Döküm Teknolojisi

+ Yorum Gönder
Diğer Konular ve Meslekler Bölümünden Döküm Teknolojisi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  LoveNess
  Bayan Üye
  Reklam

  Döküm Teknolojisi

  Reklam  Döküm Teknolojisi

  Forum Alev
  Döküm teknolojisi alanı ekonomik kalkınmanın temel unsurlarındandır. Bunun nedeni makine parçalarının dökülerek biçimlendirilmesinin diğer yöntemlere göre daha kolay ve daha ekonomik olmasının yanı sıra daha kısa zamanda yapılmasıdır.

  Dökümcülük alanında el aletleri, tıbbî malzemeler, optik ürünleri, ateşli silahlar, elektronik ve otomotiv endüstrilerinde kullanılan makinelerin parçalarıdır. Döküm teknolojisi geçmişten bugüne önemli gelişmeler kaydetmiştir. Dökümcülük alanında, en hassas ve karmaşık şekilli parçalar bile seri biçimde üretilebilir. Bu alanda dökme demir, çinko-magnezyum alaşımları ve daha birçok malzeme kullanılmaktadır.

  Son zamanlarda Avrupa ülkelerinden ülkemize döküm teknolojisi alanıyla ilgili yoğun bir talep geldiği gözlenmektedir. Ülkemiz döküm endüstri bakımından Avrupa Birliği ülkelerinden dahi iyi durumdadır. Dolayısıyla mesleğinde iyi olan dökümcülerin, hem ülkemizde hem de Avrupa Birliği ülkelerinde iş bulma imkânları mevcuttur. Bugün Türkiye’de birçok döküm kuruluşu özellikle Avrupa Birliği ülkelerine, Amerika’ya, Rusya’ya ihracat yapmaktadır. İhracat oranlarını yükseltmek isteyen işletmeler teknoloji ve kalite anlamında hızlı bir değişime ve gelişmeye yönelmiştir. Bu alanda faaliyet gösteren işletmeler hızla değişen ve gelişen bu teknolojiyi kullanabilecek eğitimli iş gücüne ihtiyaç duymaktadır.

 2. 2
  MÜCEN
  Bayan Üye

  Cevap: Döküm Teknolojisi

  Reklam  bir ülkenin kalkınmasında büyük rol oynayan döküm ekonominin canlı durmasınında başlıca nedenidir döküm makinelerin yapımında olmassa olmazı oluşturduğu için bu alan çok önemlidir+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi