sınav Merkezi tarafından yapılan Makine Zabitliği sınavına girerler. Başarılı olanlar Makine Zabiti olarak görev yaparlar.
  MESLEKTE İLERLEME
  Gemi makineleri ön lisans programını başarı ile bitirenler ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavında (DGS) başarılı oldukları takdirde Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Otomotiv Öğretmenliği Lisans programlarına dikey geçiş yapabilirler.

  Ayrıca, gerekli koşullara sahip olmaları ve Denizcilik Müsteşarlığı tarafından açılacak sınavlarda başarılı olmaları halinde İkinci Makinist ve Baş Makinistliğe yükselebilirler.
  BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU
  EĞİTİM SÜRESİNCE
  Meslek eğitimi süresince herhangi bir kazanç sözkonusu değildir. Ancak isteyen öğrencilere koşulları uyması halinde Kredi ve Yurtlar Kurumunca yüksek öğrenim ve harç kredisi verilebilmektedir.

  EĞİTİM SONRASI
  Eğitim sonrası kazanç ise çalışılan geminin yerli veya yabancı oluşu, geminin büyüklüğü, meslek elemanının bilgi ve deneyimine göre değişmekle beraber asgari ücretin 2 ila 5 katı arasında ücret aldıkları tespit edilmiştir.

  DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER
  - İlgili Eğitim Kurumları,
  - Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi,
  - www.denizcilik.gov.tr
  - Türkiye İş Kurumu İl Müdürlükleri Meslek Danışma Merkezleri
 2. 2
  Ziyaretçi

  Cevap: Gemi Makinaları Teknikeri (Gemi Zabiti)

  Reklam  ben üniveristenin makine bölümünden menzunum alanım cnc ben bu işe başvuru yaptıgım zaman gemi zabiti mi yoksa yagcı mı olarak işe başlıyacagım?+ Yorum Gönder
gemi makinacılığı
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi