Yazarkasa Hurdaya Ayırma İşlemleri -Yazarkasa hurdaya ayırma işlemleri nasıl yapılır - Yazarkasa hurdaya ayırmak

+ Yorum Gönder
Diğer Konular ve Muhasebecilik Bölümünden Yazarkasa Hurdaya Ayırma İşlemleri -Yazarkasa hurdaya ayırma işlemleri nasıl yapılır - Yazarkasa hurdaya ayırmak ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Hasan
  Özel Üye
  Reklam

  Yazarkasa Hurdaya Ayırma İşlemleri -Yazarkasa hurdaya ayırma işlemleri nasıl yapılır - Yazarkasa hurdaya ayırmak

  Reklam  Yazarkasa Hurdaya Ayırma İşlemleri -Yazarkasa hurdaya ayırma işlemleri nasıl yapılır - Yazarkasa hurdaya ayırmak

  Forum Alev
  Yazarkasa Hurdaya Ayırma İşlemleri -Yazarkasa hurdaya ayırma işlemleri nasıl yapılır - Yazarkasa hurdaya ayırmak

  d) Geçici olarak kullanım dışı bırakılan cihazın tekrar kullanılmak istenmesi halinde mükellef tarafından yetkili servise başvuruda bulunulacaktır. Servis gerekli elektronik parçayı takıp cihazı çalışır hale getirecek ve tekrar mühürleyecektir. Bu işlemi takiben servis tarafından mali hafıza raporu alınıp (EK:1) tutanak düzenlenerek mükellefe verilecektir.

  e) Mükellef, tutanağın düzenlendiği tarihten itibaren 15 gün içerisinde; tutanak, mali hafıza raporu ve ruhsat fotokopisi ile birlikte vergi dairesine müracaatla cihazını kaydettirip ödeme kaydedici cihaza ait levhayı almak suretiyle cihazı kullanmaya başlayacaktır.

  4- Hurdaya Ayrılan Cihazlar:

  İşi bırakma, yeni bir cihaz alma veya herhangi bir nedenle eski cihazlarını hurdaya ayırmak isteyen mükellefler, aşağıda açıklandığı şekilde işlem yapacaklardır. İşi bırakma nedeniyle yapılacak hurdaya ayırma işlemleri, işi bırakma tarihinden itibaren 30 gün içerisinde gerçekleştirilecektir.

  a) Mükellefler, Bakanlığımızdan onay alan üretici veya ithalatçı kuruluşların yetkili servislerine başvuruda bulunarak cihazlarının hafızalarında kayıtlı bilgileri tespit ettireceklerdir. Yetkili servisçe cihazın kullanılmaya başlandığı tarihten son güne kadar (son gün dahil) mali hafıza raporu alınacak ve söz konusu rapor servis tarafından düzenlenecek bir tutanağa (Ek: 1) iliştirilerek mükellefe verilecektir. Şu kadar ki (yalnızca hurdaya ayrılacak ödeme kaydedici cihazlara mahsus olmak üzere) söz konusu işlemlerin mutlaka ilgili üretici veya ithalatçı kuruluşun servisince yapılması şart olmayıp, Bakanlığımızca yetki verilmiş olması şartıyla herhangi bir ödeme kaydedici cihaz servisi tarafından yapılması da mümkün bulunmaktadır.

  b) Yetkili servis gerekli işlemleri yaptıktan sonra cihazın mali hafızasını söküp, saklanmak üzere mükellefe verecek ve cihazı çalışamaz hale getirecektir. Mali hafızalar (1 Seri No.lu Genel Tebliğ(5) gereği) cihaz şasisine şasi tahrip edilmedikçe çıkartılamayacak tarzda monte edilmiş olduğundan, söz konusu sökme işlemi hafıza kutusunu yerinden kesmek suretiyle de gerçekleştirilebilecektir.

  c) Mükellefler, servis tutanağının düzenlendiği tarihten itibaren 30 gün içerisinde; servis tutanağı, mali hafıza raporu ve ödeme kaydedici cihaz levhası ile birlikte vergi dairesine başvurarak cihazlarının kaydını sildireceklerdir.

  d) Başvuruda bulunulan vergi dairesi, gerekli kontrolleri yaptıktan sonra cihazın levhasını iptal edip kaydını silecek ve servis tutanağı ile mali hafıza raporunu mükellefin dosyasına koyacaktır. Mali hafıza ise saklanmak üzere mükellefte kalacaktır.

  e) Hurdaya ayrılan cihazların mali hafıza dışında kalan bölümlerinin (yazıcı, kasa vb.) hurda olarak servise bırakılması veya satılması mümkündür. Bu şekilde servise bırakılan veya satılan hurda cihazların servislerce tamir edilerek veya yeni hafıza takılarak bir başkasına satılması ve tekrar kullanılması kesinlikle mümkün değildir


  ..
 2. 2
  rumuzumdur
  Yeni Üye

  E-Servis yazar kasa servisi fiyatı satışı Olivetti, Telestar, Teknokasa, REM, Inter, Sharp

  Reklam  Ankara'da E-Servis yetkili yazar kasa teknik servisi bulunur.

  http://www.e-servis.com.tr/yazarkasa.html

  Bu yazar kasalar Olivetti, Telestar, Teknokasa, REM, Inter, Sharp

  yazar kasa satışı, fiyatı, Ankara servisi+ Yorum Gönder
yazar kasa hurdaya ayırma dilekçesi,  yazarkasa hurdaya ayırma dilekçesi,  yazar kasa hurda dilekçesi,  yazar kasayı hurdaya ayırma,  yazarkasa hurdaya ayırma
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi