AirTies İletişim Ürünleri

+ Yorum Gönder
Bilgisayar Dünyası ve Network ve İnternet Bölümünden AirTies İletişim Ürünleri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  elifizmir
  Özel Üye
  Reklam

  AirTies İletişim Ürünleri

  Reklam  AirTies İletişim Ürünleri

  Forum Alev


  Size şaşırtıcı gelebilir ama AirTies bir Türk firması. AirTies firmasının kuruluşu 2004 yıllarının başları olmasına rağmen kurucuları ABD’de çok uzun süre Ar-Ge çalışmaları yapmış kişiler. Merkezi Gayrettepe’de olan firma İTÜ Maslak kampüste yer alan İTÜ-KOSGEB’de AR-GE çalışmalarını da sürdürüyor. Adını İngilizce hava(Air) ve bağlar (Ties) kelimelerinin birleşiminden alan firma özellikle ev ve ev-ofisler için ADSL modem ve kablolu/kablosuz bağlantı konusunda her ihtiyacı karşılayacak ürün yelpazesi ile dikkat çekiyor. Bir Türk firması olmanın ve Türkiye’de AR-GE yapmanın avantajlarını kullanan firma özellikle modemlerin yazılımları konusunda çok sıkı çalışıyor. Firmanın iddialı olduğu konuysa, ürünlerini Türkiye şartlarına göre şekillendirmek. Örneğin kablosuz araçların tasarımları yapılırken, Türkiye'deki binaların kalın beton duvarlara sahip olduğu dikkate alınıyor, ya da ADSL modem tasarlanırken Türkiye'deki hatların yüksek parazit oranı ve hatlarda sık sık rastlanan elektrik kaçakları hesaba katılıyor.

  AirTies RT-210 ADSL Modem - Kablosuz Ağ Geçidi (Router)


  AirTies RT-210 ufak ve sade tasarımı ile çok şık gözüküyor. Ufak tasarımın ısı konusunda yaratacağı olumsuz etkileri ise bütünü ile ****l olan tabanın ısı dağıtıcı olarak çalışması ortadan kaldırıyor. Ön tarafında güç, ADSL, Internet bağlantısı, kablosuz ağ ve 4 adet Ethernet bağlantısı hakkında bilgi veren LED ler bulunan cihazın iki yanındaki antenler bağlı oldukları yerde 180 derece dönebiliyor ve 90 derece açılabiliyorlar. Bu sayede yatay, dikey ya da istenilen açılarda ayarlanabilen antenlerin tek kötü yanları yerlerine sabit olmaları ve çıkartılıp harici anten takılamıyor olması. Herhangi bir şekilde duvara montaj imkanı olmayan modemin dik olarak kullanılmak gibi bir özelliği de maalesef bulunmuyor.

  AirTies RT-210'un genel görüntüsü


  Modemin arkasına baktığımızda soldan sağa doğru sırası ile ADSL (telefon hattı) bağlantısını, güç girişini, reset ve açma kapatma düğmelerini ve son olarak da 4 adet RJ45 (Ethernet) girişini görüyoruz. Dahili splitter içermeyen modemin kutusundan splitter çıktığı için bu konuyu çok da dert etmeye gerek yok ki zaten bu tür cihazlarda genelde splitter harici olarak geliyor.

  Ön paneldeki LED göstergeler

  Arka panel bağlantıları
  Kutuyu açtığımızda karşımıza modem, bir adet network bağlantı kablosu (RJ45/CAT 5), bir telefon bağlantı kablosu (RJ11), adaptör, yazılım cd si, kullanım kılavuzu ve bir splitter çıkıyor. Standart bir kullanıcı için gerekecek her şey düşünülmüş.


  AirTies RT-210 Genel Özellikleri

  Ana Özellikler

  • ADSL, ADSL2 ve ADSL2+ destekli modem
  • 802.11b/g uyumlu Kablosuz Erişim Noktası
  • 10/100 Mbps, çapraz ve düz bağlantı kablosu kullanılabilen router (Auto MDI/MDIX)
  • Airties Mesh Network desteği
  • WPA ve 802.11x güvenlik standartları ve WEP şifrelemesi ile uyumluluk
  • SPI Firewall, MAC, IP ve URL filtreleme, DMZ
  • DHCP, NAT, NAPT, RIPv1/v2
  • VPN geçişi (Pass Through)
  • SNMP sayesinde uzaktan yönetilebilirlik
  Fiziksel Özellikler
  • Boyutlar: 155mm x 125mm x 25 mm
  • Ağırlık: 450 gr
  • Güç Girişi: 12VDC
  • Çalışma Sıcaklığı:0° C ile 45° C aralığı
  • Depolama Sıcaklığı:-40° C ile 70° C aralığı
  • Nem: %10 ile %90 aralığında yoğunlaşmasız
  Teknik Özellikler
  • Standartlar: IEEE802.11g, IEEE802.11b, IEEE802.3, IEEE802.3u, IEEE.802.11x, WPA
  • Kablosuz iletişim hızları: 1, 2,5.5, 6, 9, 11, 12, 24, 36, 48, 54Mbps (otomatik hız seçimi)
  • Frekans Aralığı: ETSI 2400 MHz’den 2483.5 MHz’e kadar (3’ü örtüşmeyen 13 kanal)
  • LED’ler: Güç, 4 adet ethernet aktivite, kablosuz aktivite, ADSL Synch, ADSL aktivite
  • Radyo Çıkış Gücü: 16dBm (802.11b), 15 dBm (802.11g)
  • Kablosuz güvenlik özellikleri: WPA (802.11x, TKIP, PSK) 64/128 bit WEP, MAC filtreleme, SSID gizleme
  • UPnP Tak Çalıştır Özelliği
  • ADSL özellikleri: G.992.1 Annex A, G.992.2, Traffic shaping UBR/CBR,OAM (l.610), PPPoE, PPPoA, PAP/CHAP
  • Router ve Firewall: Statik IP, RIP v1/v2, DHCP, NAT/NAPT, PAP/CHAP, SPI firewall, DMZ, VPN pass through (PPTP, L2TP, IPSec), DNS Proxy
  Kurulum, Kullanım ve Ayarlar

  Modemin ilk kurulumunu yaparken iki seçenek mevcut. Birinci ve kolay yöntem modem ile gelen yazılımı yüklemek ve çalıştırmak. Tek yapmanız gereken ayarlar kısmından bulunduğunuz santrale göre Türk Telekom PPPoA ve ya Türk Telekom PPPoE seçmek ve size verilen kullanıcı adını ve şifreyi girmek. (unutmayın, Türk Telekom’da bazen söylemeyi unutuyorlar, kullanıcı adınızın sonuna daima @ttnet koymalısınız) Programda başka hiçbir ayar yapmadan ADSL bağlantınızı kurmanız mümkün ve “Durum” seçeneğinden ADSL bağlantınızın durumunu, hızını, IP ve DNS bilgilerini görmeniz mümkün.

  Airties ADSL Hizmet Programı ile ayarları yapmak ve bağlantı durumunu görmek son derece kolay.


  "Download Sayacı" ekranı özellikle limitli ADSL kullanıcıları için düşünülmüş
  Kurulum için uygulanabilecek ikinci yol ise modemin WEB arabirimine IE, Firefox, Opera gibi bir web sayfası görüntüleyicisi ile 192.168.2.1 adresinden ulaşmak. Burada soldaki menünün en üstünde yer alan Kolay Kurulum seçeneği bize 4 adımda modemin kablosuz iletişim ve ADSL bağlantı ayarlarının yapma imkanı sağlıyor.


  Türkçe olarak her konuda açıklamaların bulunduğu WEB konsolu kullanarak ayarları yapmak hiçte zor değil.
  Ayrıca yine modemin WEB konsolundan modem ile ilgili her türlü ince ayarı yapmanız mümkün. Sayfanın sol tarafında gruplara ayrılmış olan menü istediğiniz ayarlara ulaşmanızı kolaylaştırıyor. Buradan modemin MAC adresi klonlaması, MAC filitrelemesi, kablosuz erişim güvenliği, Firewall ayaları, NAT ayarları, URL engelleme, Dinamik DNS ayarları gibi pek çok ayarı yapmak mümkün. Bu menülere göz gezdirildiğinde özellikle güvenliğe çok önem verildiği görülüyor. Kablosuz modemlerde standart olarak bulunan WEP, WPA ve 802.1x şifrelemeleri dışında 32 taneye kadar MAC adresine yerel ağa ve Internet’e erişim hakkı tanınmasını sağlayan MAC filitreleme ve SPI (Stateful Packet Inspection) Firewall ile güvenlik daha da arttırılıyor. Şu ana kadar DarkHardware’de incelenen modemler arasında tek SPI-Firewall desteği olan modemin RT-210 olduğunu belirtmek gerekiyor bu arada.
  SPI-Firewall nedir diye kısaca bahsetmek gerekebilir. Normalde diğer router içeren modemlerde bulunun NAPT (Network Address Port Translation) özelliği karşımıza donanımsal firewall olarak çıkıyor. Burada modemin yaptığı, Sanal Sunucu (Virtual Server) ile açtığımız portlar dışındaki portlardan gelebilecek olan veri iletişimlerini engellemek. SPI-Firewall ise bunun yerine gelen paketleri inceliyor ve saldırı gelen IPlerin size erişimini engelliyor. Özellikle dinamik port kullanımına ihtiyaç duyan programların Sanal Sunucu üzerinden port açarak çalıştırılamaması durumunda, DMZ (Demilitarized Zone) olarak bir PC’nin tanıtılıp tamamen güvenlik duvarı dışına çıkartılması gerekliliği böylece ortadan kalkabiliyor.

  URL bloklama ekranından, girilmesini istemediğiniz web sitelerini yasaklayabilirsiniz

 2. 2
  DURİE
  Bayan Üye

  Cevap: AirTies İletişim Ürünleri

  Reklam  Airties network alanında tarihi bir başarı gösterdi diyebiliriz çünkü öteki modemler ve ağ ürünlerinde hep arıza yaşamaktaydık ve geri dönüş oldukça geç yapılıyordu ancak airties te hem müşteri hizmetleri ve hem geri dönüş oldukça seri yapılmakta+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi