Power metal..

+ Yorum Gönder
Müzik Köşesi ve Müzik Türleri ve Enstrümanları Bölümünden Power metal.. ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  YapRock
  Forumun Herşeyi
  Reklam

  Power metal..

  Reklam  Power metal..

  Forum Alev
  Power Metal müziği Almanya ve İskandinavya öncülüğünde doğmuş ve yoluna devam etmiştir. Bilinen en eski power metal şarkısı Rainbow`un 1976 yılında çıkardığı "Stargazer" şarkısıdır... Power metal tam manasi ile 1980`li yılların başında Alman grubu Helloween ile başladı. Iron Maiden ve Judas Priest`ten etkilenen grup özellikle "Keeper Of The Seven Keys" albümü ile zirveye ulaştı. Power Metal aslında 1970`li yılların Rock gruplarından kalma bir mirastır. Değişen müzikalite içinde 70`li yılların Rock gruplarının müziklerine biraz daha tempo ve melodi eklenmiştir.70`li yılların gruplarının kullandıkları kişisel yaşam hikayeleri, tarihsel olaylar, sosyal yorumlar ve yaşamın gerçeklerini konu alan şarkı sözlerine ek olarak yeni gelişen power grupları şarkı sözlerinde kozmolojik veta metafiziksel konular eklenmiş . Ayrıca bilim kurgu, mitoloji ve fantezide şarkı sözlerinde yer almıştır. Özellikle Tolkien ekolünden gelen gruplar ön plana çıkmışlardır. (Blind Guardian, Iced Earth ve son zamanlarda Elvenking) Power metalde vokaller genellikle normaldir. Yani bir death metal vokali gibi değildir. Bununla beraber iyi bir power metal vokalisti olmak için gerçekten güçlü bir sese ihtiyaç vardır. Vokal oyunları yapabilecek, sözlerdeki duyguyu vokali ile verebilecek iniş ve çıkışları yapabilecek, ses eğitimli kişiler tercih edilir. Genelde konservatvuar eğitimi almış kişiler ön plandadır.Power metal grupları klasik metal grupları düzenindedir, iki gitar, bir bas gitar, bateri ve vokalden oluşur. Bazı gruplar klavye de kullanmıştır. İtalyan Rhapsody gibi gruplar ise senfonik enstrümanlar (keman, yan flüt, pan flüt, viola vb..) kullanarak müziklerini zenginleştirmiştir.


  Power Metal, Heavy metalden müzik ritmi (buradaki anlatım 4/4 ve 3/4 lük müzik altyapıdır, metronom kullanılarak yapılan, üzerinde ciddi çalışma ve emek harcanan müzik altyapısı) ve tempoyu almıştır.Şarkılarda inişler ve çıkışlara çokça rastlanır. Bir power şarkısını dinlerken sözlerini anlamasanızda vokalistin ses tonundan şarkıdaki mutluluğu yada üzüntüyü, melankoliyi hemen yakalayabilirsiniz.Vokal genelde gruptaki diğer elemanların arka alan vokalleri ile beslenir, bir koro havası yaratılır. Gitar riffleri daha komplike, üzerinde çalışılmış yüksek gitar tekniğine dayanan rifflerdir.Zaman zaman akustik gitar kullanılarak daha melodik bir hava yaratılır.Bas gitar ve bateri genelde ritm enstrümanları olarak kalır ve ön plana çıkmazlar. Thrash metalin içindeki o sertliğe karşın, power metaldaki melodi; dinleyicileri iki ayrı kitleye bölmüştür. Fakat Iron Maiden ve Judas Priest`in öncülüğünü yaptığı power metalde daha sonra Amerikan kaynaklı gruplar devreye girmiştir. Attacker, Jag Panzer, Iced Earth, Liege Lord, Savatage ve Queensryche. Buna karşı olarak Avrupa`dan Helloween, Gamma Ray, Blind Guardian, Running Wild ve Grave Digger ön plana çıkmışlardır. Burada özellikle iki gruba özel paragraf açmak gerekir Blind Guardian ve Iced Earth. Tartışmasız power metal müziğin en iyi ve en ünlü gruplarıdır. Blind Guardian :1988 yılında müziğe başlayan Almanya`lı bir gruptur ve çok ciddi bir Tolkien hayranıdır. Hatta "Yüzüklerin Efendisi" serisi çekildiği zaman çok tartışılmıştı, filmin müziklerinin Blind Guardian tarafından yapılması yönünde...Grubun vokalisti Hansi "Hiçbir ücret almadan filmin müziklerini yapmak isteriz" demişlerdi ama Peter Jackson (Yönetmen) olaya biraz ticari baktığı için Enya gibi şarkıcıları seçti. Hayranlar açısından bu büyük bir hata idi ve büyük hayalkırıklığı yarattı. Grup 1998 de çıkardığı Nightfall in Middle-Earth albümünde tamamı ile Yüzüklerin Efendisini konu almış ve bütün şarkılar bu seri üzerine yazılmıştı.FRP ve Tolkien hayranları; müzik zevkiniz ne olursa olsun, eğer bu albümü dinlemediyseniz çok şey kaçırmışsınız demektir. Acil olarak albümü alın ve sözleri ile beraber albümü hazmedin.(Her ne kadar FRP ve Power Metal iç içe geçmiş iki kültür gibiysede, birbirinden haberi olmayan fanlar hala mevcut.) Iced Earth : 1991 yılında Iced Earth albümü ile müzik piyasasına dalan grup, gerek müzik teknikleri gerekse şarkı kaliteleri ile hemen diğer gruplardan sıyrılmış ve kendilerini göstermiştir . Efsanevi Melancholy şarkısını dinlememiş metal dinleyicisi hemen hemen yoktur denilebilir. Son çıkardıkları 2004 Glorious Burden albümünde Amerikan İç savaş tarihine değinen grup, Power Metal tarihinin en iyi iki grubundan birisi olmayı haketmiştir. Son senelerde değişik ülkelerden gruplar piyasaya çıkmış ve gerçekten son derece kaliteli albümler yapmıştır.Bunların en önemlileri Finlandiya`dan Sonata Arctica, Brezilya`dan Angra, italya`dan Rhapsody ve Elvenking gruplarıdır.
 2. 2
  metal-girls
  Yeni Üye

  --->: power metal..

  Reklam  power metalin kralı Helloween' dır.
  helloween'ı henüz bilmeyenler varsa şiddetle tavsiye ederim... 3. 3
  sweettears
  Usta Üye
  iced earth yok mu cefırsının vokal harika severim çok tavsiye olur 4. 4
  deathriver
  Yeni Üye
  power metalin ustaları blind guardian ve stratovarius'tur. hiç kimse adını bile anmamış (: diğer gruplarda demon & wizards - helloween - iced earth - raphsody bunlar power denince ilk akla gelen powerın ilahlarıdır.. ayrıca bu kadar sitelerden araklama yapmana gerek yok kendi düşüncelerini yazsan yeterli bence.. (:

 5. 5
  YapRock
  Forumun Herşeyi
  araklama yapmak deil bu.. dier konuların altında alıntıdır diye belirttim.. bunda unutmuş olmam benim hatam.. kelimelerini düzgün seç.. ayrıca ne yapıp yapmıcaımı sana sorucak değilim ..

  Seviye Lütfen!..

  Basit Bi Forumda Değilsin.

  İyi Forumlar.

 6. 6
  deathriver
  Yeni Üye
  Forum,da Argo Kelime Kullanmak Yasak..!!!

 7. 7
  YapRock
  Forumun Herşeyi
  O zaman araklama değil alıntı yapmak de .. İnsan Bilmediğinde Susmasını Bilmeli :)

 8. 8
  deathriver
  Yeni Üye
  Forum,da Argo Kelime Kullanmak Yasak

 9. 9
  YapRock
  Forumun Herşeyi
  forumda argo yasak .. farkediliyo yani :) bi insan niye kaba olmak isterki :S neyse iyi forumlar..

 10. 10
  ScKeane
  Üye
  Power Metal in kralı Helloween dir. Ardından benim gönlümün 1. si Pantera gelir :)

 11. 11
  AyhaN
  Emekli

  --->: power metal..

  Reklam  Alıntı ScKeane Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Power Metal in kralı Helloween dir. Ardından benim gönlümün 1. si Pantera gelir :)
  evet pantera güzel bende dinlerim , sevdiğim müzik türüdür aslında rock metal olsunda her türlüsünü dinlerim , ama en çok slow rock

+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi