Trafik kazalarının Türk ekonomisine verdiği zararlar

+ Yorum Gönder
Modifiye Bölümü ve Motorlu Araçlar Dünyası Bölümünden Trafik kazalarının Türk ekonomisine verdiği zararlar ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fashion
  Bayan Üye
  Reklam

  Trafik kazalarının Türk ekonomisine verdiği zararlar

  Reklam  Trafik kazalarının Türk ekonomisine verdiği zararlar

  Forum Alev
  Trafik kazalarının Türk ekonomisine verdiği zararlar

  *Türkiye de bir yılda 4,7 katrilyon, Avrupa topluluğu ülkelerinde toplam 250 milyar dolar.
  Mağdur ve yakınları psikolojik rahatsızlıklara sahip olmaktadır.
  *Bunalım, korkular, hazım şikayetleri, öç alma isteği, hafıza kaybı, uykusuzluk vb.
  Mağdur ve yakınları işinde ve eğitiminde başarısız olmaktadırlar.
  *Avrupa da yapılan araştırmada, ölü yakınları ve yaralıların bazılarının kaza nedeniyle iş değiştirdikleri öğrenilmiştir.
  *Ülkemizde yapılan araştırmada yaralılardan % 28 inde kaza nedeniyle iş verimliliğinin azaldığı %14,4 ünün ise iş değişikliği yaptığı öğrenilmiştir.(2)
  Eşiyle-ailesiyle, arkadaşlarıyla, meslektaşlarıyla ilişkileri bozulmaktadır.
  *Avrupa da yapılan araştırmadan, ölü yakınlarının kazadan dolayı % 23 oranında arkadaşlarıyla, % 21 oranında eşiyle ilişkilerinin daha kötüleştiği öğrenilmiştir.
  *Türkiye de yapılan araştırmada kazalar nedeniyle yaralıların % 10,2 sinin arkadaşlarıyla, % 6,8 inin ailesi ile ilişkilerinin olumsuz yönde etkilendiği öğrenilmiştir.
  Karayolu trafik kazaları sadece ülkemizde vukuu bulan olaylar değildir. Trafik kazalarını tamamen önlemiş bir ülke maalesef henüz yoktur. Trafik kazalarının verdiği zararlar alınan tedbirlere göre ülkeden ülkeye değişmektedir.

  Türkiye, trafik kazalarında görülen zarar bakımından ne Dünyanın en kötüleri,ne de en iyileri arasında yer almamaktadır. Türkiye, trafik güvenliği açısından Batı Avrupa Ülkeleri, ABD, Kanada, Japonya, İsrail gibi ülkelerin gerisinde, Cezayir, Tunus, Kırgızistan ve Ermenistan gibi ülkelerin önündedir. İyinin ölçüsü, araçlar 100 milyon kilometre gittiğinde kazalardan dolayı kaybedilen insan sayısının azlığıdır. Ülkemizde taşıtların kat ettiği kilometre, Karayolları Genel Müdürlüğümüzce ölçülmektedir. Grafikte, Türkiye ve bazı ülkelerde 100 milyon kilometreye düşen ölü sayısı belirtilmektedir. Neden bu ölçek Dünyada kabul ediliyor? Çünkü araçlar hareket etmeyip, park ettiği zaman kaza olmaz.
  1997 Yılı Çeşitli ülkelerde ve Türkiye de 100 milyon km. ye Düşen Ölü Sayıları 2. 2
  AZADE
  Bayan Üye

  Cevap: Trafik kazalarının Türk ekonomisine verdiği zararlar

  Reklam  Trafik kazalarında ülkemizin hatırı sayılır rekorları bulunmaktadır.Bunda yolların ve trafiğin ve hatta piyasadaki eski arabaların da rolü büyüktür.Fakat araç kullananların da dikkatsizliği en büyük etkendir.+ Yorum Gönder
trafik kazalarının ülke ekonomisine verdiği zararlar,  trafik kazalarinin ulke ekonomisine verdigi zararlar,  trafik kazalarının ülke ekonomisine verdiği zararlar nelerdir,  trafik kazalarının ülke ekonomisine zararları,  trafik kazalarının ekonomiye verdiği zararlar
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 5 kişi