Çocuklar için Ramazan: 13 yol

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Oruç Bölümünden Çocuklar için Ramazan: 13 yol ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  mumsema
  Özel Üye
  Reklam

  Çocuklar için Ramazan: 13 yol

  Reklam  Çocuklar için Ramazan: 13 yol

  Forum Alev
  Çocuklar için Ramazan: 13 yol
  Bir-iki hafta içinde çocukları Ramazana hazırlamak için çok fazla vaktimiz kalmayacak. İşte size bunu kolaylaştırmak için bir kaç ipucu

  1.Ramazanla alakalı bir aile toplantısı tertip edin.

  Ramazandan bir hafta önce, Ramazanın manasını, ay görününce başladığını, müslümanların bu ayda nasıl yaşadığını konuşacağınız bir toplantı yapabilirsiniz.

  2. Ramazanı evinizde "renkli" karşılayın

  Mümkünse ufak tefek süslerle evinizi süsleyip, "Hoşgeldin Ramazan!" gibi süslü yazılı şeritler hazırlayabilirsiniz. Bunları çocuklarla yapıp, fikirlerini akın ve önerilerini alın ki kendilerini işin içinde hissetsinler.. siyahnur.com daki boyamaları da kullanabilirsiniz!


  3. Her akşam bir "Ramazan hikayesi" anlatın.

  Çocuklara hikaye anlatmak için piyasadaki hikaye kitaplarına bağlı kalmayın. Ramazan sizin zamanınızda nasıldı, bunları anlatın. Aynı zamanda çocuklarınızla Ramazan hikayeleri uydurabilirsiniz!

  4. Günün en azından üçte birinde oruç tutsunlar ve tebrik edin!

  Çocuklar genelde kendilerinden büyükler oruç tuttuğu için, onlar da oruç tutmak isterler. Bu yıl, üç beş saat oruç tutmalarını isteyebilirsiniz. Ve "iftar"larında en sevdiği yiyeceklerle onlara oruç açtırabilirsiniz!

  5. Evde Ramazan süs ve eşyaları yapın

  Süsler Ramazanı anlatmanın en güzel yollarından biridir. Çocuklara farklı şekillerde aylar yaptırın ve hangisinin ayın başını, ortasını, sonunu gösterdiğini size anlatsınlar. Sevdikleri yiyecekleri özel tabaklarda sofraya koyabilirsiniz.

  6. Ay görmeye gidin!

  Çocukların pijamalarını giydirin, arabayla ayı görebileceğiniz bir yere beraber gidin. Aynısını ayın sonunda da yapın. Yanınızda mümkünse teleskop veya dürbün götürün.  7. Arkadaşlarını çocuklara özel iftara çağırın.

  Çocuklarınızdan misafir listesi ve bir menü isteyin. Aynı zamanda, yemek yapımında yardımcı olmalarını isteyin. Biraz çocukca tariflerle bıçak türü aletler gerektrmeyen yemekler pişirsinler.

  8. Büyükleri iftar sonrası sohbetlere çağırın.

  Herkes yemeğini yedikten sonra, bir hikaye zamanı olsun ve misafirlerden Ramazanın onlar büyürlerken nasıl bi şey olduğunu anlattırın. Tarif edici olmalarını isteyin. İftar eskiden nasıl duyurulurdu. Neler yerlerdi? Ne tür eğlenceler olurdu?

  9. Ramazan kitapçığı yapın!

  Sahur ve İftar zamanında fotoğraflar çekin. Süslemeler yaparken, yemek hazırlarken, oruç tutarken... Ve sonra bunları kitapçıkta toplayıp, çocuklarda o anlarla alakalı hatıralarını yazmalarını isteyin..

  10. Fakirleri unutmayın

  Haftasonu gönüllü mutfaklarda bir kaç gün geçirmelerini sağlayın. Tamamen içinde çocukların katıldığı çadırlar bulabilirseniz çok daha iyi olur..

  11. Ev yapımı Ramazan kartlerı yapın ve gönderin

  Ramazan başlamadan önce, yaşlılara ve akrabalara gönderilmek üzere Ramazan kartları hazırlamak için bir süre süsleme zaman ayırın.

  12. Ramazan ilahileri ve manileri dinleyin/dinletin

  Çocuklar oyun oynarken, oyalanırken sıradan şeyler yerine Ramazan ilahileri ve manileri söylettirin. Hatta çocuklardan ilahi, mani yazmalarını, ezberlemelerini isteyebilirsiniz.

  13. Onları teravihe götürüp topluluktan bir parça olduklarını hissetmelerini sağlayın.

  Beraber yapılan ibadet gibi hiç bir şey beraberlik hissini veremez. Ev ödevlerinin problem olmadığı günlerde, Cumaları, haftasonları götürebilirsiniz. Aynı zamanda ordayken, yardım kuruluşlarına ne kadar yardımda bulunalım, diye onlara bi danışabilirsiniz!
 2. 2
  jompi
  Yeni Üye

  --->: Çocuklar için Ramazan: 13 yol

  Reklam  abi güzel olmuşşşş ya bunlar solasın 3. 3
  arse
  Üye
  bence yararlı şeyler güzel olmuş 4. 4
  gFb-Mmth
  Özel Üye
  ewt hepsi cok anlamLı :) ellerine saqlık

 5. 5
  davutsinan
  Yeni Üye
  GUZEL KARDESIM ELLERINE SAGLIK bizde bu guzel yazilari yazanlarla dualarimizda insaallah musterek olur,
  insallah okuyarak ve yasayarak uygulamak nasib etsin.

 6. 6
  mimişş
  Üye
  ya harika olmuş ne kadar begendim anlatamam kelimeler yetersiz kalır bir an oyazıyı okurken kendimi cocuk hissettim ve ailemin bana böyle egitici ögretici olmasını nasıl isterdim harikasınnnn

 7. 7
  diyaz
  Üye
  Evet bende böyle bir aileye sahip olmak isterdim. Keşke bizimkiler de böyle olsalardı. Neyse bari ben öyle olmaya çalışayım . Saolasın....

 8. 8
  MaviKız
  Yeni Üye
  Ben 9 yaşımdan bu yana tutuyorum ailem böyle yetiştirdi allah razı olsun onlardan

 9. 9
  sagocu_kız
  Bayan Üye
  7. Arkadaşlarını çocuklara özel iftara çağırın.

  Bu çok etkili bir yol olabilir...
  Her çocuğu oruç tutmaya yöneltebilecek bir öneri... ;)

+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi