Karşılaştırma Yaparak Ölçme

+ Yorum Gönder
Çocuklarımız ve Okul Öncesi Eğitim Bölümünden Karşılaştırma Yaparak Ölçme ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  aybuke
  Usta Üye
  Reklam

  Karşılaştırma Yaparak Ölçme

  Reklam  Karşılaştırma Yaparak Ölçme

  Forum Alev
  Karşılaştırma Yaparak Ölçme
  Çocukların ölçmeye olan ilgisi mukayese ile oluşur: büyük ve küçük köpekler, hızlı ve yavaş arabalar, yüksek ve alçak binalar. Çocuklar, direk karşılaştırmaktan ziyade gözle tahmin etmeye eğilimindedirler. Aynı ebatlara sahip iki nesnenin ağırlıklarınında aynı olduğunu düşünürler veya bir kutuyu kağıt ile kaplarken önce kutuyu ölçmeden direk kağıdı üzerine koyarlar ve kaplamaya çalışırlar.

  Çocuklar iki nesneyi mukayese ederek uzunlukları ölçmeyi anlamaya başlarlar. İki kalemi yanyana getirerek hangisinin daha uzun olduğunu bulabilirler.

  Patatesleri iki eline alarak ağırlıklarını karşılaştırabilirler. Büyüdükçe 2 veya 3 veya daha fazla nesneyi sıraya dizebilirler.

  - 2 nesneyi direk olarak birine karşı diğerini karşılaştırın. Hangi havucun daha uzun olduğunu bulun, vazoların yan yana koyun ve hangisinin uzun olduğunu izleyin. Bir şeyleri karşılaştırmada yan yana koymanın önemini anlatın.

  - Yaptığınız işlerin sırasında bahsedin: Gündelik işlerin sırası; önce nelerin yapıldığı sonra nelerin ve sonra nelerin yapıldığı gibi. Ekmek arası peynir ekmek hazırlarken önce peynir sonra domates ve daha sonrada salatalık.
 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Karşılaştırma Yaparak Ölçme

  Reklam  Çocuklara ölçü kavramını vermek için büyük ve küçük, uzun ve kısa gibi nesneleri örneklerle karşılaştırarak vermek gerekir. Çocuklar görsel olarak nesneleri daha iyi algılarlar.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi