Anadolu liselerine sınavsız girilecek

+ Yorum Gönder
Diğer Konular ve Meslekler Bölümünden Anadolu liselerine sınavsız girilecek ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  WebStyle
  Özel Üye
  Reklam

  Anadolu liselerine sınavsız girilecek

  Reklam  Anadolu liselerine sınavsız girilecek

  Forum Alev
  Anadolu liselerine sınavsız girilecek

  Milli Eğitim Bakanı Çubukçu, “Herkese Anadolu Lisesi” projesinin ayrıntılarını anlattı: 2014’e kadar düz liseler peyderpey Anadolu lisesi olacak; öğrenciler ortaöğretim başarı puanına göre Anadolu ve meslek liselerine yerleştirilecek; sosyal ve fen liseleri sınavla öğrenci alacak.

  MİLLİ Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, 2014’te kadar “Düz liselerin Anadolu liselerine” dönüştürülmesi projesini, bakanlık görevine gelmesinden 6 ay sonra başlattığını söyledi. Çubukçu, “Anadolu liseleri düz liseler gibi vasıfsız olacak” eleştirilerini haksızlık olarak nitelendirdi. Sistemin başarısı için okulların alt yapısına ve İngilizce eğitimine yatırım yaptıklarını anlatan Çubukçu, şunları söyledi:

  Eleştirileri biliyorum

  “Eleştirileri biliyorum. ‘Düz liseleri Anadolu lisesi yapmayacak. Anadolu liseleri düz liseye dönüşecek’ deniliyor. Biz böyle olmaması için her türlü önlemi alıyoruz. Amacımız, çocuğun ortaöğretim başarı puanına göre Anadolu liseleri veya meslek liselerine yönlendirilmesini sağlamak.”


  Seneye 45 bin atama

  “2011 Ağustosu’nda en az 45 bin öğretmen atayacağız. Ana sınıfı öğretmeni, rehber öğretmen, sınıf öğretmeni ve ingilizce öğretmenine ihtiyacımızın yüksek olacağını düşünüyoruz. Bu yıl 1000 özürlü eğitimi veren öğretmene ihtiyacımız vardı, yeterli öğretmen bulamadık.”

  Her yıl üçte bir değişim

  “Bu nedenle İngilizce öğretmeni sayısını artırdık. Dersliklerin alt yapısını iyileştirmeye çalıştık. Şimdi yapmak istediğimiz, her yıl üçte bir oranında düz liseyi, Anadolu lisesine dönüştürerek, 2014 sonunda projeyi tamamlamak.”

  Dershanelere kötü haber

  “Avrupa’da olduğu gibi başarı puanına göre Anadolu lisesi veya meslek lisesine gidecek öğrenci ayrımı yapılacak. Sadece fen liseleri ile sosyal bilimler liseleri için sınav yapılacak. Diğer sınavlar kalkacağı için öğrencilerin sınav sayısı ve dershane gitme oranı düşecek. Meslek lisesinde eğitim alan öğrenci, başarılı olursa Anadolu lisesine, burada eğitimi sürenler başarısız olursa, meslek lisesine geçme olanağına sahip olacak. Çünkü lise 9-10’uncu sınıflarda aynı dersleri görecekler.”

  ‘Muhbir değil koordinatör’

  MİLLİ Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, okul güvenliği projesi yürütülürken polis ile bilgi paylaşımını sağlayacak okul idarecileri için “emniyet ajanı” yakıştırmasına, “Okul idarecilerini veya öğretmenleri, koordinasyon görevi yürüten bir idareciyi, muhbir olarak nitelendirmek için çarpık düşünmek gerekir” yanıtını verdi. Çubukçu, dün Nevzat Ayaz Kız Meslek Lisesi’nde düzenlenen Beyaz Bayrak Ödül töreni öncesinde, “Okullarımızın güvenliğini çok önemsiyorum, bu projeyi çok önemsiyorum. Burada ne bir muhbir uygulaması vardır ne de koordinasyon sağlayan idareci, muhbir olarak nitelendirilir” diye konuştu. Çubukçu, “iptal edilen KPSS Eğitim Bilimleri Sınavı’nda tam puan alan kopyacıların öğretmen olarak atandığı” iddialarına ilişkin de, “KPSS bütün iddialar nedeniyle yenilendi. Sınavda başarılı sonuç alanlar adil, objektif bir şekilde atandı” dedi. 2. 2
  HADİE
  Bayan Üye

  Cevap: Anadolu liselerine sınavsız girilecek

  Reklam  eskiden anadolu liselerine herkes giremezdi hele hele fen liselerine çok nadir gerçi o şimdilerde aynı fakat anadolu liseleri düz ayak oldu artık herkes girebiliyor seçiçiliği kalmadı+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi