Network Nedir ?

+ Yorum Gönder
Bilgisayar Dünyası ve Network ve İnternet Bölümünden Network Nedir ? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  KAPLAN
  Usta Üye
  Reklam

  Network Nedir ?

  Reklam  Network Nedir ?

  Forum Alev
  Network Nedir ?  Network birbirine kablolarla baglanip server, printer, pc, modem gibi bircok haberlesme ekipmaninin en ekonomik ve verimli yoldan kullanilmasidir. Network insanlarin bireyselce değil, ortak çalismalarini sağlar.
  Network, veri, yazilim ve ekipman paylasimidir. Küçük bir ağ iki bilgisayardan olusabileceği gibi, büyük bir ağ binlerce bilgisayar, fax-modem, cd-rom sürücü, printer ve bunun gibi ekipmanlardan olusabilir.
  Neden Network’e gereksinim duyulur?
  Network zaman ve para kazanci sağlar. Basari için isletmenin sadece ofis içinde değil, tüm dünya ile haberlesmesi gerekir. Paylasim söz konusu oldugundan donanim tüm personel tarafindan kullanilabilir, herbir birey için extra printer, modem, disk ünitesi gerekmez. Internet erişiimi de bir ag üzerinde paylaştirilabilir.


  Network Nasil Çalisir?


  Ethernet en genel networking sistemidir. Ethernet standardlariyla birlikte gelmistir. Ethernet ağindan gönderilen tüm mesajlar diğer bir ekipmanin alabileceği standart kodlardan olusur. Ilk olarak XEROX tarafindan bulunmus ve daha sonra DEC, Intel ve XEROX tarafindan formulize edilip belirli metodlari kullanip saniyede 10 Mbit veri transfer edebilen bir sistem olarak ortaya çikmistir.
  Network Topolojileri
  Üç çesit network yapisi vardir. Bunlar “star”, “bus” ve “ring” topolojileridir. Star ve Bus mimari en çok kullanilanlaridir.


  Star Yapı


  Adindan anlasilabileceği gibi yildiz mimarisindedir. Yani yildizin merkezinde bir hub veya switch, bunlara bağli olan tüm noktalari birbirine bağlar (UTP kablo ile). Kablonun bir ucu network adaptör kartina bağli iken, diğeri hub veya switch’e takilir.
  Star Networkün Avantajlari
  Ekonomik kablolama
  Hizli kurulum
  Kolay genisletilebilirlik
  Switch veya bridge ile genisletilmesi network performansini arttirir.
  Bağlantida meydana gelebilecek kopukluk , tüm aği etkilemez .
  Huba yapilan bağlantilar hub üzerindeki bağlantilarin durumunu gösteren isiklar sayesinde durumlari anlasilir ve ariza tesbiti kolaylasir.

  Dezavantajlari
  Hub ile hub arasindaki bağlantiyi sağlayan kablonun uzunluğu 100m yi geçemez.


  Bus Yapi


  Bus yapi, omurga yapi olarakta adlandirilir. Ağ üzerindeki tüm node’lar tek bir hat üzerindedir. Veri bu node’lardan geçerek istenilen node’a ulasir.
  Ağ baglantisi tek bir koaksiyel kablo ile yapilir. Bu kablonun uçlarina BNC denilen konnektörler bağlanir.

  Bus Yapinin Avantajlari
  Guvenilir kablo kullanir (koaksiel kablo).
  Basit network genislemesi sağlar.
  Hub veya benzeri merkezi ağ ekipmani gerektirmez.

  Bus Yapi Dezavantajlari
  Standardlari 30 node’tan fazlasina izin vermiyor.
  Ağin toplam uzunluğu 185 mt.’yi geçemez.
  Herhangi bir node’un bağlantisinin kesilmesi tüm aği etkiler.
  Ariza tesbiti zor.

  Server
  Server, dosya depolamak ve bu dosyalara ağ üzerinden erismek için kullanilan basit bir sistem olabileceği gibi, birçok hard-disk içeren, yedekleme üniteleri ve cd-rom sürücüleri olan kompleks sistemler olabilir. Printer, fax makinalari, modemler, internet erisimi, vs. gibi kaynaklarin ağ üzerinde paylasilmasina yardimci olur. Server’a bağlanan bilgisayarlara istemci (client) denir. Sunucular genelde, veritabani dosyalarini, birçok yazilim istemcisinin erisimine sunar.

  Hub


  Hub’in görevi kendisine ulasan sinyalleri alip yine kendisine bağli olan ağ ekipmanlarina dağitmaktir. Hub bu islem sirasinda bir tekrarlayici görevi görür ve sinyali güçlendirir.
  Mbps: Saniyede 10 milyon bit (Millions of bits per second)
  Switch


  Switch’ler daha kompleks ve daha verimli hublardir. Portlari arasinda direk kanal olusturma yeteneği vardir. Network performansini arttirir.
  Node: Bir network ekipmani (hub veya switch gibi) ile haberlesebilen, server, printer, fax makinasi, vb.
  Workgroup: Küçük haberlesebilen bir grup olusturabilmek için, tek bir switch veya hub’a bağli node’lara denir.
  10BASE-T Kablo: Her iki ucunda RJ-45 konnektörü bulunan, Kategori 3 kablolamayi destekleyen 10 Mbps ethernet standardinin kablosu.
  Server Tabanli ve Peer-to-Peer Networkler  Server Tabanli Networkler


  Server tabanli ağlarda “server” ağin yöneticisidir. Tüm node’lar server’a bağlidir. (Star yapida hub araciliğiyla). Bu ağlarda sunucu ortak kullanima açilan yazilim, printer, fax modem, internet erisimi gibi kaynaklari, istemcilerin erisimine sunar.
  Sunucu bir hakem gibi davranir ve node’lar bilgi istediğinde önce server’la konusur ve server istenilen bilginin yerini tesbit ederek, kullanicin erisim haklarina göre veriye ulasimini sağlar.
  Peer-to-Peer Networkler
  Bu ağ yapisinda server kullanilmaz, herbir istemci kendi hard diskine sahiptir. Her node birbiri ile konusabilir ve istediği bilgi veya servisi alabilir. Istemciler diğer istemcilerin kullanimina açmak istedikleri veri veya servisi paylastirirlar.


  Network Ekipmanlari


  Network Adaptör Kartlari
  Network Adaptör Kartlari (Network Arabirim Kartlari) ağ yapisinin temelini olusturur. Günümüzde bazi bilgisayarlar üzerinde ağ adaptör kartiyla gelir. Eğer bilgisayarinizda böyle bir kart yoksa anakart üzerindeki bos bir slota, modem veya ses karti takar gibi kisa sürede takilabilir. Network arabirim karti bilgisayarinizla ağ arasindaki bağlantiyi sağlar. Veriyi Ethernet ağinin okuyabileceği ve kabul edeceği formata çevirir. Bu kartlar üzerinde hub veya switch’e bağlayabilmeniz için konnektörler bulunur. Network Arabirim Kartlari driver (sürücü) dediğimiz üretici firma tarafindan yazilan software’lerle gelirler. 10 Mbps veya 10/100 Mbps çift hizli çalisabilen ethernet kartlari vardir.
  Hub
  Hub’lar star topoloji ağlarda merkezi bağlanti üniteleridir. Hub kendisine bağlanilan tüm node’larin birbirleri ile iletisim kurmasini sağlar. Hub’a bağlanilan her ekipmanin kendi güç kaynaği olduğu gibi hub’inda kendi güç kaynaği vardir. Hub üzerinde bulunan durum isiklari ağ durumunu izlememizi ve ariza tesbit islemlerini kolaylastirir. Ikiden fazla hub birbirine bağlanabilir fakat Ethernet standartlarinda bazi sinirlar vardir. Hub-Hub bağlantilari yerine switchlerden hub’lara gidilebilir, ve bu durum ağ performansini arttirir. 10 Mbps veya 100 Mbps ağlar için hub’lar bulunmaktadir.
  Bridge
  Bridge’ler bağimsiz workgrouplari birbirine bağlamak için kullanilir. Veri yönlendirme islemi yapar. 10 Mbps ve 100 Mbps ağlari birbirine bağlayabilir.
  Switch
  Switchler daha öncede bahsedildiği gibi daha kompleks Hub’lardir. Büyük bir aği segmentlere (parçalara) bölerek ağ performansini arttirir. Herhangi bir node’tan gelen verinin tüm ağa dağitilmasi yerine istenilen node’a dağitilmasini sağlar. Ağ durmunu izler, veriyi gönderip, iletim isleminin yapilip yapilmadigini test eder. Bu özellige “store and forward” (depola ve ilet) denir.
  Repeater
  Repeater (tekrarlayici), ethernet ag standartlarinda merkezi baglanti noktasi ile node arasindaki mesafenin maximum sinirinin asmasi durumunda kullanilir. Sinyali alip, güçlendirip, gönderme özelligine sahiplerdir. Hub veya switchler de birer repeater görevi görür.
  Router
  Router’lar ag trafigini filtre eder ve dosyanin dogru yere gönderilmesini saglamak için degisik protokolleri birbirine baglar. Bu filtreleme isleminden dolayi router, switch veya bridge’den daha yavas çalisir. Hub veya switch’lerden farkli olarak router’lar ag yönetim hizmetleri sunarlar.
  filtreleme islemi: Verinin içerigi incelenir ve iletilmesi gerekmiyorsa iletilmez. Switch veya bridge’te verinin içerigine bakilmadan iletim islemi yapilir.
  protokol: Ag üzerinde veri iletimi için kullanilan kurallar veya islemler.
  PC Adaptör Kartlari
  Laptop (dizüstü) bilgisayarlar ethernet agina kredi kartina benzer kartlarla baglanabilir. PC kartlari bütünlesik fax/data ve modem özelligine sahip olabilir .


  Network Isletim Sistemi Nedir?


  Network Isletim Sistemi (NOS) ag üzerinde bilgisayarlarin ve diger ekipmanlarin birbirleri arasinda veri alip göndermelerini saglarlar. Windows95, Windows NT, veya Macintosh gibi baska amaçlar için kullanilabilen isletim sistemleri ve sadece ag isletim sistemi olarak kullanilabilen Novell veya LANtastic gibi yazilimlar örnek verilebilir.
  Network Için Yardimci Ögütler
  Ethernet standartlari geçerli bir networkün olusturulma seklini belirler. Unutulmamasi gereken eger kurulumunuz standartlara uygunsa networkünüz çalisacaktir. Burada probleme neden olacak belli basli birkaç sey, yanlis kablolama, kablo uzunlugunun siniri geçmesi ve fazla kullanicinin bulunmasidir.
  Bu bölümden sonra “Networkün Geçerli Yapilmasi” basligi altindaki diyagramlarda standartlara uyan geçerli bir network ve standartlarin disindaki geçersiz bir networkü göreceksiniz.
  Networkünüzü planlarken bu standartlari takip ederek networkünüzü daha verimli bir sekilde çalismasini saglayabilirsiniz.  Üç Önemli Husus


  Kablolama
  Yanlis kalite veya tipteki kablolama heberlesmeyi güçlestirir.
  Baglanti Sayisi
  Switch ile parçalara ayrilmamis networkteki çok fazla sayidaki hub veya çalisma grubundaki çok fazla sayidaki baglanti sik sik çakismalara ve hatalara neden olacaktir.
  Mesafe
  ethernet standartlarinin göre daha uzun mesafelere çikan baglantilar networkün çökmesine neden olan zamanlama problemlerine neden olur.
 2. 2
  KAPLAN
  Usta Üye

  --->: Network Nedir ?

  Reklam

  Bu diyagram...Dr. Robert M. Metcelfe tarafından 1976 yılının haziran ayında National Computer Conferance'da ethernetin doğuşu sırasında çizildi. Ethernetin doğuşundan beri bu diyagramdaki temellere dayanan kullanım süregeldi.

  Yerel Ağ Mimarileri
  Günümüzde en çok kullanılan yerel ağ mimarileri Ethernet, Token Ring ve ARCnet tir. Halihazırda tüm dünyada küçük büro networklerinden, kampüslere, evlerde kurulan basit networklerden, çok büyük networklere kadar, ucuz, kolay ve performanslı olması nedeniyle ethernet kullanılmaktadır.

  Ethernet
  1960'li yılların sonlarında Hawaii Üniversitesi ALOHA adını verdiği bir geniş ağ kurdu. Üniversitenin amacı kampüsün değişik noktalarına yayılmış olan bilgisayarları birbirine bağlamaktı. Bu network modelinin günümüze kadar gelen en önemli özelliği CSMA/CD olarak adlandırılan tekniktir.
  CSMA/CD nin açılmış hali carrier detect,multiple access with collusion detect (taşıyıcı sinyalin algılanması, çoklu erişimce çarpışmanın tespiti).
  Taşıyıcı sinyalin algılanması -carrier sence- ağ kartının kablodan bilgi transfer etmeden önce belirli bir süre hattı dinlediği anlamına da gelir. Çoklu erişim, aynı kabloya birden fazla bilgisayarın bağlanabileceğini belirtir. Çarpışmanın tespiti ise hattaki verilerin çarpışmasını engellemek için alınmış bir güvenlik önlemidir.
  Bu eski ağ tasarımı bu günkü ethernetin temelidir.1972 yılında XEROX firması deneysel amaçlı ilk ethernet kartını üretti ve 1975 yılında ilk ethernet ürününü piyasaya sürdü. Bu ürünün orijinal versiyonu 2.95 Mbps hızında 1km kablo ile 100 den fazla bilgisayarı birbirine bağlamak üzere tasarlanmıştı.
  XEROX ethernet kartı çok başarılı oldu. Intel, Xerox ve Digital 10 Mbps ethernet konusunda yeni bir standart getirdiler. Oluşturulan bu standart bugün kabul gören IEEE 802.3 standartı ile büyük benzerlikler göstermektedir.
  Ethernet networkler değişik kablolar ile bağlanabilir. Ethernet yerel iletişim ağı altında sistemleri birbirine bağlayan bir tür kablolama ve sinyalleşme biçimidir. Bilgisayar haberleşmesinin temelinde OSI modeli geçerlidir.
  OSI modellemesinde ilk iki katmanda (1. katman -fiziksel- ve 2.inci katman -data link-) belirlenen Ethernet, ilk kez, 1970'lerin sonlarında, Xerox tarafından geliştirilmiştir. 1980'lerde Xerox firmasının DEC ve Intel firmalarıyla ortaklaşa yaptığı çalışmalar sonucunda, Ethernet Versiyon I. için `Blue Book Standard' (Standart Mavi Kitap) adı altında, bu versiyonun kullandığı standartları açıklayan bir kitap ortaya çıkarılmıştır. Burada açıklanan standartlar arasında, `baseband' tekniği, CSMA/CD (Carrier Sense Multiple Access/Collision Detect) network standardı ve ethernetin ilk dönemlerinde kullanılan ve uzun yıllar yaygın bir şekilde uygulanan coaxiel kablo kullanım standartları anlatılmaktadır.
  Bu standart daha sonra 1985 yılında çıkan Ethernet II adlı yeni standartla revize edilmiştir. IEEE (Institute of Electrical and Electronics Engineer) 802 numaralı projesinde ve 802.3 CSMA/CD network standardının oluşumunda, Ethernet II Versiyonu baz alınmıştır. Genelde de ethernet paketinin başında yer alan bilgi (header) dışında bir farkları olmadığı için, ikisi birbirlerinin yerine anılırlar.
  CSMA/CD nedir?
  CSMA/CD protokolü, Ethernet ve 802.3 networkler tarafından kullanılan bir çeşit medya erişim kontrol mekanizmasıdır. Başka bir deyişle, iletişim hattına bilgi paketinin nasıl yerleştirileceğini belirler. CSMA/CD `Cariner Sense Multiple Access/Collision Detect'in kısaltılmışıdır. Bir birim network hattına bilgisini bırakmadan önce, başka bir birimin hatta bilgi bırakıp bırakmadığını anlamak amacıyla, hattı dinler.
  Bilgi göndermek isteyen cihaz hattın boş olduğuna karar verince, bilgisini bırakır ve başka bir cihazın bu sırada hatta bilgi bırakıp bırakmadığından emin olmak için dinlemeyi sürdürür. Eğer bu sırada başka bir cihaz, hattın boş olduğunu sanarak o da hatta bilgisini bırakırsa, `collision' yani çarpışma olur.


  Baseband network ne demektir?
  Fiziksel medya (yani kablo) üzerinde kominikasyon sağlamak amacıyla, sadece bir tek band kullanılmasına izin veren haberleşme standardıdır. Yani, aynı anda sadece bir tek cihaz bilgi gönderebilir.
  Baseband transmisyon tekniğini kullanan Ethernet gibi standartlarda, cihazlar bilgi transferi yaparken hattın sağladığı tüm bant genişliğini (ethernet için 10Mbit ya da l00Mbit) kullanırlar. Bu durum telefon sistemine benzer. Herkes konuşmak için sırasını beklemek zorundadır ve konuşmaya başladığında tüm hat ona ayrılmış olur. Başka biri de aynı telefondan konuşmak istediğinde, konuşmanın bitmesini beklemek zorundadır.  Broadband network nedir?
  Baseband networklerin tam tersidir. Burada fiziksel kablo, broadband tekniği ile, sanal olarak birçok kanala bölünmüştür. Her kanalın, `frekans bölme modülasyonu' adı verilen bir teknik aracılığıyla belirlenen, kendine ait taşıyıcı bir frekansı vardır. Bu farklı frekanslar, network kablosunun üzerinde aynı anda konuşulabilecek şekilde, çoğaltılırlar. Belli bir frekanstan bilgi transferi yapan bir cihaz, başka bir frekanstan yayın yapan cihazın bilgilerini dinleyemez. Örnek vermek gerekirse, kablolu televizyon, broadband yayın uygulamaktadır. Aynı anda pek çok kanal programı tek kablo üzerinden yayın yapar ve seyretmek istenilen bir tane kanal seçilerek seyredilir.


  Ethernet Paketi nedir?
  60 byte'tan oluşan Ethernet paketi cihazın içindeki ethernet kartında yeralan chipset tarafından yaratılır. Paket, tam olarak, 6 byte uzunluğundaki bilginin yaratıldığı kaynak adresinden, 6 byte bilginin gönderileceği alıcı adresinden, 2 byte uzunluğundaki bilginin tipini belirten bilgiden ve 46 byte uzunluğundaki data'dan oluşmaktadır. Bu formatın tam ve doğru olarak oluşumundan tamamı ile kullanılan yazılım sorumludur. Bu bilgilerin ışığında, en kısa ethernet paketinin boyu 62 byte, en uzun ethernet paketinin boyu ise 1514 byte'dır.


  Ethernet ve IEEE 802.3 arasındaki fark nedir?
  IEEE, Ethernet'in standartlaştırılmasında çalışmış ve bunu yaparken orijinal Xerox tarafından geliştirilen spefikasyonlarında bazı değişiklikler de yapmıştır.


  Mac Adresi nedir?
  Ethernet network cihazlarına, tanınabilmeleri için, hexadecimal ve dünyada bir eşi daha olmayan seri numarası verilir. Bu numaralar, üretici firmalar tarafından fabrikada verilmektedir.


  Ethernet adreslerinde özel bir numaralandırma kullanılmakta mıdır?
  MAC Adresleri 6 byte uzunluğundadır ve hexadecimal olarak yazılırlar. Örnek olarak 12:34:56:78:90:AB bir MAC adresidir. Her üretici firmanın kendi ürünleri için kullanabileceği belli bir MAC adresi alanı vardır. İlk 3 byte üretici firma kodundan oluşmaktadır. RFC-1700, bu üretici kodlarının listesini içermektedir. Daha güncel olan MAC adresi listesi ftp.lcs.mit.edu internet adresinde pub/map/Ethernet-codes içinden edinilebilir.

  CRC ne demektir?
  Cyclical Redundancy Check- gönderilen bilginin içindeki bit'lerle matematiksel hesaplar yaparak bu sonucu da bilgiyle göndermek suretiyle, bir mesaj içindeki hataları belirleme metodudur. Alıcı cihaz da aldığı mesajın üzerinde aynı matematiksel işlemi yaparak sonucu mesajla birlikte gönderilenle karşılaştırır. Eğer sonuçlar birbirinin aynısı değilse, mesajı aldığı cihazdan bilgiyi yeniden göndermesini ister.

  Broadcast Adresi nedir?
  Gönderilen bilgi paketinin tüm cihazlar tarafından alınmasının istendiğini belirten özel bir adrestir.
+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi