Belgesiz Mala Nasıl Ceza Kesilir

+ Yorum Gönder
Diğer Konular ve Muhasebecilik Bölümünden Belgesiz Mala Nasıl Ceza Kesilir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  DOLUNAY
  Özel Üye
  Reklam

  Belgesiz Mala Nasıl Ceza Kesilir

  Reklam  Belgesiz Mala Nasıl Ceza Kesilir

  Forum Alev
  BELGESİZ MALA NASIL CEZA KESİLİR

  * Fatura bir malın teslimi veya hizmetin yapıldığı tarihten itibaren en geç yedi gün içinde düzenlenir. Bu süre içerisinde düzenlenmeyen faturalar hiç düzenlenmemiş sayılır.
  * Malın faturasız teslim alınması ve yapılan inceleme sırasında da söz konusu faturayı ibraz edememiş bulunması durumunda mükellefe ceza kesilir.
  * Fatura ibrazı için mükellefe on günlük süre verilir ve bu süre içinde alış belgelerinin ibraz edilmesi istenir.
  * Bu belgeler ibraz edilmezse mal ve hizmetlerin teslim tarihindeki emsal bedeli üzerinden hesaplanan KDV mükellef adına re'sen tarh edilir. Ayrıca vergi cezası da uygulanır.
  * Mal satanın yapılan incelemeler sırasında bulunabilmesi halinde faturasız mal alan mükellef kendilerine kesilmesi öngörülen cezadan kurtulabilir.
  * Bu bağlamda da faturasız mal bulunduran mükellefin ayrıca kendisine fatura kesmeyen satıcıdan kesilmeyen faturayı en azından fatura düzenleme süresi içinde istemesi gerekir.

  Veysi Seviğ - Bumin Doğrusöz 2. 2
  AYSEVEN
  Bayan Üye

  Cevap: Belgesiz Mala Nasıl Ceza Kesilir

  Reklam  mal sevkedilirken irsaliye yada fatura bulunmaması durumunda mükellefe ceza kesilir.ibraz edilmeyen belge için 10 günlük süre verilir belge bu süre sonunda ibraz edilmelidir+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi