Gezi rehberi mesleği

+ Yorum Gönder
Diğer Konular ve Meslekler Bölümünden Gezi rehberi mesleği ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fashion
  Bayan Üye
  Reklam

  Gezi rehberi mesleği

  Reklam  Gezi rehberi mesleği

  Forum Alev
  Yerli ve yabancı turistleri Türkiye'nin görülmeye değer yerlerine götüren, onlara bu yörelerin tarihi, kültürel, doğal ve diğer özellikleri hakkında ayrıntılı bilgi veren, turistlerin sorunlarının çözümüne yardımcı olan kişidir.
  GÖREVLER

  - Yabancı turistlerin yurda girişleri sırasında, Türk turistlerin yurtdışı gezilerinde vize, pasaport, gümrük vb. işlemlerinde yardımcı olur,
  - Turistlerin sağlık belgeleri, kambiyo ve döviz işlemleri, kredi kartları, haberleşme gibi gezi ile ilgili işlemlerine yardım eder,
  - Hastalık, yaralanma, ölüm vb. her türlü sağlık sorunlarının çözümünde ilgili yerlerle bağlantı kurar,
  - Turistleri gezi programında yer alan müzeler, tarihi binalar, antik kentler, doğal güzelliği olan yerlere götürür ve bu yerlerin özelliklerini tanıtır,
  - Turistleri ülkemize özgü yemek, halkoyunları, müzik gibi kültür ürünlerini tanıyabilecekleri yerlere götürür,
  - Gezi sırasında ihtiyaç duyulduğunda ilk yardım yapar.

  KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

  - Haritalar (bölgesel, genel),
  - Turistik ve tarihi yerleri tanıtıcı broşür dergi ve kartpostallar,
  - Sözlük, kalem, not defteri, hesap makinesi vb.,
  - Megafon, mikrofon ve diğer iletişim araçları,
  - İlk yardım malzemeleri.

  MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER


  Turist rehberi olmak isteyen kimselerin;
  - Dış görünümünün düzgün, temiz ve bakımlı olması,
  - En az bir yabancı dili çok iyi konuşabilmesi,
  - Yeni insanlarla tanışmaktan hoşlanması,
  - Gezmeyi sevmesi,
  - Değişiklikten hoşlanması,
  - İnsanlarla kolay iletişim kurabilmesi,
  - Saygılı, nazik, güvenilir ve güler yüzlü olması,
  - Bir grubun sorumluluğunu üstlenebilecek güven ve cesarete sahip olması,
  - Konuşması düzgün, anlaşılır ve ses tonunun yumuşak olması
  gerekmektedir.

  Rehberlik uzun süre ayakta hizmet yapmayı gerektirdiğinden sağlık yönünden bu çalışmaya engel olacak bir rahatsızlığı ile işini yapmasına engel olacak görme ve duyma bozukluğunun olmaması gerekir.

  Mesleğin yürütülmesini engelleyen durumlar:
  - Ülke yararına ve milli onura aykırı hareket, söz ve davranışlarda bulunmak,
  - Eski eser özelliğindeki eşyanın yurtdışına kaçırılmasına yardımcı olmak,
  - Yüz kızartıcı bir suçtan hüküm giymek,
  - Rehberlik belgesinin geri alınması cezasından sonra 2 yıl içinde ikinci defa rehberlik belgesinin geri alınması cezasını işlemek.

  ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

  Turist rehberleri, otel, motel, müze, restoran, tapınak gibi kapalı ortamlarda, ören yerleri, sit alanları, antik yerleşim merkezleri, dağlık bölgeler gibi açık havada çalışırlar. Meslek genellikle seyahat etmeyi gerektirmektedir. Çalışma zamanı belli değildir, tam zamanlı, yarı zamanlı, gece, hafta sonu, mevsimlik çalışabilirler. Turist rehberlerinin çalışma ortamı çok değişkendir. Örneğin yazın çok sıcak, kışın çok soğuk, gürültü, toz, nem, koku bulunan ortamlarda çalışabilirler. Meslek işbirliği halinde çalışmayı gerektirir. Yerli ve yabancı turistlerle, otel, motel, restoran personeliyle, tur operatörleriyle, enformasyon memurlarıyla ve çok değişik meslek elemanlarıyla iletişimde bulunurlar.

  ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

  Turist rehberleri Kültür ve Turizm Bakanlığı ve bağlı birimlerinde, özel turizm şirketlerinde, seyahat acentalarında iş bulabilirler.

  Günümüzün modern teknolojisi seyahat taşıtlarını daha konforlu hale getirmektedir. Aynı teknoloji konaklama ve dinlenme tesislerine de konforu ve lüksü getirmiştir. Turizm sektörünün turizmi çeşitlendirmek ve yaygınlaştırmak için çalışmaları devam etmektedir. İnsanlar çalışma hayatının stresinden kurtulmak için tatili düşünmektedirler ve bazı insanlar bireysel tatilden çok organize edilmiş turlara katılmayı tercih etmektedirler. Tarihi eserleri bakımından zengin bir ülke olan Türkiye'yi özellikle yabancı turistler ziyaret etmektedir. İşte bütün bunlar bu meslekte çalışma alanının oldukça geniş olduğunu ve gelecekte de turistik bölgelerde ihtiyaç duyulacağını göstermektedir.

  Bu meslekte yabancı dil en önemli unsuru oluşturmaktadır. Günümüzde İngilizce, Almanca, Fransızca gibi yaygın olarak kullanılan dillerde çok sayıda rehber bulmak mümkündür. Japonca, Rusça vb. dillerde turist rehberi sayısı az olduğundan günümüzde bu dilleri bilen turist rehberlerine ihtiyaç duyulmaktadır ve gelecekte de ihtiyaç duyulacaktır.

  MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER


  Meslek, Turizm Bakanlığı'nın "Ülke Çapında" ve "Bölge Çapında" olmak üzere 2 türde açtığı "Profesyonel Turist Rehberliği" kursları ile öğretilmektedir. Ülke Çapı'ndaki kursları başarı ile bitirenler Türkiye'nin tüm bölgelerinde rehberlik yapabilirler. Bölge Çapı'ndaki kursları bitirenler ise ülkenin 7 coğrafi bölgesinden herhangi bir bölgesi için yetiştirilirler ve sadece bu bölgede rehberlik yapabilirler.

  aşağıda belirtilen meslek yüksekokullarının "Turizm Rehberliği" bölümlerinde bu alanda eğitim verilmektedir. 2. 2
  HADİE
  Bayan Üye

  Cevap: Gezi rehberi mesleği

  Reklam  Gezi rehberi yurdumuzda gezilmesi gereken yerlere merak salan yerli yada yabancı turistlerin merakını gidermek adına yardımcı olan , gidilecek yerler , coğrafya ve kültür hakkında bilgi sahibi olan kişidir+ Yorum Gönder
gezi rehberi olmak için
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi