Tiftik Kazak Modeli ve Açıklaması

+ Yorum Gönder
Örgü Dantel ve Örgü Tunik ve Kazaklar Bölümünden Tiftik Kazak Modeli ve Açıklaması ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Sevinç
  Bayan Üye
  Reklam

  Tiftik Kazak Modeli ve Açıklaması

  Reklam  Tiftik Kazak Modeli ve Açıklaması

  Forum Alev
  Tiftik Kazak Modeli

  tiftik-kazak-modeli.jpg


  ÖN VE ARKA :
  90 ilmek başlanacak. 20 sıra örüldükten sonra, yanlardan 2 ilmek içerden içli kesimlere başlanacak. İlk kesim yapıldıktan sonra 10 sırada bir iki kere 1’er ilmek daha kesilecek. Son kesimin üzerine 10 sıra örüldükten sonra yine 2 ilmek içerden, her 10 sırada bir üç kere 1’er ilmek artış yapılarak örgüye devam edilecek. Beden boyu 37 cm oldu¤unda kol evi oyuğu için yanlardan bir kere 4, bir kere 3, bir kere 2, bir kere 1 ilmek kesilecek. Beden boyu 54cm’de ön yaka oyuntusu için ortadan 12 ilmek, yanlardan üç kere 3, bir kere 1 ilmek kesilip omuzlarda kalan ilmeklerde bir kere 10, bir kere 9 ilmek kesilip ön parça bitirilecek. Arka parçada da ön parçada yapılan işlemler aynı şekilde tekrarlanacak ve beden boyu 58 cm olduğunda arka yaka oyuntusu için ortadan 16 ilmek, yanlardan bir kere 8 ilmek kesilirken, aynı zamanda omuzlara da bir kere 10, bir kere 9 ilmek olarak kesilip arka parçada bitirilecek.
  KOL :
  64 ilmek ile başlanacak. 8 sıra örüldükten sonra 2 ilmek içerden iç kesimlere başlanacak. Yanlardan her 8 sırada bir beş kere 1’er ilmek
  kesilip kalan ilmeklerle örgüye devam edilecek. Kol boyu 46 cm oldu¤unda kol üst kesimi için yanlardan bir kere 3, bir kere 2, 4 sırada bir yedi kere 1 ilmek, sonra her sırada iki kere 2, bir kere 3 ilmek kesilip tepede kalan 16 ilmek de düz olarak kesilerek kol bitirilecek.
  ÇİÇEK SÜSLEME :
  2 ilmekle başlanıp yanlardan 1’er ilmek artış yapılarak 6 ilme¤e ulaşılacak. 16 sıra örülerek kesilen parçalardan 6 adet yapılıp çiçek şekli verilerek kazağın üzerine tutturulacak. Çiçeklerden 2 adet yapılarak, çiçeklerin üzerine 3‘er adet ince uzun boncuk dikilecek.
 2. 2
  ayperim
  Usta Üye

  Cevap: Tiftik Kazak Modeli ve Açıklaması

  Reklam  Tiftik Kazak Modeli ve Açıklaması
  Tiftik Kazak Modeli ve Açıklaması.jpg


  Arka/Ön:
  3 numaralı şişe Anchor “Fantastik” ile 100 ilmek atın ve 2 ters, 2 düz 62 sıra lastik örün. Üzerine 7 numara şiş ve Elektra ile düz örgü örün. Bu sırayı örerken 100 ilmeği 89 ilmek kalacak şekilde aralardan eksilterek örün. Sonraki sıralarda 40 sıra boyunca düz örgü örün. Her iki yandan yüzleri örerken 58 ilmek kalıncaya kadar yaklaşık 30 sıra 1 ilmek keserek örün. Örgüyü kapatın.

  Kol:
  3 numara şişe Fantastik ile 55 ilmek atın. 22 sıra boyunca 2 ters – 2 düz örün. Sonraki sırada 7 numara şişle ve Elektra ile 55 ilmeği 48 ilmek kalacak şekilde aralardan eksilterek örün. 18 sıra ördükten sonra her iki yandan 1 ilmek eksilterek 18 ilmek kalıncaya kadar örün, kapatın. Yan dikişleri ve kolu diktikten sonra yuvarlak 3 numara şişle yakadan 170 ilmek çıkarın. 2 ters 2 düz; 10 sıra lastik örün, kapatın.

  Askı:
  Kazak tamamlandıktan sonra, Fantastik ile ön ve arkayı birleştirecek şekilde tığla iki adet askı örün. Trabzanların arasından Elektra iplikleri geçirerek uçlarını serbest bırakın
+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi