Oruca Ne Zaman Ve Nasıl Niyet Edilir

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Oruç Bölümünden Oruca Ne Zaman Ve Nasıl Niyet Edilir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Hakan
  Administratör
  Reklam

  Oruca Ne Zaman Ve Nasıl Niyet Edilir

  Reklam  Oruca Ne Zaman Ve Nasıl Niyet Edilir

  Forum Alev
  ORUCA NE ZAMAN VE NASIL NİYET EDİLİR
  Orucun sahih olması için niyet etmek şarttır. Niyetsiz oruç makbul değildir.
  Ramazan orucuna, akşamdan itibaren kuşluk vaktine kadar niyet edilebilir. Şöyle ki:
  Normal olarak oruca, sahur yemeğini yedikten sonra niyet edilir. Ancak sahurda uyanamayıp yeme içme zamanının bittiği imsak vaktinden sonra kalkan bir kimse, güneş doğmuş olsa bile, kuşluk vaktine kadar o günün orucuna niyet edebilir. Yeter ki, imsak vaktinden sonra orucu bozacak bir şey yapmasın.
  Sahura kalkmak istemeyen bir kimse, akşamdan sonra yarının orucuna niyet edebilir, geceleyin kalkıp tekrar niyet etmesi gerekmez. Ramazan ayında tutulamayan orucu, başka günlerde kaza ederken niyetin geceleyin «tan yeri ağarmadan önce» yapılması gerekir. Keffaret oruçları da böyledir. Bu oruçlara imsaktan sonra niyet edilmez.
  Niyet esasen kalp ile olur. Yani geceleyin, yarın oruç tutacağını kalbinden geçiren kimse niyet etmiş demektir. Oruç tutmak düşüncesi ile sahur yemeğine kalkan kimsenin bu düşüncesi de niyettir. Oruca kalp ile niyet etmek yeterlidir. Ancak kalp ile yapılan bu niyeti dil ile söylemek daha iyidir. Bu sebeple, oruç tutacak olan kimse, hem içinden niyet etmeli, hem de dili ile: "Niyet ettim Ramazan-ı şerifin yarınki orucuna" diye söylemelidir. 2. 2
  Hasret-Ateşi
  Üye

  --->: Oruca Ne Zaman Ve Nasıl Niyet Edilir

  Reklam  Paylaşım için Teşekkürler Emeğine Sağlık+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi