Atatürk'e Atılan En Büyük İftira ; Din Düşmanlığı !!

+ Yorum Gönder
Öğretim ve Mustafa Kemal Atatürk Bölümünden Atatürk'e Atılan En Büyük İftira ; Din Düşmanlığı !! ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  YapRock
  Forumun Herşeyi
  Reklam

  Atatürk'e Atılan En Büyük İftira ; Din Düşmanlığı !!

  Reklam  Atatürk'e Atılan En Büyük İftira ; Din Düşmanlığı !!

  Forum Alev
  Cumhuriyet'in ilk yılları ve Atatürk hakkında ileri geri konuşanlara kanıp farkında olmadan da olsa emperyalist güçlerin peşine takılmayı pek seven halkımızın büyük bir kesiminin inandırıldığı bir yalan, bir kuru iftira vardır, o da Atatürk'ün bir din düşmanı olduğu ve Atatürk zamanında "Bütün din müeseselerinin kapılarına zincirler vurulduğu, bütün mekteplerden din derslerinin kaldırıldığı, bütün halkevlerine din kitaplarının girmesinin yasaklandığı, din kitaplarından ayetlerin kaldırıldığı, laiklik nikabına bürünülerek komünizmin temellerinin kurulmaya çalışıldığı" yaşandığıdır.

  Şimdi size 1929 yılından itibaren basılmaya başlayan ve ilkokul 3, 4 ve 5. sınıflarda okutulan, Muallim Abdülbaki'nin kaleminden çıkma Cumhuriyet Çocuğunun Din Dersleri kitabından bazı satırlar aktarmak istiyorum:

  "Allah'a evlerimizde de ibadet edebiliriz. Fakat Allah camideki ibadeti daha çok sever. Çünkü onun faydası daha çoktur. Oradaki büyüklerden din işlerini öğreniriz, Birbirimizi tanırız, severiz. Birbirimizin halini anlarız. Birbirimize faydamız dokunur. Zaten Müslümanlık, ayrılık dini değil, topluluk dinidir."

  "İMAN: Müslümanlık, Allah'a ve Müslümanlığı öğreten peygamberimize inanmaktır. Allah'a ve Peygamber'e inanmaya 'iman' deriz. Allah, bu kainatı, bizi yaratan 'kudret sahibi'dir."

  "Peygamberlerin sonu ve en büyüğü, insanlara İslam dinini öğreten, İslam İmanını bildiren 'hazreti Muhammet'dir. İşte bunlara inanan, iman eden kimse Müslüman’dır."

  "Şu iki söz İslam imanını bildirir: "La ilahe illallah Muhammedün resulullah" Türkçe’si, "Allah birdir, ondan başka Allah yoktur, Muhammed de Allah'ın Peygamberidir" demektir. İşte bu sözlerin anl***** inanan kimse Müslüman’dır."

  "Müslümanların kutsal kitabı 'Kur'an'ı Kerimdir. Allah'ın emirleri bu kitapta yazılıdır. Bir Kur'an'ı Kerim'e çok hürmet ederiz" (Aktaran: Cengiz Özakıncı - İblis'in Kıblesi)

  1924 yılından 1950 yılına kadar 352.000 takım Türkçe kitap bastırılmış ve bunlar Atatürk döneminden başlayarak yurdun en ücra köşesine kadar dağıtılmıştı.

  Bu kitapların dağılımı şöyledir:

  45.000 adet Kur'an'ı Kerim tercüme ve tefsiri (19'ar cilt)
  60.000 adet Buhari hadisleri tercüme ve izahı
  247.000 adet din kültürü eserleri (Abdullah Maraz - Atatürk Reformları ve İslam'dan aktaran M. Cüneyd Çapanik - Atatürk ve Din İnancı - 'Gerçek' içinde)

  Durumu daha çarpıcı kılmak için de bir başka örnek veriliyor:

  Osmanlı Devleti'nde 1400 ile 1730 yılları arasında yani yaklaşık 300 yıllık bir dönemde telif olarak 14 tefsir, 48 fıkıh, 25 akaid ve kelam, 11 ahlak ve sadece 1 tane de hadisle ilgili yani kısaca dini içerikli olmak üzere toplam 99 eser yazılmıştı. Ayrıca "Furun'ı Aliye" ibaresinden dini nitelikli oldukları bilinen 30 v e sayıları belirsiz en az 14 çalışma yapıldığı görülmekteydi. Toplam 234 telif eserden 143'ü dini nitelikliydi. (Fahri Unan - Osmanlı Medreselerinde İlmi verimi ve İlim Anlayışını Etkileyen Amiller'den aktaran M. Cüneyd Çapanik)

  Osmanlı'nın matbaayla tanışmasının yani kitabın halkla tanışmaya başlamasının 1727'leri bulduğunu göz önüne alarak varın gerisini siz hesap edin.
 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Atatürk'e Atılan En Büyük İftira ; Din Düşmanlığı !!

  Reklam  Atatürk din düşmanı değil bilakis dini öğrenirken anlamlarını öğrenmeleri gerektiğini söylemiştir.Birçok sayıda Kuranı Kerim ve Türkçe mealini bastırmıştır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi