Atatürke suikast girişimine dair Atatürkün konuşması

+ Yorum Gönder
Öğretim ve Mustafa Kemal Atatürk Bölümünden Atatürke suikast girişimine dair Atatürkün konuşması ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fashion
  Bayan Üye
  Reklam

  Atatürke suikast girişimine dair Atatürkün konuşması

  Reklam  Atatürke suikast girişimine dair Atatürkün konuşması

  Forum Alev
  19 Haziran 1926

  Anadolu Ajansı’na demeç (Hâkimiyet-i Millîye):

  Sonuçsuz bırakılan öldürme girişimi nedeniyle topluluklardan, kuruluşlardan, görevlilerden, komutanlardan, subaylardan, milletvekillerinden, bütün arkadaş ve vatandaşlarımdan aldığım, içten üzüntülerini dile getiren mektuplar ve telgraf yazılarından dolayı çok duygulandığımı belirtir, onlara teşekkürlerimi sunarım.

  Alçak girişimin benim kişiliğimden çok, kutsal cumhuriyetimize ve onun dayandığı yüce ilkelerimize yönelmiş bulunduğuna kuşku yoktur. Bu nedenle, genelde gösterilen duygularla cumhuriyet ve ilkelerimize olan bağlılığın ne derece sonsuz olduğuna bir kez daha inandım.

  Temeli büyük Türk milletinin ve onun kahraman çocuklarından oluşan büyük ordumuzun vicdanında akıl ve bilincinde kurulmuş olan cumhuriyetimizin ve milletin ruhundan doğmuş ilkelerimizin bir vücudun yok edilmesi ile bozulabileceği görüşünde bulunanlar, çok zayıf dimağlı talihsizlerdir. Bu gibi talihsizlerin, cumhuriyetin adalet ve kudreti elinde hak ettikleri davranışla karşılaşmaktan başka kısmetleri olamaz. Benim değersiz vücudum mutlaka bir gün toprak olacaktır, fakat Türkiye Cumhuriyeti sonsuza kadar sürekli kalacaktır.

  Ve Türk milleti, güven ve mutluluğuna kefil bu ilkelerle uygarlık yolunda, tereddütsüz yürümeye devam edecektir. 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Atatürke suikast girişimine dair Atatürkün konuşması

  Reklam  Atatürkün bu sözleri tarihe mal olmuştur.Cumhuriyete inancı başka nasıl anlatılabilir ki?+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi