Vahdettin, Kurtuluş Savaşı’nda Mustafa Kemal’e destek oldu mu?

+ Yorum Gönder
Öğretim ve Mustafa Kemal Atatürk Bölümünden Vahdettin, Kurtuluş Savaşı’nda Mustafa Kemal’e destek oldu mu? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Börtecine
  Emekli
  Reklam

  Vahdettin, Kurtuluş Savaşı’nda Mustafa Kemal’e destek oldu mu?

  Reklam  Vahdettin, Kurtuluş Savaşı’nda Mustafa Kemal’e destek oldu mu?

  Forum Alev
  Vahdettin, Kurtuluş Savaşı’nda Mustafa Kemal’e destek oldu mu?

  Profesör Metin Hülagü, Londra’daki Foreign Office’te (Yabancılar Ofisi) yıllar sonra gün ışığına çıkan belgeleri inceledi. İngiliz kayıtlarına dayanarak son Osmanlı Padişah’ı Vahdettin ile Atatürk’ün ilişkisini kaleme aldı.

  Vatan Gazetesi'nde Bülent Günal imzası ile yeralan habere göre Vahdettin Atatürk'e gönderdiği mektuplarda ağır hakaretler etmiş...


  * İngiliz belgelerini incelediniz. Tüm bu çalışmaların ışığı altında en çok tartışılan soruyla başlamak istiyorum. Vahdettin bir hain miydi?
  İngiltere, Kurtuluş Savaşı ile Osmanlı Hanedanı’nın ve Vahdettin’in kaçışında baş aktörlerden biriydi. O yüzden İngiliz belgelerinde yazılanlar çok önemli. Şunu söyleyerek başlayalım. II. Abdülhamit’ten sonra tüm şehzadelere yönelik bir siyaset yasağı var. Bir bakıma şehzadeler apolitik yetiştiriliyor. Vahdettin de böyle. Çengelköy’de yaşıyor, besteler yapıyor, İslam hukuku üzerine kafa yoruyordu. Dünya nereye gidiyor, Avrupa nereye koşuyor, Osmanlı’nın geleceği ne olacak gibi sorular Vahdettin’in gündeminde büyük yer kaplamıyordu.

  Vatan haini değildi ama siyaseten bilgisizdi, yeteneksiz ve başarısızdı


  * Böyle bir adam 1918 yılında, ağır şartların yaşandığı bir dönemde tahta çıktı.
  Evet... Ve Vahdettin’den çok şey bekleniyor. Vahdettin hain değildi ama siyaset, özellikle dünya siyasetini bilmeyen bir adamdı zaten. Ama Vahdettin’in tecrübesizliği kadar Osmanlı’nın da zaafları var. Siyaset bilmeyen birinin tahta çıkması onun vatan haini olduğunu göstermez. Çünkü padişahlara Osmanlı tebaası, toprakları bir mirastır. İnsan mirasına ihanet eder mi? Çiftlik sahibi kendi çiftliğinin yok olmasını bile bile ister mi?


  * İstemez herhalde...

  O da istemiyor. Ama yeteneksiz, başarısız. Çevresindeki sözde siyaset bilenlerin oyuncağı oluyor. Oyuna getiriyorlar onu. Ve şartlar geliyor, geliyor... Vahdettin 17 Kasım 1922’de, yani bundan 85 yıl önce İngiliz Malaya gemisiyle Malta’ya kaçıyor. Ama Mustafa Kemal günler öncesinden Vahdettin’in kaçacağını biliyor.
  Atatürk, Vahdettin’in kaçacağını biliyordu, sarayda casusları vardı * Nasıl biliyor?
  Çünkü sarayda bir casusu var! Vahdettin’in en yakınındaki kişilerden biri bu. Ama kim olduğunu bilmiyoruz. Bildiğimiz Atatürk’ün o dönemde gazetelere yansıyan açıklamalarında söylediği, “Vahdettin’in kaçacağını günler öncesinden biliyordum'' açıklaması... Atatürk Saray’daki gelişmelerden gün be gün haberdar. Neler oluyor, biliyor. İngiliz belgelerine de bu durum aynen yansımış.

  Padişah iddia edildiği gibi kaçarken yanında bir servet götürmüyor


  * Vahdettin söylendiği gibi sürgüne bir servet mi gitti?

  Hayır. Vahdettin’in İstanbul’dan ayrılırken yanına oğlu Ertuğrul’u, hizmetlilerinin bir kısmını ve sultan aylığı olan 50 bin Osmanlı Lira’yı alıyor. Bu da o günün parasıyla 20 bin İngiliz Sterlini ediyor. Paranın bugünkü değeri ise yaklaşık 215 bin YTL. Ayrıca bu paranın tümü nakit de değil. Aralarında Fransız ve İngiliz bonoları var.


  * Bu para bonolarla mı birlikte 20 bin lira ediyor?

  Evet. Zaten para da İstanbul Merkez Bankası’nda yatıyor. Ancak mevduat Londra’daki BTC Bank’a havale ediliyor. Belgelerde paranın nereden nereye aktarıldığı, hangi tarihlerde ne kadarı çekildiği belli. Bu para 1924 yılına kadar idare ediyor. İngilizler Vahdettin’i Malta’ya bıraktıktan sonra ’bizden bu kadar’ diyor, gerisine karışmıyorlar. Vahdettin sonraki tüm yolculuklarının parasını, harcamalarını kendi cebinden yapıyor. Ve istediği zaman da parasını çekemiyor. İngiliz yetkililerden izin aldıktan sonra parça parça parasını çekebiliyor. Bonoları bozduruyor ve beş parasız kalıyor, sefil düşüyor. Zaten beş parasız kaldıktan sonra da gerek Vahdettin gerekse Osmanlı hanedanı için son çırpınışlar başlıyor.
  Atatürk, arkasından Saray’da sayım yaptırdı, arası iyi olsa yapar mıydı?


  * Atatürk’ün Vahdettin için, ’Namuslu adamdı, isteseydi giderken Topkapı Sarayı’nı götürürdü’ diye bir açıklama yaptığı iddia ediliyor.

  Gerek Atatürk’ün bu açıklamalarını gerekse Vahdettin’in Atatürk için, “O bir Osmanlı Paşası’ydı. Kimse onun hakkında kötü bir söz söyleyemez’türünde yaptığı iddia edilen açıklamaları gerçekçi bulmuyorum. Bunların tümü Atatürk ile Vahdettin’in arasını bulma çabaları. Gerçeği yansıtmıyor. Vahdettin kaçar kaçmaz Ankara hükümeti ne yapıyor?


  Ne yapıyor?

  Topkapı Sarayı’ndaki değerli hazinelere ve Kutsal Emanetler’e baktırıyor, sayımları yapılıyor. Acaba kaçırmış mı diye? Özellikle kutsal emanetlere Ankara Hükümeti büyük önem veriyor. Çünkü onlar bir bakıma halifeliğin simgesi.
  Padişah’ın kullandığı ifadeleri yazsam başım hakaretten belaya girer * Yani siz son günlerin hakim görüşünün aksine Atatürk ile Vahdettin’in arasının kesinlikle iyi olmadığını söylüyorsunuz.

  Bakın, öyle belgeler var ki, ben kitaba koyamadım. Niçin biliyor musunuz? Vahdettin’in İngiliz yetkililerine yazdığı kimi mektuplarda Atatürk için küfre varacak kadar sözleri var. Ben bu belgeleri yazsam hakaretten mahkemeler yakama yapışır. Sadece Vahdettin’in bu tür mektupları olduğunu belirttim ama belgeleri kelimesi kelimesine yazmadım. Vahdettin Atatürk’e bir bakıma düşman. Çünkü onu tahtından indirdi, saltanatına son verdi. Zaten Atatürk de Nutuk’ta Vahdettin için, ’sefil, aciz, anlayıştan yoksun, yaratık’ gibi kelimeleri kullanmış. Atatürk ile Vahdettin arasında en büyük çatışma birinin gelenekçi diğerinin yenilikçi olmasından kaynaklanıyor.
  Kaynak: http://www.milliyet.com.tr/2007/11/26/son/sondun19.asp
 2. 2
  yozkas
  Üye

  --->: Vahdettin, Kurtuluş Savaşı’nda Mustafa Kemal’e destek oldu mu?

  Reklam  Kaynak: http://www.milliyet.com.tr/2007/11/26/son/sondun19.asp kusura bakmayın ama ben böyle bir kaynağın verdiği bilgiye inanmam zaten inanılacak bir tarafıda yok, çamur at lekesi kalır mantığı 3. 3
  Osmanlı Torunu
  Özel Üye
  Byn_Kalpsiz Oncelikle Boyle Bir Konuya Tesekur Demenize Sasiriyorum Oncelikle Muabrek Ecdadimizin Padisahlarindan Biri Olan Vahdettin Sultana Vahdettin Diye hitab ediliyor Anlamiyorum bu gGencligin Halini Anlamiyorum sinirimden ne yapacagimi da bilmiyorum Nasil Olurda 600 Yil Kac Kitaya Hukum Surmus Bir Ecdadin Sultanina Sadece Ismiyle Hitab Edersiniz Yaziklar Olsun Sizdee Utanma Yokmus Megerse bide arkasindan Teskrurler Yaziyorsunuz :S :S :S :S 4. 4
  muamma.şair
  Bayan Üye
  Açıkçası bende bu kaynağa güvenmiyorum. :S
  Samsuna çıkıp milli direnişi başlatan kim? Atatürk.. Peki Atatürkü Samsuna gönderen Vahdettin neden hesaba katılmıyor. :rolleyes:
  Tarih öyle bir muamma ki iyice araştırmadan kimse kesin bir şey söyleyemez bence. Çoğu varsayım. :confused:Okulda öğretilen bilgiler bile hükümet yararına kırpılmış eklenmiş bilgilerle dolu.
  Bence gerçeği öğrenmek isteyen insan yanlı yayınlar okumaktan vazgeçmeli ve karşıt yayınlarıda aynı oranda okumalı..
  Ayrıca böyle bir makaleyi yazan kişi o mektuplardan en azından birini eklemeli makaleye..

 5. 5
  Hozukcan
  Emekli
  Peki Atatürkü Samsuna gönderen Vahdettin neden hesaba katılmıyor
  1.si Vahdettin'in Atatürk'ü Samsun'a gönderme amacı orada olan ayaklandırmaları bastırması idi.

  Bence gerçeği öğrenmek isteyen insan yanlı yayınlar okumaktan vazgeçmeli ve karşıt yayınlarıda aynı oranda okumalı
  2.side karşıt olan yayınların hepsinide çok iyi biliyoruz.kendileri milattan önce devirden kalan beyinleriyle Atatürk'ün ismini kötülemek için kendi içi boş kafalarından hayali ürünler çıkartıyorlar.Yok laik değilmişde yok demokrasi düşmanıymışda.Bunlar sadece onların hayal ürünleri ve kendi sünepe yaşamlarını ona göre sürdürüyorlar.İşte size canlı kaynak:

  http://www.forumalev.net/diger-video...le-cevabi.html

 6. 6
  muamma.şair
  Bayan Üye
  2.side karşıt olan yayınların hepsinide çok iyi biliyoruz.kendileri milattan önce devirden kalan beyinleriyle Atatürk'ün ismini kötülemek için kendi içi boş kafalarından hayali ürünler çıkartıyorlar.Yok laik değilmişde yok demokrasi düşmanıymışda.Bunlar sadece onların hayal ürünleri ve kendi sünepe yaşamlarını ona göre sürdürüyorlar
  Neden yazdığım yorum Atatürk sevgisine çekildi anlamış değilim. Ayrıca bence çok önyargılı düşünüyorsunuz. Hem karşıt kelimesini neden Atatürk bazında iki zıt kutba ayırdınız. Burda mevzu bahis olan Atatürk değil Vahdettin'dir. En azından ben yorumum da onu kastettim.
  Ayrıca videoyu izleyemedim zaten bir anlamı da yok. Atatürk istediği kadar önemli bir karakterde olsa bu milletin evladıdır ve çoğu zaman unutulduğu gibi insandır. Malesef okullarımızda o kadar çok kusursuzlaştırılıyorki ulaşılamaz biri haline geliyor. Bir insanı putlaştırmak ne kadar doğru birşey. Atatürk neden tabu haline geldi anlamıyorum.
  İlköğretimde Atatürk'ü çok seven biriydim emin olun. Hem de hakkında şiirler yazacak kadar çok. Ama şu an diğer sevdiğim insanlar gibi sevmediğim yönleri de var. Bunları yazdığım yorumu Atatürk karşıtı olarak yazdığımı düşündüğünüz için yazdım.
  Bence "Sevgi" gibi duygular şahsiyet ne kadar büyük! olursa olsun gönülde olacağı için zorla oraya yerleştirilemez. Kimse bu duygunun varlığı ya da yokluğu yüzünden eleştirilemez ve yargılanamaz.

 7. 7
  Hozukcan
  Emekli
  Neden yazdığım yorum Atatürk sevgisine çekildi anlamış değilim
  Atatürk sevgisine çektiğim falan yok sadece ''Peki Atatürkü Samsuna gönderen Vahdettin neden hesaba katılmıyor'' sorunuza cevap verdim.Yazdığınız yazı hakkındada okulda doğru bilgiler bazı insanların işine gelmediğinden yada boş beyinlerinin başkası tarafından doldurulduğundan dolayı doğru değil kanısına varıyorlar.Kesin bir bilgisi olmadan o insanı kötülemek isteyenleride Allah ıslah eylesin.Atatürk'ü her insan sever yada sevmez bu tabiki bizi ilgilendirmez ama onun kurduğu ülkede yaşama lüksünü kendi gereksiz vücudunda bulan her insan ona saygı duymakda zorundadır ;)

 8. 8
  Ziyaretçi
  siz ne kadar salaksınız belgeler ingiltereden gelio siz gerçek sanıosunuz vahdettin han abdestsiz belge imzalamamış bir adam onun küfür etmesi mümkün bile değil hem burdan şunuda mı anlamıosunuz vahdettin han ingilizlere yardım etse ingilizler böyle bir şey var diye ortaya çıkarırmıydı ve atatürk onları güya istanbuldan attığı halde atatürkü destekleyecekler siz uyuyun!

+ Yorum Gönder
vahdettin
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi