Yazlık Kazak Örneği ve Yapılışı

+ Yorum Gönder
Örgü Dantel ve Örgü Tunik ve Kazaklar Bölümünden Yazlık Kazak Örneği ve Yapılışı ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Sevinç
  Bayan Üye
  Reklam

  Yazlık Kazak Örneği ve Yapılışı

  Reklam  Yazlık Kazak Örneği ve Yapılışı

  Forum Alev
  Yazlık Kazak Modeli

  3 zincir atarak başla ve geriye dönüp ilk zincire bat.bu ilk zincirin içine 3 trabzan-2zincir-2trabzan yap.(trabzanlar uzun olacak 3 defa çekmelisiniz)3zincir çekerek bir üst sıraya geç.bu defa 2 trabzan-2zincir-3tarbzan yap.4 zincir çekerek üst sıraya geç.resimlere bakarak yaparsanız anlaşılmayacak hiçbir şey yok.bu şekilde 72 adet motifi tamamlayınca birleştiricez.yakadan başladığımız kazağımızın ilk sırası tamamlandı.2 trabzanlı kısımlar dışta kalacak 3 trabzan yaptığımız yerlere robayı kurmaya başlıyoruz.
  Modeli 3 trabzanların bitiminde attığımız 4 er zincirlerin olduğu yerlere kuracağız.
  3trabzan-2zincir-3trabzan yapalım aynı zincire sonra tekli örümcek ve ondan sonraki zincirinolduğu yere 7 trabzan sonra tek örümcek bacağı yaparak ondan sonraki zincirebağlayalım ve yine tek örümcek bacağıyla sonraki zincir içine 7 trabzan yapın.
  Bu şekilde 5 motif ön-arada yine 3trabzan-2zincir-3trabzan olacak-4 motif kol yine 3trabzan-2zincir-3trabzan olacak-5 motif arka- yine 3trabzan-2zincir-3trabzan olacak-4 motik kol şeklinde robayı kuracağız
 2. 2
  ayperim
  Usta Üye

  Cevap: Yazlık Kazak Örneği ve Yapılışı

  Reklam  Yazlık Kazak Örneği ve Yapılışı

  Yazlık Kazak Örneği ve Yapılışı.png


  Modelin YapılışıÖN :
  126 ilmek başlanır, diyagramdaki model uygulanır. Beden boyu 37 cm’de kol evi oyuntusu için her iki taraftan 3+2+1’er ilmek kesilerek 114 ilmekle örgüye devam edilir. 45 cm olduğunda yaka oyuntusu için ilmekler ortalanır ve ortadaki 10 ilmek bir defada kesilerek örgüye 2 parça halinde devam edilir. Takip eden sıralarda omuzlarda 34 ilmek kalana dek, 4+1+1...şeklinde ilmek kesilir, beden boyu 54 cm’de ilmekler bir defada kesilerek bitirilir.

  ARKA :
  Ön parçadaki işlemler uygulanır. Beden boyu 52 cm’de yaka oyuntusu için ilmekler ortalanarak, ortadaki 46 ilmek, sonraki sırada omuzlarda kalan 34’er ilmek bir defada kesilerek bitirilir.

  KOLLAR :
  76 ilmek başlanır. 2+2 lastik örgü yapılır. 5 cm örüldükten sonra, 4+3+2+1+1...şeklinde 7 ilmek kalana dek eksiltme işlemi yapılır. Kalan 7 ilmek bir defada kesilerek bitirilir.
  Diğer kol da aynı şekilde örülür.

  ÖN PARÇA :
  16 ilmek başlanır, 10 cm 2+2 lastik örgü yapılır. Biten parça ön bedene dikilerek üzerine aynı uzunlukta organze kurdela ve inci düğme ile süsleme yapılır.
  Yaka ve etek uçlarına tığ ile pıtırcık modeli uygulanır.

  PITIRCIK MODELİ :
  5 adet sıkiğne yaptıktan sonra 4 zincir çekilerek dibine batılır...+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi