Ömrü ramazan olanın ahireti bayram olur!...

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Oruç Bölümünden Ömrü ramazan olanın ahireti bayram olur!... ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  mumsema
  Özel Üye
  Reklam

  Ömrü ramazan olanın ahireti bayram olur!...

  Reklam  Ömrü ramazan olanın ahireti bayram olur!...

  Forum Alev


  Ömrü ramazan olanın ahireti bayram olur!...

  شَهْرُ رَمَضَانَ الَّذِيَ أُنزِلَ فِيهِ الْقُرْآنُ هُدًى لِّلنَّاسِ وَبَيِّنَاتٍ مِّنَ الْهُدَى وَالْفُرْقَانِ

  Kur’an, insanoğluna bir rehber, bu rehberliğin apaçık bir delili ve doğruyu yanlıştan ayırd edici bir ölçü olarak [ilk defa] bu Ramazan Ayında indirilmiştir...

  Ebu Umame (radiyallahu anh) anlatiyor: "Ey Allah'ın Resulu dedim, bana oyle bir amel emret ki (yaptigim takdirde) Allah beni mukafaatlandirsin.'' "Sana dedi, orucu tavsiye ederim, zira onun bir esi yoktur.” Nesai, Siyam 43, (4, 165).

  Ey Ramazan! Haydi getirdiğin cennet kokusuyla, topraklarımızdaki ufunetin kokusunu bastır! Çöle dönmüş yüreklerimize bir rahmet rüzgarı gibi es, yanık dudaklarımıza su değsin, çöller göle dönsün!
  Sök mü'minlerin arasındaki kin, nefret ve düşmanlık tohumlarını; onların yerine iman kardeşliği ek!
  Çağın öksüz ve yetimi olan ümmet coğrafyasındaki kanayan yaralara merhem olacak bir bilinç getir! Açları doyuracak, susuzları suvaracak, açıkları giydirecek bir şefkat ve merhamet sağanağı taşı! Zilleti izzete, ataleti gayrete, mahrumiyeti servete dönüştürecek bir ruh ver!  Öz ellerimizle nesneleştirdiğimiz Kur'an seninle yeniden özneleşip bizi inşaya dursun! Bizler, çağın imha ettiği bencil bireyler değil, Kur'an'ın inşa ettiği mü'min şahsiyetler olalım! İnsanın varoluş amacına uygun bir hayatı yeniden inşa etmenin sancısına tutulalım! Yeniden imanı, bir saadet sakası gibi yürek yürek insanlara taşıyalım. Öyle ki, bizi öldürmeye gelen bizde dirilsin! Dostların, oturduğu yeri yeşerten birer "hızır", hidayeti iman doğuran birer "mehdi" olsun!
  Kur'an'ın da elini tutup geldin; hoş geldin!..

 2. 2
  özlem_9805
  Üye

  --->: Ömrü ramazan olanın ahireti bayram olur!...

  Reklam  Allah razı olsun sizden... 3. 3
  mfgulveren
  Yeni Üye
  valla konu basligi her seyi acikliyor ALLAH razi olsun 4. 4
  MaviKız
  Yeni Üye
  allah ne muradınız varsa versin sitede dinimiz yönünden oldukça basarılı

 5. 5
  tatlı melek
  Üye
  çok begendim allah razı olsun

 6. 6
  Hasret-Ateşi
  Üye
  paylaşım için teşekkürler

 7. 7
  Zehra
  Üye
  güzel bir paylasim, Allah c.c. razi olsun

 8. 8
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Ömrü Ramazan Olanın Ahireti Bayram Olur


  “Ömrüne yemin olsun ki…” Siz hiç birinin ömrüne yemin ettiniz mi?

  Ama Allah etti. Elçisinin ömrüne yemin etti (15:72). Bunun açılımı “Harap olmuş ruhları imar ve inşa etmeye adanmış ömrün şahit olsun ki” demekti.

  İnsan hayatına “ömür” denilmesi, insanın mâ hulika leh’inin (yaratılış amacının) imar ve inşa olduğunu gösterir. İnsan hayatı, hem o hayatın sahibini mamur etsin, hem de o hayatın sahibi çevresini ve geleceğini mamur etsin diye “ömür” adını almıştır.

  “Umre” ibadeti de aynı kökten. Ömrü imar ettiği için “umre” denilmiş. İbn Haldun’un “medeniyet” yerine kullandığı ‘umran kavramı da öyle. Zira medeniyet, bir “imar ve inşa seferberliği”dir.

  Ömür Ramazan olur mu?

  Hayat “ömür” olursa, ömür de ramazan olur. Yani: hayat hem sahibini hem de başkalarını imar ve inşaya adanırsa, işte o zaman ömür Ramazan olur.

  Zaten Ramazan’ın ve bir Ramazan’la gelen Kur’an’ın amacı da budur. Kur’an’ın doğum ayını oruç suretinde kutlamamızın sebebi bellidir: İnsani yanımızı öne çıkarıp beşeri yanımızı arkaya çekmek. Akleden kalbimizi öne çıkarıp, içgüdülerimizi ve şehvetimizi arkaya çekmek.

  Zira vahiy anlaşılsın, öğüt alınsın ve yaşansın diye indirilmiştir. Vahyin sahibi Allah, kelamını “Düşünen bir topluma” ithaf etmiştir. “Doğrusu Biz bu Kur’an’ı öğüt için kolaylaştırdık; şu halde yok mu öğüt alan?” diye tek bir surede tam beş kez sormuştur. “Kur’an’ın maksadı üzerinde derin derin düşünmezler mi?” diye sitem etmiştir. Kur’an’ın bir Ramazan’da inmeye başladığını söyleyen ayet, vahyin amacını şöyle ortaya koyar: “o, insanlık için bir rehberliktir; bu rehberliğe ve doğruyu eğriden ayırmaya dair bir belge ve bilgi kaynağıdır”.

  Ömrün Ramazan olması için indiği geceyi ömre bedel kılan vahyin hayata inmesi şart. Değilse insan ziyandadır. Bunun en güzel özetini Asr suresi veriyor:

  1. ‘Asr şahit olsun ki…

  ‘Asr “bir şeyin özünün posasından ayrılması için sıkılmasını” ifade eder. Yani, bir şeyin hasat ve hasılatını almaktır. Gündüzün hasılat vakti olduğu için ikindiye ‘asr denilir. Hasadı tam alınmış bir hayatı ifade ettiği için yüzyıla ‘asr denir. İnsanlık tarihinin olgunluk dönemine tekabül ettiği, dolayısıyla hasat ve hasılat zamanı olduğu için “ahir zamana” ‘asr’ denir. Dahası, tüm ömürlerin hasadının devşirilip hasılatının alındığı “hesap gününe” ‘asr’ denir. Şu halde, bu ayetin muhtemel anlamları şudur: “İnsan soyunun hasılat zamanı” veya “İnsanlığın ikindisi olan şu son çağ” ya da “Son vahye mazhar olan ahir zaman şahit olsun ki…”

  2. Elbet insanoğlu tarifsiz bir kayıptadır.

  Bu kayıp, insanın insanlık cevherinin kaybolmasıdır. Geriye canlı bir organizma olarak “beşer”in kalmasıdır. Sonuçta kaybolan insandır. Nasıl ki ahiret dünyanın ruhuysa, insan da hayatın ruhudur. İnsan kaybolursa, hayattan geriye ceset kalır. İnsanı kaybetmemek hayatın ruhunu kaybetmemektir. Bunun yolu son ayetteki şu dörtlü reçeteyi uygulamaktan geçer:

  3. Ancak iman edenler, salih amel işleyenler; yani birbirine hakkı ve sabrı tavsiye edenler bundan müstesnadır.

  1) İman etmek: İmanın akidevi tanımı inanmak, ahlaki tanımı güvenmektir. “Allah’a inanıp güvenenler” anlamına gelir. İnsan Allah’ın güveninin eseridir. Kayıpta olan insan, aslında Allah’ın güvenini (ve Allah’a güvenini) kaybeden insandır.

  2) Salih amel işlemek: Bir amel ancak “ıslah” içeriyorsa sâlihât’tan olur. Yani, bir bozukluğu düzeltmeyen amel salihât’tan olamaz. Bu ayette iman sâlihât dışında sayılmıştır. Yine bir çok ayette namaz kılmak, zekat vermek sâlihât’tan değil hasenât’tan sayılır (Msl. 11:23; 2:277). Hasenât’a bire on, salihât’a cennet vaad edilir. Hasenât sahiplerinin seyyiatı örtülür, fakat sâlihât sahipleri “canlıların en iyisi” olmakla müjdelenir (25:70 ve 98:7). İyi olmakla yetinip aktif iyi olmayanlar kayıptan kurtulamazlar. İyiliği emretme kötülükten sakındırma farzı bu emrin daha sonraki adıdır. Yararı kişinin sadece kendine olan amel Salîh amel tanımına girmemektedir. O halde salih amel, ‘kamusal alan’daki ifsada yönelik ıslah girişimidir.

  Son iki şart salih amelin açılımıdır:

  3) Hakkı tavsiye: Salih amelin açılımıdır. Hak, insan-Allah ilişkisinde tevhide, insan-insan ilişkisinde adalete tekabül eder. Hakkı tavsiye tevhid ve adaleti ikame için gayrettir.

  4) Sabrı tavsiye: Hakkı tavsiye bedel ister. Bu bedeli ödemek gerektiğinde sabır tavsiye edilir. Sabır hak üzerinde sebat ve direniştir. Sabır, düzeltme talebinden vazgeçmemektir. Sabır, aktif iyi olma yolunda, kötülere ve aktif kötülere meydanı bırakmamaktır. Yoksa insanoğlunun kaybı kaçınılmaz olur. İnsanlar analarından iyi doğarlar, “aktif iyi” olamazlarsa, önce kötü, sonra aktif kötü olurlar. İşte o zaman bir tek o kaybetmez, bütün insanlık kaybeder.

  İşte ömrün Ramazan olmasının anahtarı. Böyle bir ömrün ahireti bayram olmaz mı?

  Bayram sizi, bizi, hepimizi mübarek etsin.

  Mustafa İslamoğlu


+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi