Kimya Mühendisliği mesleği ile ilgili bilgi

+ Yorum Gönder
Diğer Konular ve Meslekler Bölümünden Kimya Mühendisliği mesleği ile ilgili bilgi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  HARBİKIZ
  Bayan Üye
  Reklam

  Kimya Mühendisliği mesleği ile ilgili bilgi

  Reklam  Kimya Mühendisliği mesleği ile ilgili bilgi

  Forum Alev
  Kimya Mühendisliği mesleği ile ilgili bilgi

  Kimya Mühendisliği Bölümünde kimya biliminin sağladığı bulguların endüstriye uygulanması, kimyasal üretim yapacak tesislerin tasarımı, kimyasal maddelerin işlenmesinden ürünlerin pazarlanmasına kadar geçen süreçlerin değerlendirilmesi, denetim ve geliştirme çalışmalarının yapılması gibi konularda eğitim ve araştırma yapılır. Tekstil, plastik, ilaç, deterjan, boya vs. Fabrikalarında işletme, plan-proje ve kontrol ünitelerinde çalışılabilir. Mezunlar, kimya mühendisliğinin çok geniş uygulama alanlarını kapsayan fabrika ve işletmelerin, işletme, plan-proje ve kontrol ünitelerinde çalışmaktadırlar.Ancak kimya mühendisliği alanında işsizlik, diğer mühendislik alanlarında olduğundan daha fazladır. Bunun nedeni yetiştirilen kimya mühendisi sayısının ihtiyaçtan fazla oluşu ve ülkemizde kimya endüstrisinin, dışarıdan aktarılan ve genellikle ileri bir düzeyi yansıtan bir endüstri oluşudur.

  Kimya Mühendisliği Programının Amacı : Kimya mühendisliği programı, kimya biliminin sağladığı bulguların endüstriye uygulanması; kimyasal üretim yapacak tesislerin tasarımı; yapımının amaca uygunluk açısından denetlenmesi; kimyasal maddelerin işlenmesinden ürünlerin pazarlanmasına kadar geçen süreçte değerlendirme, denetim ve geliştirme çalışmalarının yapılması gibi konularda kuramsal ve uygulamalı eğitim vermekte ve araştırma yapmaktadır. Kimya mühendisliği bölümleri modern kimya mühendisliğinin temellerini öğretmenin yanı sıra endüstri ve örgütleme problemlerine ilişkin gerek teknik gerekse teknik olmayan bilgilerin eğitimini de üstlenmiştir.

  Kimya Mühendisliği Programında Okutulan Belli Başlı Dersler : Kimya mühendisliği bölümlerinde eğitim süresi 4 yıldır. Birinci ve ikinci sınıfta verilen temel mühendislik bilgilerinden sonra, öncelikle öğrenciye kimya mühendisliği bilimi öğretilmektedir. Daha sonra bu temel bilgilere dayanarak endüstriyel işlemlerde kullanılan araçların tasarımı incelenir ve tasarım bilgilerinin işlem kontrolü ve ekonomi bilgileri ile sentezi yapılarak endüstriyel tesisler projelendirilir. Kimya mühendisliği bölümlerinde ayrıca öğrencilere kimya sanayini tanıtmak, pratik bilgiler ve beceri kazandırmak amacıyla kimya sanayi kuruluşlarında işletme stajı yaptırılmaktadır.

  Kimya Mühendisliği için Gereken Nitelikler : Kimya mühendisliği alanında çalışmak isteyen bir kimsenin, normalin üstünde bir genel akademik yeteneğe sahip, matematik, fizik ve özellikle kimya ve ekonomi konularına ilgili, bilimsel merakı olan, sabırlı ve insanlarla olumlu ilişkiler kurabilen bir kimse olması gerekir.

  Kimya Mühendisliği Programında Bulunduğu Üniversite ve Fakülteleri :

  BOĞAZİÇİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ
  ORTA DOĞU TEKNİK MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ
  İSTANBUL TEKNİK KİMYA-METALURJİ FAKÜLTESİ
  İZMİR YÜKSEK TEKNOLOJİ ENSTİTÜSÜ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ
  HACETTEPE MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ
  YILDIZ TEKNİK KİMYA-METALURJİ FAKÜLTESİ
  EGE MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ
  YEDİTEPE MÜHENDİSLİK-MİMARLIK FAKÜLTESİ
  İSTANBUL MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ
  GAZİ MÜHENDİSLİK-MİMARLIK FAKÜLTESİ
  ANKARA MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ
  ANADOLU MÜHENDİSLİK-MİMARLIK FAKÜLTESİ
  KOCAELİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ
  OSMANGAZİ MÜHENDİSLİK-MİMARLIK FAKÜLTESİ
  SELÇUK MÜHENDİSLİK-MİMARLIK FAKÜLTESİ
  İNÖNÜ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ
  CUMHURİYET MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ
  FIRAT MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ
  ATATÜRK MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ
  YEDİTEPE MÜHENDİSLİK-MİMARLIK FAKÜLTESİ

  Kimya Mühendisliği Mezunlarının Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler : Kimya mühendisliği bölümlerinden mezun olanlar "Kimya Mühendisi" ünvanı almaktadırlar. Kimya mühendisi çalıştığı kurumda mühendislik faaliyetlerinin her çeşidi ile ilgilidir. Kimyasal üretim yapacak fabrika ve araçları planlar, desenini hazırlar, kurar (kurucu mühendislik), bol ve ucuz üretim elde etmek için uygun yöntemler seçer, üretimi denetler (üretici mühendislik), kimyasal maddeler ve üretimler üzerinde araştırmalar yapar (araştırıcı mühendislik). Yapma kauçuk, plastik, antibiyotikler, deterjan vb. kimya mühendislerinin uğraştığı ürünlerdir.

  Kimya Mühendislerinin Çalışma Alanları : Teknoloji karşısında kimya mühendisleri edilgen bir duruma düşmekte, üretim sürecinin dışında kalmaktadır. İş alanlarının artması kimya sektöründeki gelişmeye bağlı kalmaktadır. 2. 2
  Ziyaretçi

  Cevap: Kimya Mühendisliği mesleği ile ilgili bilgi

  Reklam  kimyacıların çalıştığı kurumlar+ Yorum Gönder
kimya ile ilgili meslekler
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi