Restorasyon Teknikeri Mesleği ve Özellikleri

+ Yorum Gönder
Diğer Konular ve Meslekler Bölümünden Restorasyon Teknikeri Mesleği ve Özellikleri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  DOLUNAY
  Özel Üye
  Reklam

  Restorasyon Teknikeri Mesleği ve Özellikleri

  Reklam  Restorasyon Teknikeri Mesleği ve Özellikleri

  Forum Alev
  Restorasyon Teknikeri Mesleği ve Özellikleri

  Restorasyon teknikeri, tarihi yapıların onarımı ve korunmasıyla ilgili olarak, mühendis ve mimar denetimindeki tasarım uygulamalarında ara meslek elemanı olarak çalışan kişidir.

  GÖREVLER

  - Tarihi ve mimari değeri olan sanat eserlerinin tanımlanması, korunması ve tanıtılmasıyla ilgili çalışmalar yapar,

  - Koruma çalışmalarını projelendirir ve yürütür,

  - Yapı bilgisi, malzeme ve inşaat teknolojisi, geleneksel yapı teknikleri ve tarihi atölye teknolojisi konularında bilgiler alır ve bunları uygular,

  - Her türlü tarihi binanın restorasyonu, onarımı ve korunmasıyla ilgili olarak restoratör mimara yardımcı olur.

  KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

  - Mala, çekiç, duvarcı gönyesi,

  - Metre, su terazisi, harç teknesi,

  - Balyoz, iskele, merdiven, taş tarağı,

  - Makineler: vinç, asansör, betoniyer.

  - Çeşitli büro malzemeleri.

  MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

  olmak isteyenlerin;

  - Tarihi eserlere ve güzel sanatlara karşı ilgili,

  - Çizim ve tasarım yeteneğine sahip,

  - Şekil ve uzay ilişkilerini görebilen,

  - Göz-el koordinasyonu gelişmiş,

  - Düşüncelerini ifade edebilen,

  - Sabırlı, hoşgörülü,

  - İletişime açık

  kimseler olmaları gerekir.

  ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

  Restorasyon teknikerleri, bürolarda görev yaparlar ve çalışma genellikle temiz ve iyi aydınlatılmış bir ortamda ayakta yürütülür. Etüt çalışmaları ve bina restorasyonunun yapımı aşamalarında ise ortam tozlu, gürültülü, sıcak veya soğuk olabilir. Çalışırken, mimar, inşaat mühendisi, elektrik mühendisi, teknik ressam, şehir plancıları, bina inşaatı ve çevre düzenlemesiyle uğraşan diğer kişilerle iletişim halindedirler.

  ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

  Restorasyon teknikerleri, serbest piyasadaki restorasyon uygulamalarında çalışabilecekleri gibi, Vakıflar Genel Müdürlüğü, Kültür Bakanlığı, Turizm Bakanlığı, Müzeler, Milli Saraylar, Milli Parklar, belediyeler vb. kamu kuruluşlarında da görev alabilirler.

  MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

  Mesleğin eğitimi çeşitli üniversitelerimize bağlı Meslek Yüksekokullarının “Restorasyon ve Konservasyon” ile “Restorasyon” bölümlerinde verilmektedir.

  MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

  Meslek Liselerinin Dekoratif Resim, Dekoratif Sanatlar, İç Mekan Düzenleme, İç Mekan Tasarımı, Konservasyon, Restorasyon, Alt Yapı, Alt Yapı(İnşaat), İnşaat, Üst Yapı, Üst Yapı-inşaat, Yapı, Yapı(Kagir-Ahşap), Yapı Ressamlığı, Yapıcılık bölümlerinden mezun olanlar İklimlendirme- Soğutma ön lisans programlarına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler.

  Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden ya da liselerden mezun olanlar/olacaklar ise sınavsız yerleştirme sonunda kontenjan kalırsa ek yerleştirme ile açık olan programlara isteklerine ve ÖSS puanlarına göre yerleştirilebileceklerdir. Bunun için bu kişilerin ÖSYM Başkanlığınca yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girmeleri ve yeterli Eşit Ağırlıklı (EA-1) puanı almaları gerekir.

  EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

  Eğitim süresi 2 yıldır.

  Eğitim süresince; çizim, temel sanat dersleri, mimarlık bilgisi içeren dersler ve yapı derslerinin yanında, tarihi eserlerin asıl özelliği bozulmadan tekrar kullanımı için mesleki bilgiler öğrenilir. 2. 2
  HADİE
  Bayan Üye

  Cevap: Restorasyon Teknikeri Mesleği ve Özellikleri

  Reklam  daha ziyade tarihi değeri olan yapıların onarılması bakımı yada restorasyonu için eğitim alan mimar yada mühendisin verdiği işleri yapabilen uygulayan çeşitli inşaat becerileri olan kişilerin mesleğidir Restorasyon Teknikeri Mesleği+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi