Demiryolu İnşaatı ve İşletmeciliği - Meslek Hakkında Bilgi

+ Yorum Gönder
Diğer Konular ve Meslekler Bölümünden Demiryolu İnşaatı ve İşletmeciliği - Meslek Hakkında Bilgi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  gökçe34
  Özel Üye
  Reklam

  Demiryolu İnşaatı ve İşletmeciliği - Meslek Hakkında Bilgi

  Reklam  Demiryolu İnşaatı ve İşletmeciliği - Meslek Hakkında Bilgi

  Forum Alev
  Programın Amacı

  Demiryolu inşaatı ve işletmeciliği programının amacı, demiryolu inşaatında ve demiryollarının işletilmesinde çalışacak ara insangücünü yetiştirmektir.

  Programda Okutulan Belli Başlı Dersler

  Demiryolu programında, matematik, teknik mekanik, statik mukavemet, demiryolu bilgisi, malzeme bilgisi, makine bilgisi, tasarı, geometri ve teknik resim, istasyon ve hizmetleri, kazalar, taşıt tekniği, hareket, servis hizmetleri, tarifeler ve maliyet hesabı gibi dersler okutulmaktadır.

  Gereken Nitelikler

  Bu bölüme girmek ve bu alanda çalışmak isteyen kişiler, kendilerini matematik, fizik, kimya ve teknik alanlarda iyi yetiştirmelidirler. Bu alanda çalışacak teknik eleman, düzgün şekil çizmek, iş organizasyonu ve atölye çalışmaları gibi konularda belirli bir yeteneğe sahip; aynı zamanda insanlarla ilişkilerinde uyumlu ve geçimli olmalıdır.

  Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları ışler

  Demiryolu inşaatı ve işletmeciliği programını bitirenlere "Demiryolu İnşaatı ve İşletmeciliği Teknikeri" unvanı verilir. Demiryolu inşaatı ve işletmeciliği teknikerleri, inşaat mühendisinin gözetim ve denetimi altında demiryolu döşenecek alanda traverslerin, demiryollarının döşenmesi, bağlantıların ve geçitlerin yapılması, demiryollarının bakımı ve onarımı ile ilgili işlerin yürütülmesini sağlarlar.

  Çalışma Alanları

  Demiryolu inşaatı ve işletmeciliği teknikerleri, Ulaştırma Bakanlığı, Devlet Demiryolları İşletmelerinde görev alırlar.

 2. 2
  HADİE
  Bayan Üye

  Cevap: Demiryolu İnşaatı ve İşletmeciliği - Meslek Hakkında Bilgi

  Reklam  demiryollarında insan gücü olarak ve teknik eleman olarak çalışacak eleman yetiştiren matematik geometri ve teknik resim dahil olmak üzere pek çok konuda bilgi öğretilen meslektir+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi