Komşunun internetini izinsiz kullanmak "caiz" değildir

+ Yorum Gönder
Bilgisayar Dünyası ve Network ve İnternet Bölümünden Komşunun internetini izinsiz kullanmak "caiz" değildir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  ULtRaDяagoN
  Usta Üye
  Reklam

  Komşunun internetini izinsiz kullanmak "caiz" değildir

  Reklam  Komşunun internetini izinsiz kullanmak "caiz" değildir

  Forum Alev
  Komşunun internetini izinsiz kullanmak "caiz" değildir

  Adana Müftüsü Mehmet Barış, başkasının kablosuz internetini izinsiz kullanmanın kul hakkına girdiğini söyledi.

  Kablosuz internet (Wireless) çıktığından beri birçok insan, dışarıdan izinsiz kullanıma maruz kaldığından şikayetçi. Özellikle limitli ADSL kullananlar, kablosuz modem kullanmaktan sakınıyorlar. Birçok belediyenin halkın ortak kullanım alanlarında kablosuz internet servisi vermesine rağmen hala dışarıdan izinsiz olarak şifreleri veya güvenlik duvarlarını aşarak kullananlar mevcut. Sorun yasalarla çözülemeyince Adana Müftüsü, duruma el koydu.

  Adana Müftüsü Mehmet Barış, bunun İslam'a göre caiz olmadığını söyledi ve durumu şöyle açıkladı; "İnternet hizmeti veren kurum veya kuruluş ile bu hizmetten ücret ödeyerek faydalanan şahıs bir başkasının kablosuz internetinden bağlanmasına müsaade ediyorsa bağlanmak caiz olur. Ancak kurum veya şahıstan biri veya her ikisi bunu doğru bulmuyorsa o takdirde bağlanmak caiz olmaz." .

  Limitli internette, komşunun internet ağlarından internete bağlanıldığında kotayı aşma ihtimalinin olduğunu aktaran Barış, "Kota aşıldığında ise, ekstra ücret ödenmektedir. Hem komşumuzun ücretini vererek almış olduğu interneti herhangi ücret ödemeden kullanmış oluyoruz, hem de kotanın aşılmasına vesile olarak komşumuzu zarara uğratıyoruz. Buna göre, komşunun internetini kullanmak caiz değildir ve kul hakkına girilmiş olur." diye konuştu.
  Limitsiz internet kullanım hattının bir hak olduğuna değinen Barış, "Çünkü kişi internet hattını para vererek almaktadır. Kullanım hakkı hattı alan şahsa aittir. Hat sahibi ve hattı pazarlayan şirket, hattın başkası tarafından kullanılmasına razı değilse bu hattı kullanmak caiz değildir. Ancak bu işi pazarlayan şirket buna bir şey demiyorsa, hattı kullanılan insan da göz yumuyor, daha da önemlisi bir zarara uğratılmıyorsa kul hakkına tecavüz olmayabilir. Fakat haram ve helaller hususunda 'özellikle kul hakkını üzerine almama hususunda' hassas ve dikkatli olan insanlar başkasının internet hattını kullanmaktan uzak dururlar." ifadelerini kullandı.
  Bunun yanında komşusundan kablo çekerek internet kullanımının da uygun olmadığını dile getiren Müftü Barış, İslam'da en büyük günahlardan birinin kul hakkı yemek olduğunu ifade ederek, vatandaşların bir şeyler yaparken bu konuya çok dikkat etmeleri gerektiğini vurguladı.
 2. 2
  DURİE
  Bayan Üye

  Cevap: Komşunun internetini izinsiz kullanmak "caiz" değildir

  Reklam  Komşunun internetini kendi izniyle almanız durumunda neden caiz olmasın ki illa herkes adsl abonesi mi olacak kiminin durumu yoktur ve ne kadar çok kablosuz veya adsl kutusu olursa insan sağlığına da etki etmektedir+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi