Ctrl + ile değişen resim yapmanın yolu

+ Yorum Gönder
Online Oyunlar ve Ogame Bölümünden Ctrl + ile değişen resim yapmanın yolu ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  InKusTe
  Usta Üye
  Reklam

  Ctrl + ile değişen resim yapmanın yolu

  Reklam  Ctrl + ile değişen resim yapmanın yolu

  Forum Alev
  Anlatım :  1. İlk olarak boş bir sayfa açalım. Boyutları 140 * 180 olabilir.

  2. Şimdi iki adet resim seçelim kendimize, ben aşağıdaki resimleri kullandım siz istediğinizi kullanmakta özgürsünüz.
  3. Şimdi yeni sayfa daha açalım boyutları ise 2*2 olsun.
  4. Şimdi de Zoom Tool aracını seçerek ( Z tuşuna basın ), açtığımız bu yeni dökümanı 1600 kez büyütün ( sonun kadar basın taki mercek simgesinin ortası beyaz oluncaya kadar yada resimdeki gibi 1600% ü görünceye kadar )


  5. Evet sırada Tool Menüsü, şimdi Tool Menüsünden ( soldaki bir sürü aracın olduğu kutu ) Pencil Tool seçiyoruz ( sizde Brush seçili olabilir basılı tutun oradan pencili seçin ).
  6. Şimdi de kalemimizin boytunu ayarlayalım. Kalemin ucu 1 pixel olmalı ve anti-aliasing olmamalı keskin kenarlı bir kare elde etmek istiyoruz boyutu da 1x1 pixel olacak.
  7. Tamam artık şimdi 1 pixellik bir fırçamız oldu ( bunu ayarlar pixel art resimlerinde de geçerlidir aklınızda bulunsun ). Şimdi 4 adımda 1600 kez büyüttüğümüz sayfamızın tam sol üst köşesine bir tane nokta yapıyorz kare olacak. Daha sonra da sağ alt köşeye aynı şeyi yapıyoruz.
  8. Son olarak ta M tuşuna basarak Seçim Aracını seçiyoruz. CTRL+A yaprak tüm sayfamızı seçiyoruz beyaz ve siyah karelerden oluşan bir seçim olacak.
  9. Şimdi aşağıdaki gibi Edit menüsünden Define Pattern komutunu veriyoruz.
  10. Çıkacak pencereye kareler yaın yada sallayın birşeyler işte. Artık Kareler adında bir Pattern yapmış olduk bunu birazdan kullancağız dursun şimdilik yerinde. Artık Pattern yaptığımız sayfayı kapatabiliriz.

  11. Şimdi geride 1 adet ter temiz bir sayfamız ve iki adet resmimiz var hepsi de ayrı birer sayfa. Şimdi iki resmide sürükleyip bırakarak boş sayfamıza layer olarak taşıyalım. Bunu yapabilmek için V tuşuşna basın Move Tool aracını seçmiş olacaksınız, daha sonrada ilk resimin ortasına basılı tutarak boş sayfaya sürükleyin, bunu yaparken SHIFT tuşuna basılı tutun ki tam ortasına yerleştirsin resimi. İkincisi resimi de aynı mantıkta taşıyın. Hangi resimi gizleyecekseniz o resim üstte olacak ona göre

  12. Artık diğer tüm resimleri kapatabilirsiniz. Hepsiyle işimiz bitti, prgramınızda sadece 1 adet çalışması sayfası kalsın ve layer penceresinden Background yazan beyaz sayfanızı da silin aşağıda örnek resim mevcut. Background u silmek için önce seçin daha sonra da çöp tenekesine tıklayın çıkan soruya YES dedikten sonra işlem tamam
  13. Artık heyecan dorukta sanırım şimdi gelelim efektlerimize ilk olarak yeni bir layer olşuturalım içinide Pattern ile dolduralım. Nasılmı ? Şöyle Layer penceresinin sağ üst köşesinde ki ok işaretine tıklayın ve New Laye rkomutunu verin o kadar yada CTRL+SHIFT+N üçlemesini kullanın.
  14. Beni yeni katmanıma Maske adını verdim ve en üste taşıdım sizde benzerini yapın
  15. Şimdi Edit menüsünden Fill komutunu verin ve Pattern'i seçin karşınıza aşağıda ki gibi bir pencere çıkacak
  16. Çıkan ekrandan değişiklik yapmadan OK tuşuna basın ve tamamdır. Şimdi Maske katmanımız küçük siyah ve beyaz noktacıklarla doldu. Bu katmanın bir kopyasını çıkarıyoruz. Kısayolu Maske katmanını seçip üstüne basılı tutarak aşağıdaki layer menüsünden COPY simgesine sürüklemek, uzun yolu ise yukarıda ki adımları tekrarlamak seçim sizin
  17. Şimdi iki adet Maske katmanımız var bir tanesini Dali2 yazanın altına sürükleyip bırakın.Daha sonra Maske katmanını seçin ve Layer Özeliğini Multiply yapın. Resimdeki gibi aynı işlemi diğer maske içinde yapın.
  18. Şimdi İlk maske ( en üsteki ) seçili iken sağ tıklayın ve Merge Down komutunu verin bu iki katmanı özelliklerini bozmadan birleştirecektir. Aynı işlemi diğer Maske katmanını seçerek tekrarlayın geriye sadece iki layer kalcak bunlarda az önceki resimler ve üzerleri kare kare bölünmüş olacak.  19. Şimdi ilk resim seçili iken yani Dali1 ( yukarıdaki bende ) Layer Özelliğini Linear Dodge olarak değiştiriyoruz.
  20. Buraya kadar olanlar herkesin bildiği şeyler peki bilinmeyen nerede ? İşte burada Şimdi V tuşuna basın ve Move Tool aracını seçin, daha sonrada Dali1 resimine tıklayın ( layer değil resimin kendisine ). Sonrada KlavyenizdekiAşağı Ok tuşunuı kullanarak Dali1 resimini 1 pixel aşağı kaydırın. Aşağıdaki gibi bir resim elde edeceksiniz.
  21. Artık çalışmanızı jpeg olarakkaydedin ve herhangi bir mail içine yada web sayfasına ekleyin sonrada yanına benim aşağıda yazdığım gibi bir yazı yazın 2. Alev
  Özel Üye

  Ctrl + ile değişen resim yapmanın yolu Makalesine henüz yorum yazılmamış. ilk yorumu siz yapın


Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi