Enürez - Psikiyatrik SözLük

+ Yorum Gönder
Diğer Konular ve Meslekler Bölümünden Enürez - Psikiyatrik SözLük ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  LoveNess
  Bayan Üye
  Reklam

  Enürez - Psikiyatrik SözLük

  Reklam  Enürez - Psikiyatrik SözLük

  Forum Alev
  Birçok çocuk, 18 ay ve 4 yaş arasındaki donemde, gündüzleri ve geceleri mesane kontrolünü öğrenir. Oysa 4 yaşından büyük çocuklarda da istemsiz miktürisyon (enürez), ender görülen bir sorun değildir. Beş yaşından büyük erkek çocukların % 2 1/2'unda en az haftada bir kere görülür. Hattâ on yaşındaki ve daha büyük çocuklarda bile, erkeklerin % 3'ü ve kızların % 2'si en az ayda bir kere yataklarını ya da külotlarını ıslatırlar. Enürez vakalarının birçoğunda patolojik bir etken yoktur, ama buna yol açan bazı durumların araştırılması önemlidir. İdrar yolu enfeksiyonu ve diabetes mellitus ihtimalleri için her zaman idrar analizi yapılmalıdır.Görmemezlikten gelmeli, ama idrarını tuttuğu geceleri ödüllendirmelidir Altı ile 12 yaş arasındaki çocuklarda geceleri 25 mg ve daha büyük çocuklarda geceleri 50 mg amitriptilin, çok kere geee enürezini durdurmada etkindir. Vakaların üçte birin de, doğru uygulanan «zil» ile şartlama yöntemi etkindir. Yine de anlamlı bir nüksetme oranı vardır; ama nüksetme başgösterdiği takdirde, ikinci bir deneme yararlı olabilir. Bu tedavi yönteminde, çocuğun çarşafının altına, alarm ziline bağlı bir metal yerleştirilir. Çocuk altını ıslatmaya başlar başlamaz, zil çalarak çocuğu uyandırır. Bunun üzerine, hasta tuvalete gider ve mesanesini boşalttıktan sonra alarmı yeniden kurup yatar. Bu yöntem, etkinlik gösterecekse, genellikle onbeş gün içinde çocuk geceleri altını ıslatmamaya başlar.
  Emosyonel faktörlerin belirgin olması ihtimali olan veya fizik tedavi yöntemlerine dirençli enürez vakalarında, çocuğun akıl durumu ve aile tutumlarıyla ilgili daha ileri araştırmalar endikedir. Bu durumlarda psikoterapötik müdahale gerekebilir.
 2. 2
  HADİE
  Bayan Üye

  Cevap: Enürez - Psikiyatrik SözLük

  Reklam  Enürez - anladığımız kadarıyle çocuk yaşta kişilrin altını ıslatmasıdır çocuk yaşta değilse bu bir tıbbi ihtiyaç hasıl olan durum yada psikolojik korku yada stres kaynaklı olabilmektedir ıslatmada çocukluktan geçiş dönemi kimi çocuklarda 2 yaş kimi çocuklarda 10 yaşına kadar olabilmekte+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi