Atatürk'ün Ankaraya Gelişinde SeymenLerin Atatürk'ü Karşılaması.

+ Yorum Gönder
Öğretim ve Mustafa Kemal Atatürk Bölümünden Atatürk'ün Ankaraya Gelişinde SeymenLerin Atatürk'ü Karşılaması. ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  xRockİnGirLx
  Süper Moderator
  Reklam

  Atatürk'ün Ankaraya Gelişinde SeymenLerin Atatürk'ü Karşılaması.

  Reklam  Atatürk'ün Ankaraya Gelişinde SeymenLerin Atatürk'ü Karşılaması.

  Forum Alev
  ATATÜRK'ÜN ANKARAYA GELİŞİNDE SEYMENLERİN ATATÜRK'Ü KARŞILAMASI

  Seymenler 27 Aralık 1919 Cumartesi günü öğle üstü Ulucanlar'daki Sarı Ahmet'in kahvesi önünden kalktılar. Hacı Bayram Camisine gelerek Kayyün Dede duayı yaptı ve kurban kesildi.

  Ankara Seymenler'inden Güveçli İbrahim Seymen bayrağını aldı. Üç grup Seymen teşkil edilmişti. Birinci bayrak Güveçli İbrahim'de, ikinci bayrak Türkmen Hacı Hüseyin'de, üçüncü bayrak Kayserili Hacı'da idi. Tam 700 yay seymen ve 3000 atlı zeybek kıyafetinde Seymen düzülmüştü. Davul ve zurna çalmaya başladı.Davulcular rakslarına başladılar.bayrağın önünde baltacılar ilerliyordu.Atlı erkeler arasında Ertuğrul gazinin alaylarında bulunan Bacı Erenler bölükleri gibi kadınlarda vardı. Bilhassa Karaşar Türkmenlerin elbiseleri dikkat çekiyordu. Bölük bölük ilerleyen bu atlıların muhtelif bayraklarıda vardı. Seymen alayının arkasını Ankara'da bulunan muhtelif tarikatlere mensup dervişler takip ediyordu. Seymen alayının bir kısmı İncesu köprüsünden Dikmen bağlarına bir kısmı da Çankaya bağları batısındaki Kızıl yokuşun eteklerine dizilip Mustafa Kemal'i beklemeye başladılar.

  Ankara şehri namına karşılayanlar arasında Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti aralarından şunlar vardı: Müftü Hoca, Rıfat Efendi, Binbaşı Ali Fuat, Kınacı zade Şakir, Aktarbaşızade Rasim, Toygarzade Ahmet, Kütükçüzade Ali, Bulgurzade Tevfik beylerdi. Yirminci kolordu kumandanı ve Yahya Galip beylerde Dikmen sırtlarının üstündeki gölbaşına kadar gitmişlerdi.

  Öğle geçmişti hala gelen yoktu. Fakat halk heyecanından karnının açlığını da unutmuştu. Bütün gözler Kızıl yokuşta idi. Son ümit oradan fışkıracak idi. Mustafa Kemal'in arabası göründü. Otomobil Gölbaşına geldiğinde onu karşılayan Yahya Galip Bey ve Ali Fuat Paşayı otomobiline aldı. Dikmen sırtlarına gelindiğinde tasavvur edilemeyecek şekildeki kalabalığı gören Mustafa Kemal şaşkınlığını gizleyemedi. Kızıl yokuşun altında iki büyük sancak dikilmişti. Burada iki kurban kesildi. Buraya Haymana Seymenleri dizilmişti. Seymenler tarafından burada alaca bir dana kurban edildi.

  Mustafa Kemal Paşa burada istikbal heyeti ve devlet memurlarını bir arada görünce otomobilinden indi herkesin ayrı ayrı elini sıktı. Biraz daha ileri gidince 700 delikanlı zeybek kıyafetinde ve ellerinde teke palaları olan Seymenleri dimdik ve canlı olarak görünce bu zeybek alaylarına büsbütün hayrette kaldı. Bu muazzam ve tarihte misli az görülmüş tezahürahata şaşa kaldı. Bu yiğitlere sert bir sesle:

  - Merhaba efeler!

  diye yüksek sesle selamladı. Efeler hep bir ağızdan:

  - Sağol Paşa Hazretleri...

  Mustafa Kemal :

  - Arkadaşlar buraya niçin geldiniz?

  efeler hep bir ağızdan:

  - Millet yolunda kanımızı akıtmaya geldik!

  Mustafa Kemal:

  - Fikrinizde sabit misiniz?

  tekrar bağırdılar:

  - Andolsun!!

  Mustafa Kemal hislenerek:

  - Var olun yiğitler!9

  Ardından Mustafa Kemal ulema ile sohbete başladı.Bu merasimden sonra Mustafa Kemal hükümet konağına geldi. Yaya Seymenler ve halk hükümet konağına doğru ilerliyordu.Seymenler ellerinde kılıçla bıçak oyunu oynuyordu. Meydana geldiler. Kasap Yaşar ile iri vücutlu bir efe olan Yağcıoğlu Fehmi karşılıklı oynadılar.Ara sıra küçük Seymenlerden Yağcıoğlu Cemal ve Yağcıoğlu Ankara zeybeği ve Çarşamba zeybeği oynadılar. Artık hükümet meydanı insan ile dolmuştu.Yağcıoğlu Fehmi Efe zeybek oynarken Mustafa Kemal ona:

  - Benim için çok yoruldunuz zahmet ettiniz. Hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim. Çok memnun oldum. Sizler çok bahtiyar yüksek kalpli insanlarsınız! dedi. Artık halk dağılmaya başladı10.

  Ali Fuat Paşa anılarında 27 Aralık 1919 gününü şöyle anlatmaktadır:

  "Karşılamaya gelenlerin bir ucu o zaman ki Kızıl yokuştan başlıyor dolaşa dolaşa istasyona iniyor ve oradan kıvrılarak hükümet konağına doğru uzanıyordu. Karşılamaya gelenlerin adetini 30- 40 bine çıkaranlar olmuştu. O zamanlar Ankara'nın nüfusunun 22 bini geçmediği hatırlanırsa bu muazzam kalabalığın etraftaki şehirlerden geldiği anlaşılmaktadır. İlk defa Ankara'ya gelen Mustafa Kemal paşa bu manzara karşısında fevkalade mütehassıs olmuş,adeta gözleri dolmuştu.

  Kendisine:

  - Ankara'yı nasıl buldunuz paşam? diye sorulunca heyecanla ellerini sıkmış,

  -Cidden fevkalade, tebrik ederim, Ankara hakikaten milli bir merkez haline gelmiş cevabını vermişti.

  Naşit Hakkı Uluğ'da anılarında Atatürk'ün Ankara'ya gelişini şöyle anlatmıştır:

  "Ankara ve civar halkı haftalardan beri silahlanmış, Türk töresine göre milli felaket günlerinde ulusun gencini ve ihtiyarını katılması ile meydana gelen ve göze alamayacağı fedakarlık tasavvur edilmeyen,büyük Seymen alayı kurulmuş,alayın sancağı kale civarında bir meydana dikilmişti. Artık bıçak kemiğe dayanmıştı. Yedisinden yetmişine kadar eli silah tutan herkes düşmana karşı koyacaktı. Bugün çoğu aramızdan ayrılmış Ankara'nın fidan boylu efeleri palalarını sallayarak, Mustafa Kemal Paşayı karşılıyordu.

  Tanınmış bir Ankaralı olan Hıfzı Oğuz Bekata da bir yazısında:

  "Hiç unutmam o gün bize kağıttan bayraklar dağıtıldı. Dikmenden gelen yola dizildik.Otomobilinin içinde boz kalpaklı, rengi uçuk,durgun,başı dik lakin düşünceli Mustafa Kemal önümüzden geçiyordu. Biz ona yaşa paşa diye bağırdık o da bizi selamladı. Efeler oynadı ve halk coşku ile onu kucakladı.


 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Atatürk'ün Ankaraya Gelişinde SeymenLerin Atatürk'ü Karşılaması.

  Reklam  Mustafa Kemal Ankara'ya geldiği zaman seymenlerle efelerle karşılandı. Onların cesur ve vatan sever tavırları Atamızı çok sevindirdi ve heyecanlandırdı.+ Yorum Gönder
seymenlerin atatürkü karşılaması,  seymenlerin ataturku karsilamasi,  atatürkün ankaraya gelişi seymenler,  atatürkü karşılayan seymenler,  atatürkün ankaraya gelişindeki seymenlerin karşılaması
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi