E-mail'in IP numarası nasıl belirlenir?

+ Yorum Gönder
MSN ve Chat Programları ve MSN Diğer Paylaşımlar Bölümünden E-mail'in IP numarası nasıl belirlenir? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  ROBİN
  Usta Üye
  Reklam

  E-mail'in IP numarası nasıl belirlenir?

  Reklam  E-mail'in IP numarası nasıl belirlenir?

  Forum Alev
  E-mail'in IP numarası nasıl belirlenir?

  Sürekli elektronik posta kutunuza yağan tehdit ya da küfür dolu e - postalardan (e-mail) bıktıysanız, işte size bu postaları gönderen 'sanal suçlu'yu avlamanın yolu...

  Bu iş izleyeni izlemek prensibine dayanıyor.Böyle bir durumda karşılaşırsanız `Sanal suçluyu` bulmanın ilk adımı da, gelen e - postaların `internet protokol numarasını (IP nosu)` belirlemek.

  Bu IP numarasının kolaylıkla belirlendiğini belirten uzmanlar, bu yolla art niyetli kişiye kolaylıkla ulaşılabildiğini belirtiyor.

  Geçen aylarda hatırlayanlar bilir Gamze Özçelik olayında, görüntülerin hangi bilgisayardan atıldığı bu şekilde bulunmuştu.

  Internette sanal suçlu avı, ev ya da işyerinizdeki bilgisayarınıza tehdit dolu bir e - posta ulaşmasıyla başlıyor. Işte, adım adım `sanal suçlu`yu takibin yolu:
  Önce kimliği meçhul, tehdit dolu e - postanın IP numarasını bulun;

  1-Ekranın sol üst köşesindeki `dosya` bölümünü tıklayın.

  2-`Seçenekler` bahsinden `özellikler` bölümüne girin.

  3-Buradan `ayrıntılar` bölümünü seçin.

  4-Sağ alt köşedeki `ileti kaynağı`nı tıklayın.

  5-Burada `recieved from (kimden alındığı)` bölümünde `000.000.00.0` düzeninde çeşitli rakamlardan oluşmuş bir numara göreceksiniz. Işte bu, her bilgisayarda olması gereken IP yani internet protokol numarası.

  6-Bu numaranın kime ait olduğunu bulmak için http://www.ripe.net adlı web adresine girin.

  7-Bu sitede, Asya - Pasifik, Avrupa ve Amerika`ya ait üç ayrı arama motorunda elde ettiğiniz IP numarasının kimliğini arayın. (Hangi ülke, hangi şirket ya da oluşum olursa olsun, IP adresi bilgileriyle bu sitede çıkıyor.)
  IP numarasının kime ait olduğunu bulduktan sonra ne yapmanız gerekiyor?

  IP numarası bir şirkete aitse..
  .
  İşyeri yüzlerce bilgisayara sahip olabilir. Ancak işyerindeki her bilgisayar, tek servis sağlayıcısı üzerinden çalıştığı için dışarıda tek bir IP ile temsil edilir. Şirkete ait IP numarasını yine http://www.ripe.net/ sitesinden bulabilirsiniz. Bu noktadan sonra, şirketteki hangi bilgisayarın sorumlu olduğunu bulmak gerekiyor. Her bilgisayarın şirket bünyesinde kendi `özel IP`si bulunuyor. Bu `özel IP numarası` da şirkette mevcuttur.

  IP numarası bir eve aitse...

  `Sanal suçlu` e - postayı evindeki kişisel bilgisayarından gönderdiyse, IP numarası herhangi bir servis sağlayıcısına (E - Kolay, Superonline, Turk.net vb) ait olacaktır. IP numarasını yine http://www.ripe.net/ da aradığınızda, hangi servis sağlayıcısına ait olduğunu da bulacaksınız. Servis sağlayıcıları kişinin ne zaman hangi IP numarasıyla internete bağlandığını bilse de, bunu saklı tutar. Bunun için hukuki yollara, yani savcıya başvurmak gerekiyor.
  IP numarası internet kafeye aitse
  `Sanal suçlu`nun en zor yakalanabileceği tek yöntem, internet cafelerini kullanması. Çünkü art niyetli kişi e - maili attıktan sonra oradan uzaklaşabilir. Yine http://www.ripe.net/ sitesinden bulacağınız IP numarası, bu durumda bir internet cafeye ait olacaktır. Ve sanal suçlu, ancak sürekli aynı internet cafeye gidip bilgisayar kullanırsa, adli merciler tarafından sanal takipten canlı takibe geçilerek bulunabilecektir.
  Hotmail ve Yahoo`dan takip
  `Sanal suçlu`nun işyeri veya evdeki bilgisayarından, `Hotmail` veya `Yahoo` gibi uluslararası internet tabanlı e - posta sağlayıcılarına girip, sahte isimle `ikinci bir IP numarası` almış olma olasılığı da çok büyük. Bu durumda takip, zor olmasına rağmen mümkün. Hotmail ve Yahoo uluslararası şirketler. Kişinin onlara da `kendi IP` numarası ile bağlanması gerekiyor. Hotmail ve Yahoo da, en son hangi IP`den kendilerine bağlanıldığını kayıtlarından çıkarabiliyor. Ancak yine, bu kez uluslararası hukuki yollara başvurmalısınız.

  CIA ve FBI `örümcek` kullanıyor
  Uluslararası ciddi suçlar sözkonusu olduğunda, örneğin Amerika`da e - posta hesabı sağlayan bazı şirketler, CIA ve FBI`a hesap sahiplerine ait bilgileri verebiliyor. Özellikle uluslararası terörizm ve kaçakçılık konularında kullanılan bu yöntemde, `Spider (Örümcek)` adlı bir programa başvuruluyor. Bu program, `e - posta`larda, örneğin `Başkan Bush`, `Bomba`, `Terör`, `Öldürmek` gibi belirli kelimeleri tarıyor. Bu kelimeleri içeren e - postalar, CIA ya da FBI`ya gönderiliyor. Gerisini de istihbarat uzmanları hallediyor.

  Hukukçu görüşü: Delilleri kaybolabilir
  `
  Internet Hukuku` adlı kitabın yazarı Prof. Dr. Gürsel Öngören, Türkiye`de internet yoluyla işlenen suç sonrası işleyen hukuki prosedürü şöyle anlattı:
  "Kişi, tehdit içerikli bir e - posta aldığında savcılığa suç duyurusunda bulunur. Bir soruşturma başlatılır. Deliller toplanır. Servis sağlayıcısına bir yazı yazılarak, kişiyle ilgili bilgi istenir, tehdit içerikli e - posta geçip geçmediği sorulur. Ancak servis sağlayıcılar en fazla bir hafta kayıt tutar. Yani suç delillerinin kaybolma ihtimali vardır. ..."


  Kaynak: BURADA

  alıntıdır 2. 2
  cxc_007
  Üye
  Reklam  güzel kaynak teşekürler bende bir ara eniştemin mailini ele gecirmişdim kıl oluyom ve ıp gizlemiyide unutmuşum ıpden buldu beni e oda sakarlığımdı :=) 3. 3
  ÇAKIR
  Üye
  gercekten teşekkürler 4. 4
  bethesna2727
  Yeni Üye
  çok işime yaradı soğol varol

 5. 5
  delidolu63
  Yeni Üye
  Türkiye sınırları icinde herhangi bir Telekom'un sundugu IP (Static IP harici..) taratıldıgında kesin sonuc vermez.E-mailden buldugunuz IP adresi sabit degildir yani.
  Ayrıca E-mailden buldugunuz IP (Son zamanlarda servis saglayıcısına baglı nete giren sayısı oldukca az..) taratıldıgında Telekom'a baglı oldugu icin direk olarak size ANKARA adresini gösterecektir..
  Bunlar da ek bilgi olarak aklınızda bulunsun..Böyle bos seylerle ugrasmayın derim..


 6. 6
  Hozukcan
  Emekli
  iyi güzel teşekurler

 7. 7
  erdo25
  Yeni Üye
  Kardeş bendemi bir yanlışlık var anlamadım,dosya bölümünü tılklıyorum orda seçenekler diye bişey yok.Lütfen yardımcı olsun..

 8. 8
  TheSaw
  Üye
  Kardeş bana daha hiç tehdit gelmedi ama gelirse gerçekten bunu yaparım...
  Sağ ol..

 9. 9
  xpol
  Yeni Üye
  ok dostumm resmli daha iyi olmuş sen ilk başta kelime hatasıı yaptığınn için arkadaşlarrr seni anlamadı DOSYA değill POSTA demek istedin.neysee ellerine sağlıkk güzell anlatmışsın....

 10. 10
  sarayLii
  Üye
  GÜZEL Bİ paylaşım sağol eline sağlık " ip numarası nasıl gizlenilir" bilen varmı arkadaşlar?

+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi