Oruç’un anlamı Nedir ?

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Oruç Bölümünden Oruç’un anlamı Nedir ? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  WebStyle
  Özel Üye
  Reklam

  Oruç’un anlamı Nedir ?

  Reklam  Oruç’un anlamı Nedir ?

  Forum Alev
  İslâmi ıstılahta oruç, "İkinci fecirden (fecr-i sadık'tan)" itibaren, güneşin grubuna kadar yemekten, içmekten, cinsel ilişkiden ve orucu bozan diğer şeylerden, ü Teala (c.c)'ya kulluk niyetiyle nefsi alıkoymaya verilen isimdir. Bilindiği gibi oruç, yalnız bedenle yapılan ibadetlerden biridir. Dolayısıyle, her mükellefin kendi nefsi için farz-ı ayn'dır. Resul-u Ekrem (s.a.s)'in; "Bir kimse, başka bir mükellefin yerine oruç tutmaz. Yine bir kimse, başka bir mükellefin yerine namaz kılmaz" (İbnül-Hümam, Fethül-Kadir, Beyrut 1315, II, 85) buyurduğu bilinmektedir.
  Kur'an-ı Kerim'de; "Ey iman edenler!.. Sizden evvelki (ümmet)lere yazıldığı gibi, sizin üzerinize de oruç yazıldı (farz kılındı). Ta ki, korunasınız" (el-Bakara, 2/183) buyurulmuştur. Oruç ibadetinin; Hicret'ten sonra farz kılındığı hususunda görüşbirliği vardır. Sahih olan rivayete göre, Bedir savaşından kısa bir süre sonra farz kılınmıştır.
  Oruç ibadetine riyanın karışması da mümkün değildir. Nitekim bir Hadis-i Şerif'te; orucun ve oruçlunun mahiyeti şu şekilde ortaya konulmuştur: "Oruç bir kalkandır. Oruçlu kötü (kem) söz söylemesin. Kendisiyle itişmek ve dalaşmak isteyene iki defa "Ben oruçluyum"desin ve uymasın. Ruhum yed-i kudretinde olan u Teâlâ (c.c)'ya yemin ederim ki; oruçlu ağzın (açlık) kokusu, indinde misk kokusundan daha temizdir.” 2. 2
  Hasret-Ateşi
  Üye

  --->: Oruç’un anlamı Nedir ?

  Reklam  paylaşım için teşekkürler 3. 3
  Ziyaretçi
  Çok teşekkürler yardımcı oldun+ Yorum Gönder
orucun anlamı nedir,  oruç anlamı nedir,  orucun anlami,  orucun anlamı,  oruç nedir kısaca anlamı
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi