Bu benim babam değil!

+ Yorum Gönder
Öğretim ve Mustafa Kemal Atatürk Bölümünden Bu benim babam değil! ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  CaRaMeLa
  Bayan Üye
  Reklam

  Bu benim babam değil!

  Reklam  Bu benim babam değil!

  Forum Alev
  Ali Rıza Efendi fotoğraftaki kişi değildi. Pembe Ev’de doğmadı oraya sonradan geldi. Bu şaşırtıcı bilgiler NTV Tarih dergisinin Şubat sayısında yer alıyor.


  falih rifki atalay cankaya.jpg
  Öteden beri Atatürk'ün babası Ali Rıza Efendi olarak sunulan fotoğraf için Falih Fıfkı Atay şöyle yazıyor:


  ataturkun babasi bu degil.jpg
  1876'da, ilk Kanun-i Esasi'nin ilan edildiği güne rastlayan 23 Aralık'ta Selanik'te kurulmuş Asakir'i Milliye Taburu'ndaki gönüllü subaylardan biri babası olarak öne sürülmüştür. (resimdeki fotoğraf)


  ataturk.jpg
  Resmi ötekilerden ayrılarak büyütülmüştür. İstanbul hürriyetçilerine yardım etmek için toplanan bir milli kuruluşta basasının da bulunmuş olması Mustafa Kemal'in hoşuna gidecek bir şeydi ama inanmış mıdır, sanmıyorum.

  Hatta bir gün alaycı bir dille : 'Bu bizim peder değildir' dediği kulağıma gelir." Çankaya, 2. baskı, İstanbul 1969, s 17. (Yukarıda fotoğraftaki kişi)


  ataturk evi.jpg
  10 Kasım 1939 tarihli Ulus gazetesinin 13. ve 14. sayfalarında iki fotoğraf var. Birinin altında, “Atatürk’ün Selanik’te doğduğu ev”, diğerinde “Atatürk’ün Selanik’te doğduğu evin cephesi” yazılmış.

  kardesi zubeyde ali riza.jpg
  Atatürk’ün babasının vefatından sonra annesi Zübeyde Hanım’ın maddi olanaklarının çocuklarıyla birlikte kardeşlerinin kahyalık yaptığı çiftliğe sığınacak kadar zayıf olduğunu bilenler için tahmin yapmak zor olmasa gerek.


  ataturk zeybek.jpg
  Ama Atatürk’ün resmi tarihini yazanlar, alçak gönüllü evi Atatürk’e yakıştırmamış olacaklar ki, daha hali vakti yerinde olanı “Atatürk’ün doğduğu ev” ilan etmişlerdir.

  Bu evin Atatürk’ün bir süre yaşadığı, Manastır’da öğrenciyken ve sonrasında Selanik’e geldiğinde yattığı evi olduğu da doğru. Ama bu ev, annesinin daha sonra evlendiği Ragıp Bey’in eviydi.


  atatturk manastir.jpg
  İki evin Atatürk’ün hayatında nasıl yer değiştirebildiklerini de biliyoruz. Evler yan yana, daha doğrusu arka arkayaydılar. Selanik Belediyesi’nce 12 Şubat 1937’de Atatürk’e hediye edilen mülk üzerindeki küçük ev, 1950’lerin başındaki restorasyon sırasında yıkılmıştır. 2. 2
  AZADE
  Bayan Üye

  Cevap: Bu benim babam değil!

  Reklam  Bizim aklımızda kalan Ali Rıza Bey her zaman okul kitaplarında gördüğümüz kişidir.Gerçek olarak nasıl biri fiziki özellikleri bizim için önemli değildir.Önemli olan Atatürk'ün babası olmasıdır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi