Kağıt Üretim

+ Yorum Gönder
Diğer Konular ve Meslekler Bölümünden Kağıt Üretim ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  LoveNess
  Bayan Üye
  Reklam

  Kağıt Üretim

  Reklam  Kağıt Üretim

  Forum Alev
  Kâğıt, günlük yaşamda en çok kullandığımız malzemelerden biridir. Kitap ve defterlerden gazetelere, afişlerden duvarlara, ürün ambalajlarından banknotlara kadar birçok yerde kullanılmaktadır. Son derece yaygın olan bu ürün bize ulaşana kadar birçok aşamadan geçer. Odun, yıllık bitkiler ve atık kâğıt ham maddeleri işlenerek selüloz elde edilir. Selülozdan da ‘odun hamuru’ ve ‘eski kâğıt hamuru’ üretilir. Bunlara kâğıt sanayisinde ‘ara ürün’ adı verilir. Ara ürünler değişik mekanik ve kimyasal işlemlerle kâğıda dönüştürülür. Kâğıt ve kartonlar ise ‘nihaî’ yani ‘son’ ürün denir. Kâğıt üretim alanı ağaç ve bitkilerin kâğıda dönüştürülmesindeki tüm aşamaları içeren sanayi koludur.

  Günümüzde, ülkelerin kalkınmışlık göstergelerinden birisi de kişi başına düşen kâğıt ve karton tüketimidir. Çünkü, bir ülkede ne kadar çok kâğıt tüketiliyorsa insanlar o kadar gazete-dergi okuyor, kitap alıyor demektir. Ayrıca, kâğıt ve karton, ürün ambalajlarında kullanıldığı için ülkenin üretim kapasitesinin de göstergesidir. Temizlik ürünleri olan tuvalet kâğıdı, mendil ve peçete tüketimi temizlik alışkanlıklarını ortaya koymaktadır.

  Bugün ülkelerin kalkınmışlık göstergelerinden birisi de kişi başına düşen kâğıt-karton tüketimidir. Bu oran Finlandiya, Belçika, Danimarka, Hollanda ve Almanya’da 200 kg'ın üzerinde, Yunanistan’da 62 kg, Türkiye’de 42,5 kg, dünya ortalaması ise 48,5 kg’dır.

  Kâğıt-karton üreticisi ülkeler aynı zamanda ham madde kaynaklarına da sahiptirler. Ülkemiz gibi bazı ülkeler ise ham madde olan selülozu ithal ederek söz konusu ülkeler ile rekabet edebilmektedirler. Türkiye 2,5 milyon tona yakın kapasitesi ile dünya kâğıt-karton üretiminde 28. sırada yer almaktadır. Ekonomik gelişmelere paralel olarak kişi başına düşen kâğıt karton tüketiminin dünya ortalamasına yükselmesi hâlinde dahi ülkemizde 3,2 milyon ton kâğıt-karton tüketileceği dikkate alındığında, kâğıt-karton üretiminin önemini giderek artırması kaçınılmazdır.

  Kâğıt-karton sektörü; odun, yıllık bitkiler ve atık kâğıt ham maddelerinden selüloz, odun hamuru, eski kâğıt hamuru üretilmesiyle, bu ara ürünlerin değişik mekanik ve kimyasal işlemlerle kâğıda dönüştürülmesine kadar geçen aşamaları içeren sanayi koludur. Selülozlar ara ürünleri, kâğıt-kartonlar ise nihai ürünü oluştururlar.

  Ülkemizin 2003 yılı verilerine göre kâğıt-karton üretim kapasitesi 2.370.400 ton olup, en yüksek kapasite 1.042.000 ton ile oluklu mukavva ve kâğıtların üretiminde bulunmaktadır. En düşük üretim kapasitesi de 10.200 ton ile sigara ve ince özel kâğıtlarda görülmektedir. Ülkemiz kâğıt üretim kapasitenin %20’si kamu kuruluşları, %80’i özel sektör kuruluşlarına aittir. Ülkemizin kamuya ait kâğıt fabrikaları ürettikleri kâğıt hamurlarını kendileri kullanırken, özel sektörün 2003 yılı içinde 409.558 ton kâğıt hamurunu dışarıdan ithal ettiği görülmüştür. 2003 yılı içinde kâğıt-karton ürünlerinin ihracat ve ithalat durumları incelendiğinde 1.447.151 ton kâğıt ve karton ithalatı gerçekleştirmiş olup, ihracat 173.252 tonda kalmıştır. En büyük ithalat 372.254 ton ile gazete kâğıdında, 371.407 ton ile oluklu mukavva kâğıdında görülmüştür. En düşük ithalat 7.932 ton ile sigara kâğıdında ve 11.348 ton ile de temizlik kâğıdında gerçekleşmiştir.

  Kişi başına düşen kâğıt ve karton tüketiminin 42.5 kg olduğu göz önüne alınırsa kâğıt sanayisinin büyük bir gelişme potansiyeline sahip olduğunu söylemek mümkündür. Ancak mevcut yapılanmalar sebebiyle ülkemizin bu potansiyelden yararlanabilmesinin güç olacağı söylenebilir. Bu konuda yapılmış istatistiklere baktığımızda ise ne yazık ki ülkemizdeki rakamların dünya ortalamasının epey altında kaldığı görülmektedir. Ancak, Türkiye ekonomik ve kültürel olarak sürekli gelişen bir ülkedir. Gelişmelere paralel olarak ülkemizde kişi başına düşen kâğıt-karton tüketiminin arttırılması ve dünya ortalamasına yükselmesi için çalışmalar devam etmektedir.

 2. 2
  exodussan
  Yeni Üye

  --->: Kağıt Üretim

  Reklam  Turk kagit sektoru hakkinda daha ayrintili bilgileri nereden temin edebilirim acaba intenetten, yurt disinda yasiyorum ve bu konu ile bi calisma yapmam gerekiyor+ Yorum Gönder
kağıdın üretildiği yer neresidir,  kağıdın üretildiği yer neresi
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi