Ekstrapiramidal Sendromlar - Psikiyatrik SözLük

+ Yorum Gönder
Diğer Konular ve Meslekler Bölümünden Ekstrapiramidal Sendromlar - Psikiyatrik SözLük ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  LoveNess
  Bayan Üye
  Reklam

  Ekstrapiramidal Sendromlar - Psikiyatrik SözLük

  Reklam  Ekstrapiramidal Sendromlar - Psikiyatrik SözLük

  Forum Alev
  Ekstrapiramidal Sendromlar

  Bu sendromlar ekstrapiramidal motor sistemin, bazal ganglionların anormal fonksiyonuyla ilgilidir.Akinezi, tremor ve rijiditenin oluşturduğu klasik üç semptom tablosuyla karakterize olan Parkinsonizm, bu tip semptomların en sık görülen biçimidir. Parkinsonizmli bir hastada ayrıca hızlı ve ayaklarını sürüyerek yürüme, koordine hareket yeteneğinin kaybı, tükürük akması, sebore ve bazan okülogirik krizler gibi diğer özellikler de mevcuttur. Akatizik hastalar büyük bir huzursuzluk ve ajitasyon gösterirler, durmadan ayaklarını yere vururlar, ayağa kalkıp otururlar ve dolaşırlar distonik durumlarda, kas gruplarının tekrarlı spazmlara girmesi sonucunda tortikollis, opistotonus oluşur. Diskineziler özellikle dil ve ağız bölgesindeki tekrarlı tik hareketlerinin yanısıra, birbirleriyle ilgili bir sendrom grubunu kapsar. Diğer sendromlar arasında korea, ballismus ve atetoz vardır.

  Ekstrapiramidal sendromların nedenleri vasküler lezyonlar, bazal ganglion dejenerasyonu ve karbon monoksid zehirlenmesi gibi toksinler olabilir. Fenotiazinler ve bütirofenonlar gibi majör trankilizanlarla tedavi sırasında, sık sık, kalıcı nitelikte olmayan sendromlar gelişir. Birkaç dozdan sonra akut distonik reaksiyonlar görülebilir, oysa Parkinson reaksiyonları ancak birkaç haftalık majör trankilizan uygulamasından sonra belirir. Yıllar süren fenotiazin tedavisinden sonra, bazı yaşlı hastalarda, çoğunlukla kalıcı nitelikte diskinetik sendromlar görülebilir. Parkinsonizmin en etkin tedavisi levodopadır, ama kimyasal yoldan harekete geçirilen parkinsonizm durumlarında henüz yeterince değerlendirilmemiştir. Diğer antiparkinsonizm maddeleri arasında orfenadrin ve akut distonilerin tedavisi için biperidin laktat vardır.

 2. 2
  MÜCEN
  Bayan Üye

  Cevap: Ekstrapiramidal Sendromlar - Psikiyatrik SözLük

  Reklam  Ekstrapiramidal Sendromlar Damar ve beyin dejenerasyonu , zehirlen*meler gibi nedenlere bağlı olarak meydana gelen ve kas sert*liği, knordinasyonsuz hareketler, tükürük akması, diskinetik belirtilerle kendini gösteren bir grup rahatsızlıktır+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi