Bakır Nefesli Çalgılar - Saksafon (Saksofon) - Saksafon hakkında

+ Yorum Gönder
Müzik Köşesi ve Müzik Türleri ve Enstrümanları Bölümünden Bakır Nefesli Çalgılar - Saksafon (Saksofon) - Saksafon hakkında ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Hasan
  Özel Üye
  Reklam

  Bakır Nefesli Çalgılar - Saksafon (Saksofon) - Saksafon hakkında

  Reklam  Bakır Nefesli Çalgılar - Saksafon (Saksofon) - Saksafon hakkında

  Forum Alev
  Bakır Nefesli Çalgılar - Saksafon (Saksofon) - Saksafon hakkında

  Bakır Nefesli Çalgılar - Saksafon (Saksofon) - Saksafon hakkında


  Saksafon (Saksofon)  Değisik boyuttaki saksafonlar değişik tonlarda sesler çıkarırlar. Örneğin bu bariton saksafon tenor saksafona göre daha alçak tonları, alto saksafona göreyse bir oktav daha alçak tonları çıkarabilir.

  Bakır üflemeli bir çalgı olan saksofon, adını yaratıcısı Belçikalı çalgı ya*pımcısı Adolphe Sax'tan (bak. Adolphe Sax) almıştır. Askeri bandolar için sesi hem tahta üflemelilerle, hem de bakır üflemelilerle kaynaşabilecek bir çalgı yapmak amacıyla işe başlayan Sax, 1846'ya kadar 14 değişik boyda saksofon üretti. Sak*sofonun, klarnete benzeyen tek kamışlı bir ağızlığı, obuaya benzeyen koni biçimli bir gövdesi vardır. Gövdenin üst ucundaki boyun adı verilen bölüm sökülüp takılabilir. Alt ucu çan biçimli bir kalakla son bulur. Gövdenin üze*rinde değişik notalara ayarlı delikler ve bu delikleri açıp kapamaya yarayan bir anahtar düzeneği vardır. Her birinin farklı ses alanı olan beş çeşit saksofon vardır:

  Soprano (si bemol)
  Alto (mi bemol)
  Tenor (si bemol)
  Bariton (mi bemol)
  Bas saksofon (si bemol)

  Yapımından kısa bir süre sonra Fransız askeri bandolarında kullanılmaya başlanan saksofon, I. Dünya Savaşı sırasında ABD'de solo çalgısı olarak kullanıldı. Sonraki yıllarda caz topluluklarının vazgeçilmez bir üyesi du*rumuna geldi. Yerine göre güçlü, yerine göre son derece yumuşak, derin ve hüzünlü sesiy*le, günümüzde de caz müziği topluluklarının en çok sevilen ve kullanılan çalgılarından biridir. Saksofon caz müziğindeki kadar ol*masa bile, klasik müzikte de kullanılmıştır. Claude Debussy saksofon için solo parçalar besteleyen ilk müzikçiler arasındadır.

  Alıntıdır.

 2. 2
  FULDEM
  Bayan Üye

  Cevap: Bakır Nefesli Çalgılar - Saksafon (Saksofon) - Saksafon hakkında

  Reklam  Caz müziğinin vazgeçilmez seslerinden biri olan saksafon aleti, müziğe göre farklı ses tonları ile hüzünlü hareketli gibi tonlamalarda müziği güzelleştirmektedir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi