Hamsili Baklava Olur da Pul Biberli Dondurma Olmaz mı?

+ Yorum Gönder
Yemekler ve Mutfak-Yemek Tarifleri Bölümünden Hamsili Baklava Olur da Pul Biberli Dondurma Olmaz mı? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  mynq
  Emekli
  Reklam

  Hamsili Baklava Olur da Pul Biberli Dondurma Olmaz mı?

  Reklam  Hamsili Baklava Olur da Pul Biberli Dondurma Olmaz mı?

  Forum Alev


  Karadenizliler hamsili baklava yapınca Maraşlılar bizim neyimiz eksik demişler. Onlar da pul biberli dondurma yaptılar.

  Pul biberi katarak ürettiği Maraş dondurmasıyla farklı damak tatlarına hitap etmeyi amaçlayan ve Kahramanmaraş’ta faaliyet gösteren bir dondurma firması, bu yeni ürünü Orta Doğu ülkelerine de ihraç etmeye başladı.


  Dosa Dondurma firmasının sahibi Sadullah Kavak, ürün yelpazelerini 52 çeşide çıkardıklarını ve son olarak da pul biberli dondurma ürettiklerini dile getirerek, Kırmızı pul biber Kahramanmaraş’ta bir kültürdür. Nasıl dondurma ilimizle özdeşleşmiş ise kırmızı pul biber de öyledir. Biz bu iki kültürü birleştirdik ve pul biberli dondurmayı ürettik dedi. Pul biberli dondurmayı müşterilerinin beğenerek tükettiğini ve olumlu tepkiler aldıklarını anlatan Kavak, şunları kaydetti:
  Pul biberli dondurma özellikle Kahramanmaraş’ta büyük ilgi gördü. Maraşlılar acıyı da tatlıyı da çok seviyor. Biz ikisinin ortasını dondurmada bulduk. Böğürtlenli, havuçlu, kavunlu, karpuzlu gibi 52 çeşit dondurmadan sonra pul biberli dondurmayı da ürün yelpazemize ekledik.Yurt içi satışlarının yanı sıra yurt dışına da yılda yaklaşık 200 ton dondurma sattıklarını ve bunun bir bölümünün pul biberli olduğunu dile getiren Kavak, acılı dondurmanın Orta Doğu ülkelerinde beğeniyle tüketildiğini söyledi. İhracat rakamını daha da yukarılara taşımak istediklerini Irak, Sudan, Dubai ve İsrail’in yanı sıra Yeni Zellanda ile Avustralya pazarına da Maraş dondurmasını götürmek istediklerini bildiren Kavak, Dünyada dondurma denilince akla ilk olarak Roma geliyor. En büyük idealim Roma gibi Maraş dondurmasını da dünyaya tattırmak dedi.
 2. 2
  BELMA
  Bayan Üye

  Cevap: Hamsili Baklava Olur da Pul Biberli Dondurma Olmaz mı?

  Reklam  Alışık olduğumuz yemekler dışında şaşırtan lezzetler de vardır. Bunlar yörelerin farklı ağız tatlarına göre değişmektedir. Fakat bunlar dışında yeni lezzetlere kapı aralayan tariflerdir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi