Organizasyon Hizmetleri

+ Yorum Gönder
Diğer Konular ve Meslekler Bölümünden Organizasyon Hizmetleri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  LoveNess
  Bayan Üye
  Reklam

  Organizasyon Hizmetleri

  Reklam  Organizasyon Hizmetleri

  Forum Alev
  Tüm dünyada son 25-30 yılda yaşanan toplumsal, ekonomik, kültürel ve ticarî gelişmeler yeni iş kollarının ortaya çıkmasını sağlamıştır. Türkiye'de son yıllarda yaygınlaşan sektörlerden biri de organizasyon hizmetleri ve fuarcılık sektörüdür.

  Ülkemiz sanayisinin hızla ilerlemesi, ürünlerin çeşitlenmesi tanıtım çalışmalarının artışını da beraberinde getirmiştir. Buna paralel olarak fuarcılık ve organizasyon faaliyetleri de yükselişe geçmiş, ülkemizin ticaret hayatında giderek daha önemli hâle gelmiştir. Fuar organizasyonları önceleri büyük şehirlerde ve belli dönemlerde yapılırken; bugün neredeyse tüm illerimizde ve yılın 12 ayında çeşitli fuarlar düzenlenmeye başlanmıştır. Organizasyon etkinlikleriyse, ticarî ve sosyal hayatın her alanında karşımıza çıkmaktadır.

  Organizasyon ve fuarcılık, çok çeşitli sektörlere hizmet ettiği için oldukça hareketli, renkli bir alandır. Reklam, tanıtım, pazarlama ve turizm gibi sektörlerle yakından ilişkilidir. Yurt içi ve yurt dışında gerçekleştirilen uluslararası fuarlar, ülke tanıtımının yanı sıra ticarî hareketlilik açısından önemlidir. Dolayısıyla bu organizasyonlarda görev yapan elemanlar da dikkatli seçilmelidir.

  Organizasyon firmaları, nitelikli kişileri her zaman tercih etmektedir. Ulusal fuarlarda ve çeşitli organizasyonlarda çalışacak kişilerin toplum dinamiklerini bilen, her konuda organizasyon yapabilecek yeterlikte olması gerekmektedir. Bu yeterlikleri edinmek için de meslekî eğitim almak, kendini geliştirmek ve alanla ilgili yenilikleri yakından takip etmek şarttır. Bu alanda eğitimli ve yetişmiş kişilerin sayısı sınırlı olduğu için sürekli bir eleman sirkülâsyonu yaşandığı belirlenmiştir. Yani, firmalar arası transferlerin olduğu, yeni eleman alımlarının yapıldığı gözlenmiştir. Bu durum organizasyon hizmetleri alanında ciddî bir iş gücü ihtiyacı olduğunu göstermektedir.

  Bu sektördeki bazı üst düzey görevleri üniversite mezunu ve dil bilen elemanlar yerine getirir. Ancak, özellikle ara kademedeki elemanlar meslekî ve teknik eğitim kurumlarında verilen eğitim programlarında yetiştirilmektedir.

  Organizasyon ve fuarcılık işlerinin tüm aşamalarında, konusunda uzman ve eğitimli kişilerin yer alması hayatî öneme sahiptir. Bu alanda çalışma temposu çok yüksektir. Bir organizasyon için birçok işin aynı anda ayarlanması, uygulanması ve kontrol edilmesi gerekmektedir. Bu nedenle çalışma ekiplerindeki tüm elemanlar sorumluluklarını zamanında yerine getirmelidir. İşlerin her aşamada ve önce o işi yapan kişi tarafından denetlenmesi önemlidir. Özellikle fuar etkinliklerinde bütün çalışmalar fuar zamanından önce düşünülmeli ve hayata geçirilmelidir. Fuar sırasında meydana gelebilecek en küçük bir aksama büyük sorunlara neden olabilir.

  Fuar organize etmek hem masa başında çalışmayı hem de alanda görev yapmayı gerektirir. Uygulama öncesi maliyet hesaplamaları, mekânın düzenlenmesi, standların pazarlama ve satış işlemleri planlı bir şekilde yapılır. Fuar alanındaki ışık ve ses sistemlerinden, giriş-çıkış güvenliğine, standların dağılımından, alanın temizliğine kadar birçok hizmet, firma tarafından sağlanır. Dolayısıyla firma elemanlarının soğukkanlı, hızlı hareket eden ve çözüm üretebilen kişiler olması önemlidir.

  Organizasyonlarda görev alacak kişilerin taşıması gereken özellikler insanlarla kolay iletişim kurabilmek, hızlı ve doğru karar verme yeteneğine sahip olmaktır. Bu alandaki meslek elemanlarının iş ve görev tanımları bellidir. Ancak, uygulamada bir meslek elemanının diğer arkadaşlarının çalışmalarına yardımcı olması gerekebilir. Bu noktada iş birliği ve yardımlaşmanın önemi karşımıza çıkar. Hoşgörülü, sabırlı ve güler yüzlü olmak meslekî başarıyı getiren önemli özelliklerdir.

  Bu alanda meslekî eğitim almış kişiler sadece ülkemizde değil yabancı ülkelerde de iş bulma imkânına sahiptir. Meslek elemanları özellikle Avrupa Birliği ülkelerinde organizasyon hizmetleri alanında çalışabilirler.
 2. 2
  MÜCEN
  Bayan Üye

  Cevap: Organizasyon Hizmetleri

  Reklam  organizasyon ve fuarcılık çok renkli bır alandır ülke tanıtımı yada ticari tanıtımlarda sürekli kullanılan bu alan yaşamada ayrı bir hareketlilik katmaktadır+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi