Eczane Kalfalarına Diploma Yolu

+ Yorum Gönder
Sınavlar ve Myo-Dgs Bölümünden Eczane Kalfalarına Diploma Yolu ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  siyah_in_ci
  Usta Üye
  Reklam

  Eczane Kalfalarına Diploma Yolu

  Reklam  Eczane Kalfalarına Diploma Yolu

  Forum Alev
  Eczane Kalfalarına Diploma Yolu

  Eczanelerde çalışan ''alaylılar'', 2 yıllık akademik eğitimin ardından diploma sahibi olabilecekler.  Mersin Üniversitesi Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi (MERUZEM) Müdürü Prof. Dr. Caner Özdemir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, MEÜ Mersin Meslek Yüksekokulu bünyesinde 2002 yılından bu yana uzaktan eğitim yöntemiyle önlisans eğitimi verildiğini hatırlattı.

  Bu yıldan itibaren bu sisteme ''Eczane Hizmetleri'' programının da eklendiğini belirten Özdemir, ''program sayesinde AB'ye uyum çerçevesine uygun hizmeti verebilecek bilgi ve beceriye sahip ara elemanlar yetişecek'' dedi.

  Böylelikle çalışanların yanı sıra ilaç sektöründe yer almak isteyenlerin bilimsel ortamda eğitilerek, gerekli bilgi ve donanıma sahip, mesleki beceri kazanmış ve diplomalı birer sağlık çalışanı haline geleceğini vurgulayan Özdemir, aynı bölümün Anadolu Üniversitesinde de açıldığını söyledi.

  Türkiye'de yaklaşık 24 bin eczane, 90 bin eczacı kalfası niteliğinde çalışan eleman bulunduğuna dikkati çeken Özdemir, ''bunların büyük çoğunluğu ilkokul, ortaokul ya da lise mezunu. Herhangi bir eğitim almadan alaylı bir şekilde yetişerek çalışıyorlar. Bu insanlar kendi mesleklerinin de tescil edilmesini istiyorlar. Vereceğimiz eğitimle 'alaylı' olarak tabir edilen çalışanlar diploma sahibi olabilecek'' diye konuştu.

  Programla aynı zamanda gençlere eğitim ve iş olanağı yaratılacağını vurgulayan Özdemir, şöyle konuştu:

  ''Bu eğitimi başarıyla tamamlayanların, bilimsel yetişmiş eleman olmanın yanında eczane ve ilaç sektöründe sunulan hizmet kalitesinin yükseltilmesine ve ilacın üretiminden, doğru ve akılcı kullanımına kadar geçen sürede yardımcı eleman olarak büyük katkı sağlayacaklarına inanıyorum. Böylelikle ilaç sektörünün tüm aşamalarında yoğun ihtiyaç duyulan bilgi ve beceri düzeyi yüksek, eğitimli yardımcı eleman sıkıntısı da giderilecek.''

  MEÜ'deki Uzaktan Eğitim Programına ÖSS'de sayısal puan türünde en az 145 puan alan adayların başvurabileceğine işaret eden Özdemir, ''program 2 yıl olup toplam 4 yarı yıldan oluşuyor'' diye konuştu.

  Özdemir, programa bu yıl 250 öğrenci alınacağını duyurdu.


  KALFALARI ECZACI ODALARI EĞİTİYORDU


  Mersin Eczacı Odası Başkanı Hüseyin Şimşek de, eczanelerde çalışan personelin daha iyi eğitim alarak daha iyi sağlık hizmeti sunabilmeleri için yoğun çaba sarf ettiklerini söyledi.

  Bu doğrultuda Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Türk Eczacılar Birliği arasında imzalanan protokolle ülke genelinde yaklaşık 2 yıldır teknisyen eğitimi verildiğini belirten Şimşek, ''Kentimizde yaklaşık bin civarında eczacı kalfasına bu eğitimi verdik'' dedi.

  Türkiye'de 40-50 bin civarında teknisyene ihtiyaç olduğunu, bunun da 30 binine gerekli eğitimin verildiğini ifade eden Şimşek, şunları kaydetti:

  ''Böylelikle kalan 20 bin civarındaki açığa da üniversiteler sahip çıkmış oldu. Biz de başta Mersin Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesinde açılan önlisans programlarının mezun vereceği süreye kadar çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Eczacı kalfaları aldıkları akademik eğitimle daha kaliteli sağlık hizmeti sunacak.''
 2. 2
  fecr
  Özel Üye

  --->: Eczane Kalfalarına Diploma Yolu

  Reklam  Sağol siyahh inci ; )

  Kurslara katılmak lazım 2 yıl kim uğraşcak :D
 3. 3
  egeestetis
  Yeni Üye
  ÖZEL İZMİR EGE GÜZELLİK UZMANI VE ESTETİSYEN YETİŞTİRME KURSU nda Cilt Bakımı, Epilasyon, Profesyonel Makyaj, Masaj, Kalıcı Makyaj, Protez Tırnak, Lazer epilasyon branş programı ile birlikte, güzellik uzmanının bilmesi gereken tüm hizmetleri kapsayan Güzellik Estetisyenlik Programı olmak üzere eğitim ve öğretim verilmektedir. Güzellik - Estetisyenlik Programı 552 saattir. Kurslar haftada iki gün veya hafta sonu kursları mevcuttur. Kurslarımız hafta içi ve hafta sonu olmak üzere iki bölüm halinde planlanmıştır. Hafta içi gruplarımız; haftanın 2 yarım günü, Hafta sonu gruplarımıza tek bir gün yani cumartesi günleri ders verilmektedir. Ayrıca talep olduğu takdirde akşamları özel gruplar halinde, tek makyaj, epilasyon ve Cilt bakımı şeklinde kurslar planlanmaktadır. Kurslarımız 4 ay +1 ay staj dönemini kapsamaktadır. Kurslarda devam mecburiyeti vardır. Dersler konularının uzmanı olan öğretmen, usta öğretici ve doktorlar tarafından, görsel ve uygulama, araç-gereçleri ile işlenir. Mesleki bilgilerinin yoğunluğu ve güvenilirliğinden ötürü, sektörde kursumuzdan mezun güzellik uzmanlarına talep artmaktadır. Kurumumuz performansı yüksek olan mezunlarının işe yerleştirilmelerinde büyük destek sağlamaktadır. Kursiyerlerden eğitim ücreti dışında, derslerde kullanacakları araç, gereç ve malzeme için her hangi bir ücret talep edilmez, bütün gereksinimleri kurum tarafından temin edilir. Öğretim süresi sonunda kursiyerler kurs bitirme sınavına girer ve yönetmelik gereği, teorik ve uygulama sınavlarından en az 45 puan ve üzerinde not alanlar, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylı Kurs Bitirme Belgeleri' ni almaya hak kazanırlar. Güzellik Uzmanlığı alanından mezun olan öğrenciler , seçtikleri dal / meslekte kazandıkları yeterlikler doğrultusunda ; Bayan ve erkek kuaför salonlarında Güzellik salonları ve merkezlerinde Masaj salonları ve merkezlerinde Kaplıca ve banyo tesislerinde Termal otellerde SPA, thalosso terapi ve bakım merkezlerinde Spor merkezleri ve salonlarında TV kanallarında Tiyatro salonlarında Sinema stüdyolarında Kozmetik satış noktaları ve Eczanelerde Kozmetik imalatçılarında Kamu kurum kuruluşları içerisindeki kuaför ve güzellik salonları vb yerlerde çalışılabilir. ÖZEL İZMİR EGE GÜZELLİK UZMANI VE ESTETİSYEN YETİŞTİRME KURSU, yukarıda belirtilen listenin kapsadığı işletmelere, gelecek talepler doğrultusunda, sertifikalı eleman yönlendirir.Aynı zamanda sertifikasız elemanların sertifika almaya hak kazanması için eğitim almalarını sağlayacak doğru adrestir.

  Kıbrıs Şehitleri Cd No:48 Süsler Apt. K3 D5 Konak Alsancak İZMİR
  Tel:0 232 421 18 58 Fax:0 232 421 75 66 Gsm:0 533 545 32 23+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi