VDSL 1 -vs- QuickNet 5

+ Yorum Gönder
Bilgisayar Dünyası ve Network ve İnternet Bölümünden VDSL 1 -vs- QuickNet 5 ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  ULtRaDяagoN
  Usta Üye
  Reklam

  VDSL 1 -vs- QuickNet 5

  Reklam  VDSL 1 -vs- QuickNet 5

  Forum Alev
  VDSL 1 - QuickNet 5


  Türk Telekom'un bangır bangır duyurduğu VDSL2'den haberiniz olmuştur herhalde. Internet hızı 32 Megabit'e çıkıyor. 169 YTL'ye. Peki bundan daha ucuza 100 Megabiti var desem. Sadece 149 YTL'ye. Her ay sabit telefona sabit ücret ödemek zorunda da değilsin.
  Kısaca aylık yaklaşık 10 YTL sabit ücret ödeyerek, sabit telefon edinmek zorunda da değilsin. 179 YTL yerine sadece 149 YTL ödeyeceksin. 30YTL avantajın var. Hem de VDSL'in şuan sunduğu 32 Mbit hızın 3 katından daha fazla bir hıza kavuşuyorsun. Hatta QuickNet için 24 aylık sözleşme imzalarsanız fiyatı aylık 109 YTL'ye düşüyor.

  İnternet bağlantılarında "download" hızının yanında "upload" hızının da çok ama çok önemli olduğunu az biraz teknolojiye bulaşmış kullanıcı biliyor. Türk Telekom'un verdiği VDSL2'de upload hızı 16 Mbit ve 32 Mbit seçeneğinde de 1 Mbit. Quicknet'te ise 5 Mbit.

  Hem Türk Telekom VDSL2 hizmeti için, hem de TellCom'un sunduğu QuickNet için ayrı modemlere ihtiyaç duyuluyor. Ama bunu dert etmenize gerek yok.
  Çünkü her iki şirket de yeni abonelerine gerekli olan modemi hediye ediyor. Tek sorun bu teknolojilerin ikisinin de herkese verilemiyor olması.

  TellCom henüz döşemeye başladığı fiber optik ağ şebekesini çok fazla yaygınlaştıramadı. Hizmet sunabildiği bölgeler İstanbul, Ankara ve İzmir'in çok kısıtlı yerleri.
  İstanbul'da Bahçeşehir, Ataşehir, Ümraniye, Halkalı, Kemerburgaz, Esenler, Çekmeköy, Ankara'da Çankaya, Yenimahalle, Eryaman ve Çayyolu İzmir'de ise Mavişehir ile kısıtlı. Ancak hergeçen gün erişilen nokta sayısı artıyor.

  Aynı sorun Türk Telekom'un VDSL2 hizmetinde de geçerli. VDSL2'de kapsama alanı geniş gibi gözükse de temelinde o da kısıtlı. Hizmet 75 ilde 450 noktaya sunulabiliyor. Ancak bu 450 noktada otursanız da VDSL2 hizmeti alabileceğiniz garanti değil. Çünkü evinize gelen telefon hattının bağlı bulunduğu telefon kutusuna maksimum 1 kilometre uzaklıkta olması gerekli. Türk Telekom ekipleri başvuruda bulunan kişilerin evlerine ya da işyerlerine giderek keşifte bulunuyorlar. Edindiğim bilgilere göre 800 metreyi geçen mesafelerde hizmeti veremiyorlarmış.

  TellCom, Quicknet adını verdiği ve yüksek bağlantı hızını fiber optik kablolardan evinize kadar getirdiği bu hizmetini "Işık hızında internet" olarak adlandırıyor. Çünkü veriler fiber optik kablolardan ışık şeklinde aktarılıyor. Türk Telekom'un VDSL2 teknolojisini "Very High Speed DSL" yani "Çok Hızlı Internet" olarak adlandırdığını düşünürsek, QuickNet'e "ışık hızında" internet denmesi abartı sayılmaz.

  Fiyatlar. Bağlantı hızları. Olanaklar ortada.

  Daha hızlı bağlantı arayan kullanıcılar bir fiyatlara. Bir bağlantı hızlarına baksın. Bir de bu hizmetlerin kendilerine ulaştırılıp ulaştırılamayacağına. Seçim yine son kullanıcının.

  Ama bir konuyu daha hatırlatmakta fayda var. TellCom da Türk Telekom gibi ADSL hizmeti sunuyor. QuickNet satın almak isteyen kullanıcılardan ön kayıt kabul ediyorlar. Kendilerine QuickNet hizmetini bağlayıncaya kadar 1 Mbit kotalı internet erişimini de ücretsiz olarak sunuyorlar.

  Aklınızda bulunsun.
 2. 2
  Erkan01
  Emekli

  --->: VDSL 1 -vs- QuickNet 5

  Reklam  Ellerine saglık...Haber için!!... 3. 3
  Tekkanat
  Yeni Üye
  Ben quiknet abonesiyim. (quiCknet değil)

  Çok memnunum. Abone olalı 1,5 aydan fazla oldu, daha 10Mbit kullanma hakkım bitmedi. Modemleri de çok güzel, wireless hack hakkında bilgi sahibi olanlar anlar;)

  Ayrıca bugün müşteri hizmetlerinden bir telefon geldi, bi şikayetim var mı diye soruldu.

  uTorrent kullanıcısıyım çoğunlukla 1.1Mbps'yi görüyorum. Daha somut ifade etmek gerekirse bir filmi izleyene kadar 4 tane film indirebiliyorum. Bu 1.5 ayda internetim hiç kopmadı, bi ara 300kbpsye fln düşmüştü ama laptopa bi format attım düzeldi.

  Herkese tavsiye ederim.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi