Metin2 oyun kuralları ve ceza sistemi

+ Yorum Gönder
Metin2 Forum ve Metin2 Bölümünden Metin2 oyun kuralları ve ceza sistemi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  InKusTe
  Usta Üye
  Reklam

  Metin2 oyun kuralları ve ceza sistemi

  Reklam  Metin2 oyun kuralları ve ceza sistemi

  Forum Alev
  Oyun Kuralları

  Oyun Kuralları

  1-İsimlendirme

  a.Küfür/hakaret, ırkçı söylem/sembol, siyasi-ideolojik-Dini söylem/sembol, kötü alışkanlıklara özendirici ifadeler ve/veya şahıslara ve kurumlara özel ve korunan Oyuncu(Karakter), Lonca ve Dükkan isimleri kullanmak kesinlikle yasaktır.
  b.Amaçsız ve anlamsız karakter dizileri içeren Dükkan isimleri kullanmak yasaktır.
  c.Metin2 takımı üyelerinin isimlerini kullanan oyuncular uyarmaksızın oyundan uzaklaştırılacak ve karakterleri silinecektir.
  d.Türkçe olmayan Dükkan isimleri yasaktır.

  2-Davranış

  -Lütfen, Oyun içerisinde diÐer oyunculara karşı ılımlı olun ve kesinlikle hakaret etmeyin. Tehdit etmek ve baskı yapmak kesinlikle yasaktır. EÐer bir oyuncunun kurallara uygun hareket etmediÐine inanıyorsanız bunu GM lere iletmekten çekinmeyin. Sizden iddianızı kanıtlamak için bir Ekran Görüntüsü (Screen-Shot) talep edilecektir; böylece neler olup bittiÐine dair bir fikir sahibi olmamız kolaylaşacaktır. Metin2 takımı şikayete konu olan durumlarda bahsi geçen olayın bir hakaret olup olmadıÐına karar verme hakkını saklı tutar.

  a.Yeni Başlayanları Rahatsız Etme
  Lütfen, yeni başlayan oyuncuları küçümseyici davranışlarda bulunmayın ve onları kandırmaya çalışmayın. Her iyi oyuncunun bu süreci yaşadıÐını unutmayın ve yeni oyunculara yardım edin!

  b.Yasaklanan Eşya Satışları/Ticareti
  AşaÐıda belirtilen eşyalar satılamaz:
  - At Resmi

  - Zırhlı At Kitabı

  - Asker At Kitabı

  3- Oyun İçinde Sohbet

  a.Metin2 Türkiye sunucularının resmi dili Türkçedir. Oyun Serverları, Forum, resmi IRC kanalları bu kurala dahildir ancak bu kural yalnızca bu alanlarla sınırlı deÐildir.

  Bu kurala ek bir hatırlatma olarak: oyun içi kişisel mesajlar, oyun içi lonca sayfaları, oyun içi lonca uygulamaları ve oyun içi genel mesajlar bu kurala dahildir.

  b.Sohbette kaba/argo dil kullanımı ve küfür yasaktır.

  c.Spam (Sürekli olarak aynı mesajın tekrarlanması)
  Lütfen spam yapmayın. Kısa mesafede aynı mesajı sürekli olarak Sohbet ekranlarında tekrarlamak yasaktır. Metin2 ile ilgisi olmayan linklerin yada ipuçlarının gönderilmesi de aynı şekilde yasaktır. Ek olarak diÐer oyunculardan hile istemekte yasaktır. Metin2 Türkiye forumlarına yada web sitesine ait olmayan web adreslerini göndermekte bu kapsamda yasaklanmıştır.

  d.Gerçek hayata yönelik tehdit
  Herhangi bir oyuncuyu, takım üyesini, GameForge sorumlusunu, yada herhangi bir şekilde oyun servisleri ile ilgili birini bulup ona zarar vereceÐinize dair imalar ve söylemler kesinlikle yasaktır.

  4- Bug (Oyun AçıÐı) Kullanımı

  EÐer bir açık bulup bunu kendinize avantaj saÐlamak için kullanırsanız oyun hesabınız silinir. Bulunan tüm oyun ve programlama açıkları derhal bir GM ye yada destek görevlisine iletilmelidir.

  5- Hile Yapmak

  Metin2 yazılımını herhangi bir şekilde kendinize fayda saÐlamak amacıyla kullanmak kesinlikle yasaktır. GameForge 4D tarafından hazırlanmayan herhangi bir yazılımı METIN2 için kullanmak yada siz dışarıdayken otomatik olarak oyunu oynayan yazılımlar/botlar kullanmak kesinlikle yasaktır ve bu hesapların tümüyle silinmesiyle sonuçlanacaktır.

  6- Hesap Bilgisi

  a.Her oyuncu hesap bilgilerini gizli tutmakla yükümlüdür. Bu bilgiyi diÐer oyunculara vermeniz yasaktır. Bilgilerini paylaşan oyuncular doğacak zararlardan sonucunda herhangi bir destek/hak talep edemezler. Metin2 takımı hiçbir zaman hiçbir surette sizden hesap bilginizi yada şifrenizi istemez.

  b.Hesap deÐişimlerinden ve devirlerinden sonra e-posta adresini deÐiştirmeyen oyuncuların şikayetleri dikkate alınmayacaktır. Yalnızca oyunda kayıtlı kalıcı e-posta adresinin sahibinden gelen talepler yanıtlanacaktır. Metin2 takımı kaybedilen eşya, karakter yada hesapları geri iade etmeyecektir.

  c.Hesap Çalımı: Hesap çalan/hackleyen kişilerin varolan tüm hesapları kapatılacaktır.

  7- GM DesteÐi

  GM lerin diÐer oyunculara eşya yada para vermesi kesinlikle yasaktır. Size oyun içindeki görevlerde, karakter seviyenizde, yada canavarlarla olan mücadelenizde yardım etmeyeceklerdir; lütfen bunları talep etmeyin! GM ler ile ticaret yapmamalısınız yada onları loncaya yada gruba davet etmemelisiniz. Bu kuralda özel durumlarda istisnalar olabilir.

  8- GM Takımı

  GM takımının verdiÐi yönerge yada kararlara saygı duymak zorundasınız.
  Bir GM nin kararını başka bir GM ile tartışmayın bu oyundan ihracınıza yol açacaktır. Bir GM nin kararından hoşnut deÐilseniz SGM(Süper Game Master) yada GA (Game Admin) ile temasa geçmelisiniz. Kurallara karşı gelmek sunucudan atılmakla sonuçlanır, bunun süreklilik göstermesi sunuculardan kalıcı olarak uzaklaştırılmanıza yol açar.
  Oyun kurallarına uyulup uyulmadığı yoneticiler tarafından her durum ile ilgili özel ve on duruma uygun şekilde belirlenen ve belirlenebilecek yöntemlerle denetlenir.

  9- Cezalar

  -Kural ihlallerinde uygulanan ceza çizelgesi alttaki postta duyurulmuştur.

  Oyun Game Master takımında görevli kişiler bir hesabı yukarıdaki kurallara uysun ya da uymasın geçici yada kalıcı olarak kapatabilirler. Servislerin herhangi birinde (Forum, IRC, vb) gösterilen uygunsuz davranışların oyun içerisinde verilecek cezalarla sonuçlanabileceÐini hesaba katmanız faydalı olacaktır. Gameforge ve/veya Metin2 takımı olarak 'biz', herhangi bir duyuru veya bildirim yapmadan oyun kurallarında herhangi bir zamanda değişiklik yapma/ revize etme hakkını saklı tutarız. Kullanım şartları ve durumları sözleşmesi kuralların üzerindedir. 2. 2
  InKusTe
  Usta Üye

  --->: Metin2 oyun kuralları ve ceza sistemi

  Reklam  Ceza Sistemi

  1.İsimlendirme

  Uygunsuz Karakter İsmi ve GM isimlerini taklit etme: Süresiz Ban (Tüm hesaplar)

  Uygunsuz Dükkan İsimleri:

  1.ihlal 1 gün ban
  2.İhlal 3 gün ban
  3.ihlal 5 gün ban
  4.ihlal 7 gün ban
  5.ihlal Süresiz ban

  *Küfür icerikli dükkan adlari 3.ncü maddedeki yaptirimlara tabidir.

  *Oyuncu karakter adlari benzeri karakter adlari yaratarak oyuncularin hesap bilgilerini elde etme, itemlerini calma tesebbüsünde bulunulmasi halinde, eylemi gerceklestirenin tüm hesaplari kapatilir.

  2.Davranış


  Yeni Başlayanları Rahatsız Etme

  1 gün ban

  Yasaklanan Eşyaların Satılması

  1.İhlal 3 gün ban
  2.İhlal 7 gün ban
  3.İhlal Süresiz ban

  Karşı Cins Oyun Karakterlerine Yapılan Oyun İçi Taciz Eylemleri : 1 gün - 6 ay arası hesap kapatma.


  3.Oyun İçerisinde Genel/Özel Sohbet

  Türkçe haricinde dillerin kullanılması

  1 gün ban

  Sohbette yada herhangi bir alanda küfür/hakaret:

  1.Kademe (Hafif hakaret/hakaret)

  1.İhlal 1 gün ban
  2.İhlal 3 gün ban
  3.İhlal 5 gün ban
  4.ihlal 7 gün ban
  5. ihlal Süresiz

  2.Kademe (Küfür/Agır Küfür)

  1.İhlal 3 gün ban
  2.İhlal 5 gün ban
  3.İhlal 7 gün ban
  4.ihlal süresiz ban

  3. Kademe (Aile Degerlerine Küfür - Cinsel Taciz)

  Süresiz Ban

  4. Kademe (Takim Üyelerine ve Kutsal Degerlere Hakaret/Küfür)

  Tüm Hesaplar Süresiz Kapatilir.


  Spam ve Reklam:

  1.İhlal 1 gün ban
  2.İhlal 3 gün ban
  3.İhlal 7 gün ban
  *Hile/Hile Sitesi Reklami dogrudan hesap kapatma cezasina tabidir. (tüm hesaplar)

  Gerçek hayata yönelik tehdit:

  Süresiz ban

  4.Bug Kullanımı

  Süresiz Ban (ağırlığına göre tüm hesaplar)

  5.Hile Yapmak

  Süresiz Ban (tüm hesaplar)

  *Kasıtlı olarak savaşın takılmasına neden olan loncanın liderinin hesabı:

  1.ihlal 1 gün ban
  2.ihlal 1 ay ban
  3. ihlal 6 ay ban
  4. ihlal süresiz olarak kapatılır
  .

  6.Hesap Bilgisi

  Hesap Şifrelerinin Ortak Kullanılması:

  1.İhlal 3 gün ban
  2.İhlal 7 gün ban
  3.İhlal Süresiz ban

  Hesap Hırsızlığı:

  Hesap çalan kişinin tüm hesapları süresiz kapatılır.

  *Oyun içi/dışı değerler karşılığında hesap satışı/alışı veya oyun dışı değerler karşılığında item,külçe,yang vs. satışı/alışı
  : Tum hesaplar süresiz kapatilir.

  7.GM Destegi

  GM'leri rahatsız etmek/sözlü tacizde bulunmak/ işlerini yapmalarını engellemek:

  1 gün ban

  8.GM Takımı

  GM kararları kararı veren GM ya da üstleri konumudaki SGM ile tartışılabilir diger GM'lere götürülürse her ihlal için 1 gün ban verilir.

  *Genel anlamda susturma cezaları kaldırılmıştır. Adminler tarafından gerekli görüldüğü hallerde uygulanabilir.
  * Verilen Cezalar da belli kriterlere göre indirim uygulanabilir ya da kaldirilabilir. Bu kriterler özetle agir tahrik unsurlari, bildirimlerin kasten gec yapilmasi (hile/takim üyelerine küfür/bug kullanimi gibi durumlar haric), hesap icin daha once calinti bildirimi yapilmis ve bunun oyun yetkililerince onaylanmis olmasi vb. durumlaridir. Bildirimlerin gec yapilmasi durumunda bildiricinin ifadesine basvurulup ortaya cikan durum konusunda kasit gorulmesi halinde sözlü uyaridan 7 gün kapatma cezasina kadar yaptirim uygulanabileceği gibi, kasıtlı olarak sahte belge düzenleyip oyun takımını yanıltmaya çalışan kişilerin tüm hesapları uyarı yapılmaksızın kapatılır.
  *Oyun kurallari dogrudan mesajla uyari niteliginde olup, kurallara uyulmamasi sonucu verilecek cezalar ikinci bir uyaridan muafttır 3. 3
  Toprak
  Özel Üye
  Oyun sistemindeki kurallar yenilenmiştir ilk ve ikinci mesaja eklendi.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi