Oruç ibadeti

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Oruç Bölümünden Oruç ibadeti ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Hakan
  Administratör
  Reklam

  Oruç ibadeti

  Reklam  Oruç ibadeti

  Forum Alev
  oruç ibadeti

  Bugün oruç ibadetini irdelemek, nedir, neden yapılması gerekir, faydalandığımız unsurları nelerdir gibi konuları ele almak istiyorum.
  Oruç; İslam dininde ve diğer inanç sistemlerinde çeşitli şekillerde var olan bir ibadet çalışmasıdır. Bedensel ve ruhsal olarak yemek, içmek, sex ve nefsani arzu ve isteklerden belirli bir süre uzak durma eylemidir.
  Oruç’un tam bir ay süresinin olması, İnsanın dünya yaşamının tamamında amaçlanan halin devamı için mutlak ihtiyaç olduğunun gereği içindir. Açlık ve susuzluk, insani ihtiyaçları, şehveti asgariye indirmesi; Ruhun ihtiyacı için gereken meleki gücün güçlenmesi anlamına gelir. Ramazan ayında İnançlarla ilgili konuların ağırlık kazanması bunun sonucudur.
  Biraz da günümüz anlatımıyla bahsetmek gerekirse; Biyolojik olarak yediğimiz, içtiğimiz maddeler sindirilerek beynimiz tarafından bir tür enerji’ye dönüştürülmektedir. İşte bu gıdalar potansiyel olarak negatif enerji ağırlıklıdır. Halbuki solunumla aldığımız hava potansiyel olarak pozitif enerji ağırlıklıdır. İşte yeme ve içmeyi kıstığımızda, beyin enerjisini sindirim için ve negatif enerji üremek için harcamayacak, tüm enerjisine solunum yolu ile elde ettiği enerjiyi de katarak Ruha yükleme, yapılandırma, güçlendirme amacıyla kullanma fırsatı bulacaktır. Bildiğimiz gibi sexte biyolojik olarak bir elektrik enerjisi boşalmasıdır. Enerji harcanma eylemidir. Onu da kıstığınızda beyin tam kapasite çalışma imkanı elde eder.
  Görüldüğü gibi aslında oruç beynin sağlıklı çalışması için yapılan bir çalışmadır. Zaten bedenin de işlevi, Beynimizi yaşatmak, görevini yapabilmesi için gerekenleri hazırlamaktır.
  Bedenimizin her organı beyinle direkt olarak irtibat halinde olduğu ve enerji üretimini direkt etkilediği için sadece aç ve susuz durmak, sex yapmamanın ötesinde diğer organlarında oruç tutması önerilmiştir. Mesela El haram dediğimiz fiillere uzandığında; Beynimizdeki enerji ya negatif enerji( Günah) üretmekte veya karşı tarafta negatif üretime sebep olarak kendisindeki pozitif enerjinin(Sevap) deşarj olmasına sebep olmaktadır. Dil, gıybet, dedikodu, küfür ifade eden sesli konuşmalarla aynı negatif sonuçlara sebep olmaktadır. Göz öyle, ayaklar öyle, Kalp öyledir. Gerçek oruç tutma tüm benliği ile tutabilmektir.
  Oruçlu halde iken yapılan zihni çalışmalar tavan yapar. Bilhassa zikir dediğimiz beyin çalışması, oruçlu konumda müthiş etkilidir. Çünkü zihin açıktır. Beynin pozitif enerjisi olabildiğince dolu olup, harcayacak yeri sadece kendi ihtiyaçlarıdır.
  Bilgeler oruç tutmayı üç başlık halinde değerlendirmişlerdir.
  1 – Nefsin Orucu; Yeme, içme, cinsel ilişki ve harama karşı perhiz.
  2 – Aklın orucu ; Heva ve hevese aykırı hareket etmek.
  3 – Ruhun orucu; Aşırı ihtiraslardan uzak durmak, kanaatkar davranmaktır.
  Hz. Mevlana orucun faziletinden bahsederken “Oruç; Ağzı bağlamaya karşı gönül gözünün açılmasına yarar. Can gözünün açılması, bedeni güçleri etkisiz hale getirmekle mümkün olur. Gönül gözü kör olanları ise hiçbir ibadet aydınlatamaz.” Şeklinde açıklamıştır. 2. 2
  Hasret-Ateşi
  Üye

  --->: oruç ibadeti

  Reklam  paylaşım için teşekkürler+ Yorum Gönder
oruç ibadeti,  oruç,  oruç ibadetleri
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi